MENU

Анонімний шедевр. Як довести своє авторство?

610 0

Авторське право в Україні

Сидите вдома? Пишіть книгу або картину! Якщо не бажаєте розкривати себе як автора, можна взяти псевдонім або опублікувати твір анонімно, пише Марія Ортинська спеціально для НВ Бізнес.

Чим зайняти себе під час вимушеного карантину і як отримати вигоду з ситуації? Для когось це – можливість зайнятися самоосвітою, вирушити на віртуальну екскурсію або спектакль, прочитати куплену пів року тому книгу, а, можливо, і написати шедевр самому. Нехай це літературний твір або картина олією. Якщо ж з якихось причин не бажаєте розкривати себе як автора, то можна взяти псевдонім або опублікувати роботу анонімно. Головне – подбати про докази вашого авторства. На випадок, якщо хтось захоче привласнити ваш шедевр собі, а разом з ним – успіх і роялті.

Що може слугувати доказом? Припустимо, на вас зійшло натхнення, і ви виплеснули його яскравими фарбами на полотно або сюжетом на папір. Чернетки, замальовки, ескізи – це те, що зіграє на вашу користь під час розв'язання питання про авторство в суді. Тому не поспішайте викидати списані блокноти, в яких накидали композиційні елементи малюнка або писали від руки план майбутнього бестселера. Аналогічно, не видаляйте файли, за якими можна подивитися дату їх створення та внесення подальших змін.

Читайте також: Нардепи хочуть знищити авторське право під виглядом "дбання про культуру" – Харчишин

Не зайвим буде і відправка електронною поштою самому собі версій твору. І робити це необхідно не тоді, коли роман буде готовий, а саме поетапно – для того, щоб "зафіксувати" дату створення. У разі спору про авторство, ви зможете довести, що на певну дату у вас вже було написано частину книги.

Свідки творчих мук. А чи є свідки того, як ви створювали свій твір? Наприклад, ваші ж родичі, з якими перебуваєте на карантині? Важливо, щоб вони підтвердили не тільки те, що ви сиділи за ноутбуком і щось писали, але і щоб були в курсі, про що ваша робота і хто в ній дійові особи. Тому в процесі творчості розповідайте їм про сценарій, потрібно описувати персонаж, давайте почитати уривки або подивитися фрагменти майбутнього твору – можливо навіть, що отриманий зворотний зв’язок наштовхне вас на новий сюжетний поворот.

Авторський check-in. Додатковий спосіб убезпечити себе від будь-чиїх псевдо-авторських зазіхань – зареєструвати авторське право на твір. Заповнюючи відповідну форму, можна попросити реєстратора не вказувати у видаваному свідоцтві ваше ім'я і прізвище, тим самим зберігши свою анонімність.

Диявол криється в деталях. Крім того, важливо не забути і передбачити в договорі з видавництвом або художньою галереєю пункт про дотримання вашого права на анонімність і нерозголошення інформації про вас, як про автора. Втім, як і передбачити відповідальність за недотримання такого зобов’язання.

Читайте також: Війни програють в головах. Чому українська книга під загрозою

Також слід пам’ятати: якщо твір опубліковано анонімно, то видавець вважається представником автора і має право захищати права автора доти, доки автор не заявить про своє авторство. Для книг і картин, оприлюднених під псевдонімом або анонімно, авторське право діє 70 років після оприлюднення твору.

Один з найвідоміших анонімних творів – готичний роман "Франкенштейн, або Сучасний Прометей", виданий в 1818 році в Лондоні. Лише через три роки автор розкрила світові своє ім'я – Мері Шеллі.

Сьогодні анонімністю часто користуються в політичній публіцистиці. Так, минулого року вся Америка намагалася дізнатися ім'я автора "Попередження" (англ. – A Warning) про президентство Дональда Трампа. Книга побачила світ наприкінці минулого року, а її автором зазначений "senior Trump administration official". Тобто якийсь чинний член адміністрації Трампа.

Використовуйте час з користю і не проганяйте музу. Пам’ятайте, що створений вами твір – це актив, який може стати досить прибутковим.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і YouTube

Марія ОРТИНСЬКА


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини