MENU

Штрафи за швидкість: коли очікувати ефекту від відеофіксації порушень?

516 0

Штрафи за швидкість: коли очікувати ефекту від відеофіксації порушень?Фото: пресслужба МВС України

Із початку цього тижня українські водії ризикують потрапити у камеру відеофіксації порушень правил дорожнього руху. Щоправда, поки йдеться лише про фіксацію перевищення швидкості.

Водії будуть отримувати так звані "листи щастя", сплачувати штрафи та кермувати своїми транспортними засобами обережніше. Поки що це лише в теорії, однак чи буде так на практиці, покаже час, пише у своїй авторській колонці спеціально для "Слово і діло" політолог Олександр Радчук.

У МВС та Нацполіції звітуть про перші результати роботи камер відеофіксації порушень ПДР. Найбільше вражає кількість порушень швидкісного режиму у столиці та Київській області. За добу їх було зафіксовано понад 36 тисяч. І це при тому, що в Києві поки що працює лише 20 камер і ще 25 – у Київській області.

Верховна рада ще має остаточно ухвалити законопроєкт про підвищення штрафів за суттєве перевищення швидкості. Наразі штрафи за такі порушення не надто високі: 255 грн – у разі перевищення швидкості руху на понад 20 км/год та 510 грн – у разі перевищенні на понад 50 км/год. Штраф необхідно сплатити впродовж 30 днів, при цьому діє система 50% знижки, якщо його оплатити протягом 10 днів.

Читайте також: Автофіксація порушень ПДР: у МВС визначили "лідерів перегонів" та підбили підсумки першого дня роботи системи у Києві

Вочевидь, почалася нова ера у взаємовідносинах між поліцією, яка уособлює державу та дотримання закону та українськими водіями, які – будьмо відвертими – звикли до порушення швидкісного режиму. Перелаштовуватися на новий лад буде складно і, головне, дорого. Утім, експерти вказують на те, що в Україні подібному нововведенню ще доведеться пережити етап шаленого спротиву самих водіїв, а самій системі відеофіксації спостережень – зазнати суттєвих вдосконалень.

Баги системи

Серед основних проблем, які можуть спіткати систему відеофіксації порушень вже найближчим часом, – це можливість обробляти кількість порушень. Справа в тім, що навіть у першу добу система показала вражаючу кількість порушників швидкісного режиму, опрацьована була лише 1/5 частина запитів від камер фотовідеофіксації. У разі збільшення камер і кількості порушників доведеться значно посилити роботу центрів з обробки даних, аби кожен водій, який справді перевищив швидкість, не уникнув покарання.

Наступне суттєве обмеження – кількість камер на дорогах. Поки що їх небагато, водії навчаться швидко визначати місця, де вони встановлені, знижувати швидкість, а потім знову порушувати швидкісний режим вже на інших ділянках доріг.

Утім, керівництво МВС обіцяє до кінця поточного року закупити і встановити ще 220 приладів на дорогах загальнодержавного значення в усій країні. Ще 5 камер фотовідеофіксації порушень встановлені і найближчим часом очікують підключення у Львівській області.

Читайте також: Ефективна автофіксація: наступним кроком має бути перегляд штрафів 

Ще один суттєвий недолік – відсутність достатньої кількості дорожних знаків та інформаційних табло з оповіщеннями водіїв про обмеження швидкості. Адже відомо, що на деяких вулицях та ділянках доріг у тому ж Києві можна пересуватися швидше, а от чітко зафіксувати, де починається обмеження швидкості, часом не дуже зрозуміло. Одного-двох дорожніх знаків «у кущах» недостатньо, і щоб сумлінні водії мали всю інформацію про обмеження швидкості, система інформування повинна бути суттєво вдосконалена.

Відповідь водіїв

Однак "баги" самої системи фотовідеофіксації порушень можна згодом усунути, а от свідомість більшості водіїв доведеться змінювати не один рік.

І справа не лише у підвищенні сум штрафів. Йдеться про застосування більш системних методів. Це і штрафні бали, і здорожчання оформлення страховки на авто. Саме в такі способи боряться із системними порушниками ПДР у більшості розвинених країн світу. Тож камери – це лише початок масштабної роботи.

Не виключено, що частина водіїв спробують дати симетричну відповідь автоматичній системі фотовідеофіксації порушень ПДР. Насправді, деякі прогалини у законодавстві дозволяють це зробити.

Передусім йдеться про те, хто був за кермом авто, яке було зафіксовано на камеру? Наприклад, деякі користувачі соцмереж вже вигадують «оригінальні» методи, якими планують скористатися, аби оминути штрафів. "Зараз можна знайти людину без певного місця проживання, і він може заробити: робите на нього довіреність і спокійно собі далі їздите. Мовляв, якщо штраф, то ось довіреність, що за кермом був не я! І, зауважте, все законно!", – зазначає один із дописувачів у Facebook.

У Нацполіції ще напередодні запуску системи фотовідеофіксації порушень нагадали водіям про можливість за допомогою електронних сервісів додати одного "співводія" транспортного засобу. Отже, добросовісні громадяни можуть заздалегідь попередити державу про те, що транспортним засобом може кермувати інша особа, однак штрафи при цьому не стануть "анонімними".

Читайте також: Де встановлені камери відеофіксації в Києві? КАРТА

Утім, цього буде замало, вважають експерти. Адже в країнах Європи, наприклад, діє двоступенева система ідентифікації даних транспортного засобу. Тобто спочатку поліція разом зі штрафом надсилає і запит про те, хто саме був за кермом. Власник транспортного засобу може або визнати свою провину і заплатити штраф, або вказати, хто саме був за кермом його авто. Щоправда, для запровадження подібної процедури в Україні доведеться внести низку змін до законодавства.

Цікаво, що в будь-яких обмеженнях з боку держави й методах їх подолання підприємливі українці бачать ще й можливості для розвитку бізнесу. Зокрема, в інтернеті вже можна побачити оголошення про спеціальні аерозолі та захисні плівки на номерні знаки, які камери фотовідеофіксації не можуть ідентифікувати під час вчинення правопорушення. За кордоном у разі виявлення подібного "вдосконалення" свого авто порушникові загрожує не лише великий штраф, але й позбавлення права керувати автомобілем на тривалий період. Як подібним випадкам протистоятимуть в Україні, покаже час.

Підписуйся на сторінки UAINFO у Facebook, Twitter і YouTube

Олександр Радчук, спеціально для "Слово і діло"


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини