MENU

Ложка дьогтю в законі про "листи щастя"

6168 2

Ложка дьогтю в законі про "листи щастя"

Верховна Рада прийняла в цілому законопроект про фото- і відеофіксацію порушень правил дорожнього руху, таким чином повернувши вже відомі українським водіям так звані "листи щастя". Сама поява такого закону в Україні є позитивною – адже його метою є посилення безпеки дорожнього руху та, відповідно, зниження рівня смертності і каліцтва на дорогах. Крім того, ефективність такої системи вже доведена досвідом багатьох країн. Що принципово – успішним досвідом.

Проте і тут не обійшлося без ложки дьогтю. Це якраз той випадок, коли одна норма закону повністю нівелює закладений у ньому позитив та благородні мотиви.

Ця норма – про надсилання фото/відео порушення ПДР та притягнення до адмінвідповідальності власника транспортного засобу за замовчуванням. Тобто правоохоронні органи не будуть займатись встановленням реального порушника, того, хто був за кермом, а автоматом штрафуватимуть власника автомобіля.

По-перше, це є порушенням основних конституційних принципів, зокрема, про те, що ніхто не може бути притягнутий до відповідальності за правопорушення, вчинені іншими особами. Як відомо, в Україні є безліч авто, якими користуються не їхні формальні власники – "продаж" за довіреністю, оренда, лізинг, прокат, "понятійний" продаж машини без переоформлення з передачею свідоцтва про реєстрацію новому власнику і т.д.

Тож "листи щастя" часто-густо надсилатимуть людям, які вже могли багато років тому передати свого "залізного коня" новому власнику і навіть встигнути забути про його існування. Не зайвим буде пригадати і наслідки поїздки Автомайдану до Межигір'я, коли власників автомобілів карали під копірку, в результаті чого права відбирали у людей, які дійсно були за кермом, яких і близько за кермом не було, і навіть тих, хто прав взагалі не мав.

Більше того, новим законом звужуються права людини. Адже, як зазначено вище, весь тягар доведення своєї невинуватості покладається на власника авто. Раніше власнику можна було доводити свою непричетність до адміністративного правопорушення, вказавши лише, що він був, наприклад, за кордоном, в іншому місці і т.д. Відповідно ж до чинного закону, тепер у власника авто є тільки два варіанти уникнути покарання за порушення ПДР, якщо він не був за кермом: крадіжка його авто (заява про це має бути подана, звісно, до того) або якщо водій, який дійсно вчинив порушення, самостійно зробить так звану "явку з повинною" в орган МВС і щиросердечно зізнається у скоєному. Гадаю, яка вірогідність такого сценарію подій, очевидно. У всіх інших випадках власник авто автоматично притягається до адмінвідповідальності, навіть якщо в нього будуть переконливі докази, що його за кермом в той час не було.

Звичайно, немає такого закону, який би влаштовував усіх. Тож доводиться обирати пріоритети. Немає сумнівів, що пріоритетом є безпека людини на дорозі. І тому прийняття закону є виправданим кроком. Водночас запропонований механізм притягнення до відповідальності на сьогоднішній день є передчасним в українських реаліях та потребує суттєвого вдосконалення.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і YouTube

Дмитро ЙОВДІЙ


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини