MENU

Bloomberg: "Північний потік-2" може остаточно розірвати зв'язок між США і Європою

900 0

Північний потік-2

Президент США Дональд Трамп злий на Німеччину з багатьох причин. І далеко не всі вони зрозумілі. Під час телефонної розмови з Ангелою Меркель він назвав німецького канцлера "дурною" і принижував її "майже в садистському тоні".

І хоч всю ситуацію можна назвати божевіллям, але деякі її рідкісні епізоди все ж мають підґрунтя. Один з них - "Північний потік-2". Про це пише Bloomberg, пояснюючи, що це майже добудований газопровід, який пролягає на дні Балтійського моря від Росії до Німеччини. Ця "труба" тягнеться поруч з першою гілкою "Північного потоку", яка функціонує з 2011 року.

"Ми повинні захищати Німеччину від Росії, але Німеччина платить мільярди доларів Москві за енергію, яка надходить з трубопроводу", - сказав нещодавно Трамп.

"Вибачте, але як так може бути?" - додав він.

Читайте також: Паника вокруг "Северного потока-2", или О роли Герхарда Шредера в… развале ЕС

Видання пише, що американський президент сплутує в один клубок багато різних речей. Одна з причин його неприязні до Німеччини пов'язана з небажанням Берліна збільшувати витрати на оборону, покладаючись більше на американський захист. І за це він хоче покарати свого "непокірного" союзника. Крім того є ще Європейський Союз. Його Трамп вважає маріонеткою Німеччини, яка використовує США в бізнесі. Трамп також хоче продавати в Європі більше американського зрідженого газу.

Але Трамп - не єдиний американець, який намагається зупинити "Північний потік-2". В грудні Конгрес націлив санкції проти швейцарської компанії, яка надавала судно для прокладання трубопроводу під водою. Це затримало запуск російського газопроводу. Тоді Росія відправила інше судно, щоб закінчити роботу. Тому цього тижня група сенаторів від обох партій США запропонували пакет додаткових санкцій, покликаних знищити "Північний потік-2".

Проблема в тому, що якщо нова порція обмежень буде схвалена, вона стане повноцінним економічним наступом проти Європи. Санкції можуть вдарити по окремим людям і компаніям з багатьох країн, дотичним до проекту. Приміром, вони підписали страхування для газопроводу або надавали послуги в порту суднам, причетним до "Північного потоку-2".

Вважаючи це прикладом незаконної американської екстратериторіальності, уряд Німеччини тепер планує змусити ЄС виступити проти США в розпал "божевільного сезону" перед президентськими виборами, які пройдуть в листопаді. А Вашингтон може відповісти на це запровадженням нового мита на німецькі автомобілі чи взагалі розв'язати повноцінну торговельну війну. Трансатлантичний альянс, який і без того був досить крихким, тепер близький до розпаду.

Видання пише, що ситуація дедалі більше нагадує гру в "яструбів і голубів" з класичної теорії ігор. Питання в тому, чи обидві сторони лише проявляють нерозсудливість, чи вони вже зайшли надто далеко. Це стосується не лише Трампа, а й німецьку сторону. А Берлін винен у нинішній кризі не менше, ніж президент США.

Читайте також: Путину скоро некому будет продавать газ

Якби Росія була нормальною країною, тоді німецькі аргументи на захист "Північного потоку-2" мали б сенс. Європі знадобиться більше газу, щоб замінити вугілля й доповнити відновлювані джерела енергії для скорочення шкідливих викидів у атмосферу. І щоб отримати цей газ, потрібна диверсифікація поставок шляхом балансування імпорту з Норвегії, США і Росії, наприклад. Цілком зрозуміло, що постачання газу через Балтію було б найбільш ефективним. Але Росія - не нормальна країна.

Вона роками веде гібридну війну в Європі, яка включає кампанії з поширення дезінформації й агресію проти України. Зараз Берлін наголошує, що Москва підписала з Києвом новий контракт про транзит, який забезпечить потік газу через українську ГТС ще на кілька років. Але в довгостроковій перспективі новий газопровід дасть Росії небезпечні геополітичні й стратегічні можливості.

Маючи в розпорядженні дві ГТС в Балтійському морі і ще одну в Чорному, Росія може у майбутньому відібрати у Центральної і Східної Європи мільярди доларів доходів від транзиту. Москва вже контролює майже 40% газового ринку Європи навіть без "Північного потоку-2". І коли вона запустить нову "трубу", континент може стати надто залежним від російських енергоносіїв. А це дає можливості для шантажу. Коли Трамп називає Німеччину "заручницею Росії", він частково має рацію.

Читайте также: США подготовили новые санкции против Путина, российских госкомпаний и олигархов

Саме тому Польща, Литва, Латвія й Естонія були проти "Північного потоку-2". Будучи на східному фронті НАТО, колишні жертви вторгнень і агресії бояться Росії більше, ніж німці. Психологічно поляки недовіряють будь-яким домовленостям між Берліном і Москвою за їхньою спиною. Тому що це їм нагадує про пакт "Ріббентропа-Молотова" за 1939 рік про поділ сфер впливу між нацистами й радянськими комуністами.

Питанням лишається, чому Німеччина стільки років була глуха до цих стратегічних занепокоєнь партнерів по НАТО і ЄС, задовольняючи проросійське лобі й Кремль.  "Північний потік-2" від початку був поганою ідеєю і такою лишається. Це геополітичний проект, замаскований під звичайну приватну угоду. Він показав, що Німеччина - нечутливий і наївний союзник, а США - грубий союзник.

"Північний потік-2" нищить те, що лишилося від колишніх відносин. Якщо існує хоч якийсь спосіб закопати й забути цей трубопровід, варто прямо й дипломатично добиватися його втілення. Інакше гра в "яструбів і голубів" закінчиться не так, як сторонам хотілося б.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і YouTube

Уніан


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини