Кілька міліметрів на рік: як розпадається Африка та що утвориться між двома її частинами
NBC News опублікував матеріал під назвою «Африканський континент дуже повільно розшаровується. Учені кажуть, що народжується новий океан».
У ньому йдеться про те, що через мільйони років африканський континент розпадеться на дві частини, які будуть розділені океаном. Статтю передрукували різні ЗМІ в багатьох країнах. hromadske розібралося, чому це важливо та чи справді нова ця інформація.
Звідки беруться наукові новини
Зазвичай наукові новини на різноманітні теми з’являються в ЗМІ після публікації наукових статей у спеціалізованих журналах. Це означає, що вчені провели дослідження й надрукували нові результати згідно з правилами наукової спільноти. На основі таких спеціалізованих статей ЗМІ готують свої матеріали, де наукова інформація подається в спрощеному вигляді, доступному для розуміння людьми без спеціальних знань.
Іноді вчені повідомляють про якісь цікаві результати ще до їхньої публікації, коли хочуть привернути до своєї роботи більше уваги з боку суспільства. Але невдовзі (або навіть одночасно з пресконференцією) все одно виходить наукова публікація.
Читайте також: На Земле найден новый седьмой континент под названием "Зеландия"
Про ситуацію з новим океаном і розділенням Африки на два континенти свіжих наукових публікацій немає. Але експерти, яких цитує NBC News, займаються цією проблемою. Загалом автори статті розповідають про речі, які давно відомі фахівцям і тим, хто стежить за їхньою роботою.
Плити, що рухаються
Аби зрозуміти, про що йдеться, слід пригадати зі шкільного курсу географії будову верхньої оболонки землі, або літосфери. За сучасними уявленнями, вона складається з так званих тектонічних, або літосферних плит різного розміру. Завдяки процесам, які відбуваються під ними, ці плити дуже повільно рухаються — взаємно віддаляються, наближаються чи ковзають одна відносно іншої. Теорія, що пояснює ці процеси, розвивається вже понад пів століття.
Через те, що плити рухаються, змінюється форма континентів і їхнє взаємне розташування, виникають нові геологічні структури. Наприклад, унаслідок зіткнення Індостанської та Євразійської плит утворилися Гімалаї — найвища гірська система на планеті. Такі процеси тривають упродовж багатьох мільйонів років і в масштабах людської історії вони непомітні. Але сьогодні їх можна зафіксувати з високою точністю за допомогою супутникової зйомки, про що йдеться в згаданій статті.
Карта, яка показує сейсмічну активність вулкана Даббаху в районі Афар в Ефіопії в період між 14 вересня і 4 жовтня 2005 року. Фото: Global Volcanism Program / National Museum of Natural History
Майбутнє Африки, яке ми не побачимо
Африканський континент сьогодні розташований на двох тектонічних плитах. Основна його частина — це Нубійська плита. А значно менша — східна частина — це Сомалійська плита. До неї також належить острів Мадагаскар, розташований приблизно в її центрі. Ці дві плити розходяться зі швидкістю кілька міліметрів на рік.
Восени 2005-го року в районі Афар в Ефіопії відбулося перше відоме в історії виверження вулкана Даббаху, розташованого уздовж Сомалійської плити. Йому передували численні, хоча й порівняно невеликі землетруси. Унаслідок цього неподалік виник так званий «розлом Даббаху».
Читайте також: Мифы и факты о Бермудском треугольнике. История аномальной зоны
Це щілина на поверхні Землі завдовжки приблизно 60 кілометрів і завширшки десятки метрів, що утворилася буквально протягом кількох днів. Цю подію та її наслідки вивчали дослідники, про неї писали ЗМІ. Вона є наочним проявом руху тектонічних плит. За 5 мільйонів років чи більше вони віддаляться достатньо далеко, аби западина заповнилася водою, а сучасна Африка розпалася на два континенти.
До речі, Аравійська плита, на якій розташований Аравійський півострів, колись була частиною Африканської плити. Але внаслідок їхнього розходження виникло Червоне море.
Якщо взяти до уваги швидкість тектонічних процесів, то цілком логічно припустити, що людство не зможе побачити ні нового океану, ні розділеного африканського континенту. Але тектонічні процеси, які в цей час відбуваються, зручно досліджувати. До того ж вони дають унікальну можливість зрозуміти будову та еволюцію нашої планети.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки