Для чого потрібні "фейкові" бої в професійному боксі
Торік у Львові довелося поспілкуватись з відомим українським боксером Орестом Соснівкою – призером Кубку СРСР 1991 року, чемпіоном України 1992-1994 років, учасником чемпіонату світу 1993 року і чемпіонату Європи 1995 року у складі збірної України. В 1996 році він поїхав у Штати на матчеву зустріч, там і залишився.
Не міг не спитати про його єдиний бій серед професіоналів. За даними найбільш авторитетного статистичного боксерського ресурсу Boxrec.com, 2 травня 1997 року в Маріуполі Соснівка, як профі-дебютант, поступився за очками Андрієві Синєпупову, у якого на той час за плечима було 42 профі-поєдинки, 37 з яких переможних. До слова, нині відомого і титулованого тренера Синєпупова не надто обізнана в тонкощах профі-боксу спільнота певний час вважала першим українським чемпіоном світу серед професіоналів. Насправді 1994 року Синєпупов у Дніпрі виграв інтерконтинентальний титул, а не повноцінний чемпіонський. Тож звання першого українського чемпіона світу з профі-боксу по праву носить Віталій Кличко і це вже загальновизнано.
Читайте також: Чемпіонові світу з боксу загрожує дискваліфікація на вісім років
Яким же було моє здивування, коли почув відповідь Соснівки про бій з Синєпуповим: "Не було бою!". Це неможливо, оскільки в той час боксер був нелегально у США і після 1996 року вперше побував в Україні тільки 2019 року.
Декілька років тому активний у соцмережах ексчемпіон світу В'ячеслав Сенченко "в штики" сприйняв публікацію в одній боксерській спільноті про його бій проти найгіршого українського боксера Віталія Чаркіна: "Не було цього бою!" А на сайті Boxrec.com він значиться – пройшов у передвоєнному Донецьку 24 січня 2014-го і в ньому Сенченко, який менш як два роки перед тим втратив чемпіонський титул, завдав 12-ї поразки Чаркіну – у 12-у поєдинку того серед профі. Годі знайти в Інтернеті якусь інформацію і про бій у тому ж івенті майбутнього чемпіона світу Артема Далакяна проти Кирила Коломійця.
Опоненти Далакяна, як і Сенченка, досі так і не виграли на профі-ринзі жодного поєдинку. Який же сенс у таких фіктивних, неіснуючих перемогах проти низькорейтингових суперників? В рейтингах такі перемоги не просувають. Боксери від цих нерепутаційних "боїв" відхрещуються.
Останнім часом таких речей не спостерігаю, – зізнається в розмові колишній український боксер. – Можливо, це і є, але в незначних розмірах і не серед провідних боксерів. А от раніше, переконує співрозмовник, в деяких країнах, зокрема в Африці і Південній Америці, могли робити рекордси (списки боїв) з неіснуючими суперниками. Все робилося щоб набити ціну своєму боксерові і дорожче його продати, вивести на титульний бій тощо. Експерт каже, що знає про такі випадки і в Україні, але називати прізвища відмовляється. Це представники "старої гвардії", говорить загально.
Читайте також: "Списують, як відпрацьований матеріал". Дискваліфікована чемпіонка – про беззахисність українських атлетів
В Європі таке навряд чи можливо, оскільки за все відповідає федерація, за яку боксує спортсмен, – переконує автора чинний український боксер, який більшість своїх поєдинків провів у країнах Європейського Союзу. Якщо ж бій пройшов поза рамками великого боксерського вечора, то федерація вимагає його відео. З цим все дуже серйозно, за подібні випадки можуть позбавити ліцензії.
Щодо неіснуючих боїв з опонентами без перемог або з дебютантами, то в профі-боксі є таке поняття, як "закрити поразку". Щоб отримати титульний поєдинок бажано, хоча інколи обходяться і без цього, щоб останній бій був переможним або принаймні завершився унічию. Якщо глянути у списки боїв, то неіснуючі перемоги Синєпупова і Сенченка якраз і були "здобуті" після попередніх поразок. Можливо, і "фіксувалися" вони таким чином за браком часу провести реальні бої саме з подальшою титульною перспективою.
Василь ТАНКЕВИЧ, для Gazeta.ua
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки