MENU

Одноліток Академії наук і перший Герой України: чим запам'ятався Борис Патон

365 0

Патон

Борис Патон прожив без перебільшення довге життя: в листопаді минулого року він відсвяткував 101-й День народження.

У Бориса Євгеновича Патона було два дні народження: у паспорті було помилково вказане 27 листопада 1918 року, позаяк насправді він народився на два тижні раніше, 14 листопада 1918 року.  

Батько Бориса Патона

Народився він у Києві, в сім'ї відомого науковця-містобудівника, директора та засновника Інституту електрозварювання Євгена Патона та домогосподарки Наталії Патон. Род Патонів – стародавній і відомий настільки, що виник навіть напрям досліджень: патонознавство. Пращури Євгена Патона — дворяни Російської імперії, вони обіймали очільні посади як на військовій, так і на цивільній службі.

"Давній дворянський рід Патонів (Patton) нібито бере початок від майстрів корабельної справи, яких привіз із собою з Голландії цар Петро І. Всі вони обрусіли, змішалися кровно з іншими родами, змінили своє лютеранське віросповідання на православну віру і давно вважали Російську імперію своєю Батьківщиною. Але існували і інші версії — з Франції, не виключалась і Шотландія", – писав журналіст Ігор Малишевський.

Читайте також: Как Борис Патон в университетском парке в Луганске дерево садил. Воспоминания бывшего студента

Вчитися Борис Патон, наслідуючи батьківські захоплення, пішов на інженера-електрика. У 1941-й закінчив київський Політех, захистив кандидатську і докторську, вступив в КПРС. Під час Другої світової працював інженером на заводі "Красное Сормово" в Горькому, а за десять років обійняв посаду директора Інституту електрозварювання.

Все життя Борис Патон займався наукою в галузі зварювальних процесів, металургії і технології металів, є автором і співавтором сотень винаходів, патентів, монографій та публікацій. Саме завдяки розробкам Бориса Патона був проведений перший експеримент зварювання в космосі. Він зробив величезний внесок в розробку ракети Н1, яка призначалася для освоєння Місяця. 

Він же є автором ідеї та одним з розробників методу електрозварювання м'яких тканин. Завдяки цьому вдалося досягти скорочення тривалості операцій, зниження ймовірності післяопераційних ускладнень і втрати крові.

Регалії і посади Бориса Патона можна перелічувати довго. З 1953 року він є незмінним директором Інституту електрозварювання імені свого батька, а з 1962 року – президентом Національної академії наук України, доктором технічних наук, народним депутатом СРСР і ВР УРСР,  є людиною, яка удостоєна прижиттєвого бюста, та першим Героєм України.

Читайте також: Винахідник майбутнього. Як Борис Малиновський розвивав українську кібернетику з 50-х років минулого століття

Про його роботу відомо набагато більше, ніж про особисте життя. Дружина — Ольга Борисівна (померла в 2013 році), була науковцем, донька Євгенія – теж науковець, тільки в сфері біології. Онука Ольга – юрист.

Патон володів англійською та німецькою мовами. Захоплюівся спортом: раніше – водними лижами і тенісом, а в останні роки – плаванням.

Двійочник, винахідник, оптиміст

Одного разу в середній школі Борис Патон отримав 9 двійок за чверть.

Патон не отримав червоний диплом тому що не зміг скласти іспит з філософії (про марксизм-ленінізм). Спочатку йому поставили "незадовільно", і як не гриз на канікулах граніт марксизму-ленінізму нещасний студент, перескласти він зміг тільки на "добре".

Коли він захищав дипломну роботу, почалося бомбардування міста. Але диплом Патон все одно захистив в цей день і на "відмінно".

Після операції на стегні в 1995 році, дізнавшись, що кістку хірурги різали механічною пилкою, Патон зібрав команду, яка взялася за розробку лазерних методик.

За активного сприяння Бориса Патона було побудовано масив "Академмістечко" в Києві.

Його гасло: "Треба отримувати задоволення від своєї праці і від свого життя! А якщо ти тільки ниєш і скиглиш, то нічого доброго не буде".

Народження Патона день у день збігається з днем створення Академії наук України.

В 2014 році 96-річний Патон завів собі сторінку у Фейсбуці. На сторічний ювілей його там і вітали.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і YouTube

Depo.ua


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини