MENU

НБУ запровадить нові вимоги до банків: що й коли зміниться

367 0

Національний банк оприлюднив етапи впровадження оновлених регуляторних вимог до банків на 2021–2024 роки

Як зазначає пресслужба нБУ,пПриведення структури капіталу банків у відповідність до міжнародних стандартів заплановане на 2024-й, повідомляє UAINFO.org.

Зміни ґрунтуються на міжнародних стандартах регулювання діяльності банків, визначених Базельським комітетом і директивами ЄС. Їхня мета – підвищити фінансову стійкість як кожного окремого банку, так і банківського сектору загалом і здатність протистояти кризовим явищам.

"Зазначені вимоги сфокусовані на забезпеченні достатнього рівня капіталу та ліквідності, адже це є запорукою платоспроможності та надійності банку. Абм гарантувати збереження коштів вкладників та інших кредиторів, регулятор має упевнитися, що всі суттєві ризики, притаманні діяльності банку, покриті капіталом. Саме капітал покликаний поглинати неочікувані збитки, на які наражається банк", – зазначила перша заступниця голови НБУ Катерина Рожкова.

Читайте також: Рожкова заявила про тривожний сигнал для незалежності Нацбанку

У найближчі чотири роки передбачено введення кількох вимог. Так, у першому кварталі 2021-го планують запровадити коєфіцієнт чистого стабільного фінансування. Це один із двох коефіцієнтів ліквідності, розроблених Базельським комітетом. На сьогодні в Україні вже запроваджено коефіцієнт покриття ліквідністю, що замінив національні нормативи ліквідності Н4 і Н5.

Як пояснили в Нацбанку, норматив NSFR стимулюватиме банки покладатися на стабільніші та довші за строками джерела фондування, наприклад, довгострокові депозити, зменшуючи свою залежність від короткострокового фінансування.

Крім того, у четвертому кварталі 2020-го – першому кварталі 2021 року визначать строки активації буфера консервації капіталу та буфера системної важливості. Запровадження вимог щодо формування цих буферів капіталу тимчасово зупиниои в березні 2020 року через розгортання коронакризи, нагадали в НБУ. Це дало банкам змогу спрямувати створений запас капіталу на поглинання збитків і підтримку кредитування економіки.

Як і більшість регуляторів у світі, НБУ на сьогодні ще не визначився із графіком активації цих буферів. Це питання буде предметом обговорення на засіданнях Комітету із фінансової стабільності.

Читайте також: Свято невігластва в Раді НБУ: як посіпаки Коломойського штовхають Україну в Путінові обійми

Із 1 січня 2022 року планують запровадження мінімальних вимог щодо покриття капіталом операційного та ринкового ризиків.

Із 2024 року планується привести структури капіталу банків у відповідність до міжнародних стандартів.

Будуть запроваджені: трирівнева структура капіталу (основний капітал першого рівня, додатковий капітал першого рівня та капітал другого рівня), нові вимоги до складових капіталу та порядку вирахувань із капіталу, додаткові "пруденційні фільтри", спрямовані на очищення капіталу від складників, які по суті не здатні поглинати збитки та не забезпечують фінансової стійкості банку, запровадження коєфіцієнта левериджу, який встановлює вимоги до достатності капіталу залежно від загального обсягу активів (без застосування коєфіцієнтів ризикозваження).

Перед запровадженням усіх перелічених вимог до капіталу Нацбанк проаналізує післякризовий стан банківської системи, зокрема шляхом проведення оцінки якості активів, запланованої на першу половину 2021 року. За її результатами буде визначено готовність сектору до введення нових вимог.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і YouTube

UAINFO


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини