Вихід з тіні. Користь тотальної фіскалізації для українського ринку
РРО – користь чи зайвий клопіт для бізнесу?
Очевидно, що одна з найголовніших перепон для економічного росту та розвитку України – масове ухилення бізнесу від сплати податків. Наприклад, близько 50% фешн-ритейлу зараз знаходиться в тіні. Великі компанії часто являють собою об'єднання псевдо-ФОПів і користуються пільговими схемами оподаткування, які створені для розвитку малого бізнесу. Реальний грошовий обіг таких компаній відстежити неможливо. Навіть більше, на законодавчому рівні методи контролю за діяльністю ФОПів донедавна передбачені не були, пише у своєму блогі на НВ.Бізнес Сергій Батрітдінов, інформує UAINFO.org.
Докорінно змінити ситуацію, що склалася на українському ринку має повна фіскалізація: вона уможливлює контроль з боку держави без зайвого тиску на бізнес, забезпечує чесну конкуренцію і гарантує захищеність споживача. Суть фіскалізації полягає навіть не у повсюдній видачі чеків, а у впровадженні автоматичної звітності в ДПС про кожен платіж. Саме прозорість допоможе побороти корупцію в податкових структурах, сірий імпорт, нелегальну торгівлю і контрабанду.
У більшості країн ЄС та інших передових країн світу усі ритейлери грають за однаковими правилами: сплачують податки, видають чеки, офіційно імпортують товари та звітують про свій обіг. Ще у 2008 році Швеція однією з перших в Європі законодавчо зобов’язала всіх підприємців використовувати виключно касові термінали з підключенням через GPRS до податкових органів. Загалом, європейський контекст радикально відрізняється від ситуації, що склалася в Україні. Так, для ЄС дроблення на ФОПів — це абсолютний нонсенс, тому і зміни у фіскальному законодавстві часто є більш помірними. Однак у світовій практиці існують приклади детінізації шляхом введення обов’язкових РРО. У 2015 році поступовий перехід до повної фіскалізації здійснив Казахстан, зараз там навіть продавець на ринку зобов’язаний видати чек.
Близько року тому, у жовтні, президент Зеленський підписав закони 128 та 129 щодо застосування РРО та детінізації розрахунків. Вони передбачають впровадження програмних РРО, автоматичну передачу даних про операції до ДПС, а також містять положення про так званий «кешбек» — можливість покупця поскаржитися до органів контролю на відсутність чека або його невідповідність вимогам і отримати грошову винагороду. Згідно з законами, остаточний і безповоротний перехід підприємців, що користуються спрощеною системою оподаткування, на касові апарати відбудеться у квітні 2021 року. Водночас максимально допустимий обсяг доходу за рік для них було збільшено, а ДПС розробила безкоштовний програмний РРО. Таким чином, в основі змін лежить прозорість, а не тиск на підприємців.
У вересні ми почали масово впроваджувати програмні РРО, а також поступово переходимо на автоматизовану звітність та плануємо видачу електронних чеків. Для бізнесу такі зрушення гарантують швидкість та зручність передачі даних у ДПС, оптимізацію витрат на обслуговування РРО, а для держави — можливість контролювати роздрібний товарообіг та належну сплату податків.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки