MENU

Розігнати "чортів": що Зеленський і депутати хочуть зробити з рішеннями Конституційного суду. І що можуть

665 0

Розігнати "чортів": що Зеленський і депутати хочуть зробити з рішеннями Конституційного суду. І що можуть Виступ президента України Володимира Зеленського перед депутатами Верховної Ради. Фото: Пресслужба президента України

Після скандального скасування Конституційним судом електронного декларування та відповідальності за брехню в деклараціях Володимир Зеленський кинувся гасити пожежу. Президент вніс проєкт закону, щоб відновити скасовані антикорупційні норми. А щоб не видалось мало — Зеленський пропонує взагалі припинити повноваження суддів КСУ. У понеділок до порятунку ситуації з антикорупційним законодавством та Конституційним судом підключилися і депутати, пропонуючи свої проєкти законів. Ми розібралися, хто і як пропонує повернути електронне декларування і що робити з Конституційним судом.

Розігнати «чортів» не вийде?

Рішення Конституційного суду Володимир Зеленський жорстко розкритикував. Назвав його змовою старих еліт і олігархів проти президента і країни. «Як там кажуть — на Гелловін всі чорти з політичного пекла відкривають свої справжні обличчя. Так співпало. Прізвища чортів ви прекрасно знаєте», — йшлося у заяві Зеленського. Президент запропонував відновити усе скасоване через Верховну Раду. Для цього вніс законопроєкт, яким до всього пропонується розпустити суддів Конституційного суду, щоб обрати нових. 

Але до законопроєкту Зеленського одразу виникли питання в опозиційних політиків та експертів з конституційного права. Суддів Конституційного суду не можна просто «розігнати», ухваливши закон. Процедура розпуску, яку пропонує президент, не передбачена законами та, найголовніше, Конституцією України.

Проєкт закону Зеленського ще обговорюють і всередині «Слуги Народу», і з президентом. Данило Гетманцев з президентської фракції не виключив, що текст законопроєкту може бути змінений: «Президент визначив свою позицію щодо рішення КС, подавши відповідний законопроєкт до Верховної Ради, я вважаю, що це сильний вчинок... Я не переконаний, що текст буде такий самий. Я не можу сказати, що ми будемо підтримувати в такий спосіб розпуск КС».

Водночас у понеділок вдень в політичних телеграм-каналах з'явилося голосове повідомлення Зеленського до «слуг» начебто із внутрішнього чату. Там Зеленський закликає депутатів своєї фракції підтримати припинення повноважень суддів КС:

«Якщо я вирішу, що шлях розв'язання кризи можливий тільки через запропонований закон, то потрібно обов'язково підтримати. Якщо ми знайдемо інший, менш конфліктний шлях, буде інше рішення. Але поки можу сказати тільки одне: останнє рішення Конституційного суду — ці скандальні скасування фундаментальних законів — це прямий шлях до кровопролиття. Якщо той хаос, який творить КС за гроші, ми не зупинимо, то отримаємо протистояння на вулицях. І ця відповідь від суспільства буде жорсткою, але справедливою. Потрібно вжити жорстких рішень по Конституційному суду. Обов'язково. Це навіть не прохання. Ніяких прохань, коли знищують цінності...», — йдеться в повідомленні.

Відновити е-декларування, але суддів не чіпати

Голова Верховної Ради Дмитро Разумков після зустрічі з керівниками фракцій парламенту сказав, що найближчим часом буде зареєстрований інший проєкт закону, який відновить електронне декларування.

Деталей спікер не уточнив. Їх розказав депутат від фракції «Голос» Ярослав Железняк: проєкт закону від Разумкова пропонує лише відновлення антикорупційного законодавства і відповідальність за недостовірне декларування, але про звільнення суддів КС у ньому не йдеться: «Варіант, який запропонував пан Разумков, є слушним і пропонує швидке рішення, щоб погасити цю пожежу, а потім в нормальному стабільному форматі щось вирішувати».

Два своїх законопроєкти про відновлення антикорупційного законодавства внесла і фракція «Європейська солідарність», але також готова підтримати проєкт Разумкова.

Читайте також: Суддя КСУ Сліденко пригрозив Зеленському "війною" у разі розпуску суду

«Нам не важливо, хто буде автором. Нам важливо повернути в законне русло питання боротьби з корупцією і відновлення відповідальності за недостовірне декларування, але щоб не робили цього в неконституційний спосіб», — каже заступниця голови фракції «Європейська солідарність» Ірина Геращенко.

 Акція протесту під Конституційний судом з вимогою відставки суддів, які ухвалили рішення щодо антикорупційної реформи. Фото: Олександр Хоменко/hromadske

А що ж робити із Конституційним судом?

Однозначної відповіді на це питання в парламентарів немає. Якщо з приводу відновлення антикорупційного законодавства в парламенті є спільне бачення, то що робити з Конституційним судом, депутати поки не знають. Не прояснилася ситуація ані після того, як голови фракцій зустрілися зі спікером Разумковим, ані після Погоджувальної ради. 

В «Європейській солідарності» замість запропонованого Зеленським розпуску Конституційного суду пропонують обрати на конкурсі суддів на вакантні місця (зараз працює 15 суддів Конституційного суду з 18). «Має бути сформовано Конституційний суд у законний спосіб, і зараз є три вакансії конституційних суддів. Має відбутися прозорий конкурс на їхнє призначення парламентом», — каже Ірина Геращенко. 

Читайте також: Звичайний фармацевт з Донецька: теща голови КСУ Тупицького має 4 ділянки з будинком під Києвом

Категорично проти президентського проєкту закону виступає фракція «Опозиційної платформи — За життя». Саме депутати цієї фракції — автори скандального подання до КСУ. Співголова фракції Юрій Бойко проєкт Зеленського називає спробою державного перевороту: «Якщо буде внесено і прийнято закон в редакції, яку анонсував чинний президент, — це буде прямий шлях до диктатури. А Конституційний суд є незалежним органом, який повинен ухвалювати рішення без будь-якого тиску, який, як ми бачили, був на нього здійснений”.

У «Батьківщині» останнє рішення Конституційного суду теж вважають правомірним, а все що відбувається зараз — тиском і втручанням в його роботу: «Не може уряд — це виконавча гілка влади — контролювати судову. Це суперечить і Конституції, і всім абсолютно елементам розподілу влад в кожній країні, що реально представляє демократія», — сказала лідерка «Батьківщини» Юлія Тимошенко.

До слова, вже сьогодні Конституційний суд почав розгляд закону про ринок землі. Саме депутати «Батьківщини» та групи «За майбутнє» оскаржують в Конституційному суді закон «Про обіг земель сільськогосподарського призначення».

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і YouTube

UAINFO


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини