MENU

25 років тому компромісний мир поклав край наймасштабнішій війні в Європі після Другої світової

1029 0

25 років тому, 14 грудня 1995-го, у Парижі, Франція, була підписана Дейтонська мирна угода, яка поклала край чотирьом рокам жорстокої кривавої війни в Боснії і Герцеговині, наймасштабнішого конфлікту в Європі після Другої світової війни

Про це повідомив "Балканський оглядач", інформує UAINFO.org.

Договір відомий як Дейтонська угоди, оскільки мирні переговори проходили на авіабазі Райт-Паттерсон біля Дейтона, штат Огайо, США. Процесом керував Річард Голбрук , який був головним американським миротворцем на Балканах, і державний секретар Сполучених Штатів Воррен Крістофер.

Шлях до миру через "Бурю"

Влітку 1995 року боснійські та хорватські війська відвоювали частину території, яку утримували серби в Боснії, завдяки серії військових операцій, найвідомішою з яких була "Буря". Це була перша настільки серйозна поразка сербів за чотири роки, і вона змінила як співвідношення сил, так і психологію всіх сторін.

Читайте також: Боснійський урок для України: як (не) поставити хрест на державності

Наприкінці серпня 1995 року після обстрілу боснійськими сербами Сараєва, НАТО здійснило авіаудари по сербських позиціях. 1 вересня Голбрук оголосив, що всі сторони зустрінуться в Женеві для перемовин. Коли боснійські серби не виконали умов, авіаудари Альянсу відновився.

14 вересня Голбруку вдалося домовитися про підписання угоди, згідно із якої Радован Караджич і Ратко Младич, лідери боснійських сербів, повинні були припинити облогу Сараєва, заклавши основу для остаточних мирних переговорів, які повинні розпочатися в Дейтоні.

Перемовини на військовій базі

1 листопада 1995 р. мирна конференція в Огайо розпочалася. Президент Боснії Алія Ізетбегович, президент Сербії Мілошевич, президент Хорватії Франьо Туджман та представники США, Великої Британії, Франції, Німеччини, Італії, Російської Федерації та Європейського Союзу зустрілися на авіабазі в околицях Дейтона. Місце вибрали для зменшення можливості учасників вести переговори через засоби масової інформації, а не за столом перемовин.

Мирну конференцію очолив Голбрук, а співголовами були спецпредставник ЄС Карл Більдт і перший заступник міністра закордонних справ РФ Ігор Іванов.

Читайте також: Як концерт U2 Боснію об'єднав

Через 21 день переговори завершились, і Загальну рамкову угоду про мир у Боснії та Герцеговині парафували Ізетбегович від Республіки Боснії і Герцеговина, Туджман від Республіки Хорватії та Мілошевичем від Союзної Республіки Югославії.

Війна, яка тривала чотири роки, забрала понад 250 тисяч життів і змусила понад два мільйони людей покинути свої домівки, завершилася.

Мир за тимчасовим планом

Мир у Боснії та Герцеговині триває вже 25 років, із часу підписання Дейтонської угоди. Тимчасовий мирний план усе ще діє. Додаток 4 Загальної рамкової угоди все ще є Конституцією БіГ, у Боснії і Герцеговини ще присутній міжнародний військовий контингент із підтримання миру, а участь в управлінні країною бере спеціальний – Верховний – представник міжнародної спільноти.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і YouTube

UAINFO


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини