MENU

США вводять нові санкції, аби покласти край антиукраїнському трубопроводові Путіна

1238 0

Сенат США розпочав роботу 2021 року, завдавши серйозного удару президентові Росії Володимиру Путінові через ухвалення закону про оборонний бюджет (NDAA), який враховує санкції, спрямовані на припинення реалізації стратегічно важливого для Кремля проєкту трубопроводу "Північний потік – 2"

Як зазначило "Радіо Свобода", про це пише Даян Френсис, повідомляє UAINFO.org.

Геополітичне значення цього закону неможливо перебільшити. Він свідчить про практичну приреченість найважливішого енергетичного проєкту Путіна q попереджає про небезпеку посилення контролю Росії над поставками природного газу до ЄС.

Новий закон передбачає жорсткі санкції, які повинні назавжди припинити будівництво газопроводу "Північний потік – 2" між Росією та Німеччиною. Цей трубопровід, який проходить під Балтійським морем, має на меті зробити Європу залежнішою від російської енергетики, одночасно надаючи Москві пряміший контроль над потоками газу.

Завершення проєкту також зашкодить Україні, оскільки зробить газотранспортну систему країни практично непотрібною та позбавить Київ значних транзитних доходів. Багато хто занепокоєний тим, що, зменшивши залежність Москви від України для транзиту газу до ринку ЄС, "Північний потік – 2" також збільшить ймовірність майбутньої ескалації тривалої російської військової агресії проти України.

Введення нових жорстких санкцій США є серйозною стратегічною невдачею для Путіна й "Газпрому". Сьогодні вартість незавершеного трубопроводу оцінюють в 11,6 мільярда доларів США, тоді як проєкт також мобілізував політичну опозицію проти постійної енергетичної залежності Європи від Росії. Критики тривалий час вказували на відсутність економічного обґрунтування для побудови "Північного потоку – 2". Вони розглядають його як геополітичну зброю, а санкції США - як спробу роззброєння Кремля.

Читайте також: Останні метри санкцій: намагаючись урятувати "Північний потік – 2" Кремль зайде з чорного ходу

Репутація Німеччини дуже постраждала в останні роки через невиправдану підтримку Берліном проєкту газопроводу "Північний потік – 2". Ця підтримка залишалася сильною, незважаючи на висловлені занепокоєння Берлінових партнерів у ЄС. Німеччина прагне отримати економічну вигоду від угоди, яка обіцяє перетворити країну на регіональний хаб природного газу, забезпечуючи при цьому дешеве постачання для німецької промисловості. Однак мало хто з європейських країн поділяв цей ентузіазм щодо проєкту.

У грудні 2018 року Європарламент переважною більшістю голосів проголосував за засудження "Північного потоку – 2" як "політичного проєкту, що становить загрозу європейській енергетичній безпеці", і закликав скасувати проєкт. Незважаючи на цю опозицію, канцлерка Німеччини Анґела Меркель твердо захищала трубопровід як винятково комерційну угоду.

Зусилля щодо припинення будівництва трубопроводу докладали протягом багатьох років. Європейські ініціативи не змогли перешкодити прогресові проєкту, але заходи, вжиті США, виявилися набагато ефективнішими. Наприкінці 2019 року американські санкції остаточно призвели до припинення будівництва газогону.

Росія відмовилася визнати свою поразку й витратила 2020 рік на пошук способів обійти санкції США й завершити останні 120 кілометрів підводного трубопроводу. Тим часом кремлівські чиновники відповіли на американські зусилля, назвавши санкції формою "гібридної війни".

У липні 2020 року США відповіли на цю тривалу російську непокору, пообіцявши вжити подальших заходів. Американський сенатор Тед Круз, співавтор першого пакету санкцій, оголосив, що другу групу заходів долучать до NDAA 2020 року, що заборонить будівництво, страхування та сертифікацію "Північного потоку – 2".

У той час як Росія та США зіштовхнулися щодо майбутнього "Північного потоку – 2", агресивна поведінка Кремля триває в інших вимірах. Торік у серпні російського опозиційного лідера Олексія Навального отруїли. У грудні 2020 року американські чиновники виявили низку безпрецедентних російських кібератак проти американських інституцій і корпорацій.

"Путін – бандит КДБ", – сказав Круз під час вебтрансляції "Атлантичної ради" у грудні.

Читайте також: Норвезька компанія відмовилася сертифікувати "Північний потік – 2" через американські санкції

"Класти мільярди в Путінову кишеню й передавати йому контроль над енергетичною сферою – погана ідея. Зловмисна діяльність Путіна фінансується за рахунок доходів від енергетики. Він нафтовий тиран. Нічого доброго не виходить із його фінансування", – додав сенатор.

Робота над NDAA була болісною та заплутаною через складність політичної системи США та внутрішньополітичні суперечки. Восени 2020 року запропонований раунд додаткових санкцій щодо "Північного потоку – 2" отримав більшість двопартійної підтримки в Конгресі і був включений до NDAA для розгляду в грудні. У середині грудня й Палата представників, і Сенат дали остаточне схвалення, але президент Трамп тоді наклав вето. У зв’язку з цим Палата представників і Сенат були вимушені обійти вето, набравши більшість у дві третини, чого остаточно досягли 1 січня 2021 року.

Нещодавно ухвалений закон запроваджує санкції з наглядом із боку Державного департаменту та Міністерства фінансів США. Вони повинні негайно визначити "судна, які займаються прокладанням труб на морській глибині 30 метрів і більше для будівництва проєкту "Північний потік – 2", трубопроводу "Турецький потік" (ще один газопровід, що тягнеться від Росії до Туреччини Чорним морем) або будь-якого іншого проєкту, який є продовженням будь-якого з таких проєктів".

Це погані новини для Кремля, який використовує свою роль головного міжнародного постачальника енергії для геополітичного впливу. У Москві також немає великого оптимізму щодо того, що нова адміністрації Байдена призведе до змін на краще. Обраний президент США Джо Байден, який ставиться з недовірою до Путіна і виступає проти "Північного потоку – 2", радше за все впровадить значні заходи проти Росії у відповідь на її безпрецедентні кібератаки. Будуть також виділені мільярди на посилення кібербезпеки США.

Останній раунд нищівних санкцій США є особливо гіркою пігулкою для Путіна, оскільки він був ухвалений у той час, коли його проєкт трубопроводу вже зовсім близький до завершення. До закінчення "Північного потоку – 2" бракує 120 кілометрів, але тепер він, здається, так і залишиться недобудованим.

"Цей проєкт ніколи не постачати газ, – сказав Круз у грудні. – І якщо трубопровід закінчений на 90% – це те ж саме, що й 0%".

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і YouTube

Даян ФРЕНСИС


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини