MENU

Мовна політика: у чому полягає головна помилка переважно російськомовних лібералів

688 1

До числа ліберальних інтелектуалів, котрі норму про обов'язкове вживання української мови у сфері обслуговування сприйняли як зазіхання на права носіїв російської, додався Євген Головаха. Він написав для НВ колонку про те, "у чому головна проблема закону про мову". І вона добре показує головну проблему мовних уявлень самих лібералів

Про це на своїй сторінці у фейсбуці пише Володимир Кулик, повідомляє UAINFO.org.

Прикро, бо з усіх лібералів, хто "спалився" на догматичному тлумаченні цієї законодавчої норми, Головаха викликає в мене чи не найбільшу професійну й суто людську повагу. Втім його реакція не стала особливою несподіванкою, бо до запровадження української мови замість російської пан Євген від самого початку незалежності ставився насторожено. Але все-таки сумно, що за тридцять років він так і не переглянув своєї позиції та досі сприймає поширення української мови головно з погляду прав російськомовців, а не українcькомовців. 

Читайте також: Досі говорите російською? Тоді не дивуйтеся, що з вас лізе "рускій мір"

Власне, це головна проблема переважно російськомовних (тобто двомовних із переважним уживанням російської) лібералів: вони бачать мовну політику в Україні як узаємодію між державою та російськомовними громадянами, на права яких вона весь час намагається зазіхнути. Українськомовних громадян і їхніх прав у цій картині просто немає.

Прикметно, що ці ліберали критикують норму про мову обслуговування, а не, скажімо, про мову освіти. Бо якщо у другому випадку, на мою думку, закон справді пішов задалеко в обмеженні прав носіїв меншинних мов загалом і російської зокрема, то в першому вочевидь ідеться про забезпечення прав носіїв української, а вживання інших мов у спілкуванні з їхніми носіями аж ніяк не заборонено.

Але начебто ліберальні інтелектуали примудряються бачити обмеження прав російськомовців у нормі, яка стосується тільки вживання мови під час виконання службових обов'язків і жодною мірою не на зазіхає на їхнє право поза тим спілкуватися будь-якою мовою на їхній вибір!

Читайте також: Кіпіані: Не до вподоби штрафи? Припиніть ігнорувати права мільйонів співгромадян

Виявляється, для них право російськомовців ніде не вживати української мови є важливішим, аніж право українськомовців на обслуговування мовою їхнього вибору. А здавалося би, ліберали найкраще мають розуміти, що у сфері обслуговування право вибору має перш за все клієнт. Але ніт.

І ці люди розказують нам, що Україна має будувати націю не за мовно-етнічним принципом, а за національно-громадянським?  Вони ж досі не зрозуміли, що українськомовні теж є громадянами, а тим паче не визнають, що права цих громадян повсякчас порушуються, і держава зобов'язана покласти цьому край.

А закон про національні меншини справді треба було б ухвалити. Але якщо його писатимуть такі ліберали, очевидно, що меншинам він дасть стільки прав, що в більшості не лишиться майже нічого.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і YouTube

Володимир КУЛИК


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по теміПравила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини