Портнов проти МОН: юристка прокоментувала судове рішення у скандальній справі
Днями, а саме 21 січня, з’явилась інформація від Андрія Портнова щодо виграшу ним справи в Міністерства освіти і науки про шкільні підручники історії. Справа 640/10678/20, її розглянув ОАСК. Уже з’явився повний текст рішення, тож можна коментувати
Про це на своїй сторінці у фейсбуці пише Зоя Ярош, повідомляє UAINFO.org.
Обговорюване рішення суду не є цілковитою поразкою та не є цілковитою перемогою. У колі юристів таке явище називають "процесом заради процесу", коли особа формує позовні вимоги до МОН у зв'язку з порушенням стосовно нього закону "Про звернення громадян", оскільки службовці міністерства не знайшли часу та натхнення відпрацювати звернення належним чином і надати обґрунтовану відповідь, обмежившись формальною відпискою. Загалом усі чиновники люблять так робити, це відомий факт.
Читайте також: Адвокат: Поки Зеленський гальмує, Портнов із Окружним адмінсудом пишуть нам власну історію
Предметом розгляду в судовому порядку було питання дотримання МОН України порядку розгляду звернення позивача, яке зареєстровано в директораті шкільної освіти Міністерства освіти і науки України 30 березня 2020 року за №П-2433/0-20, і виконання покладених на МОН Законами України "Про освіту" та "Про звернення громадян" обов`язків щодо здійснення перевірки обставин дотримання вимог принципу академічної доброчесності, із порушенням якого позивач пов'язує викладення матеріалу в підручниках з історії України фактів здійснення розстрілу активістів Євромайдану силовиками.
Конкретно в рішенні йдеться про те, що вказуючи в підручниках про розстріл протестувальників снайперами "Беркуту", в Україні відсутні судові вироки, які набрали законної сили, що встановлювали б ці факти.
Проте цього ж дня, коли було прийнято рішення ОАСК, ухвалили п'ять рішень ЄСПЛ у справах майдану. ЄСПЛ виніс ці рішення у справах Шморгунов та інші проти України, Кадура та Смалій проти України, Луценко й Вербицький проти України, Воронцов та інші проти України й Дубовцев та інші проти України. Суд установив, що владні органи умисно застосовували жорстоке поводження та що держава була відповідальна за вбивство одного із протестувальників. Суд також зауважив, що багато з рішень про тримання під вартою були свавільними. Загалом ЄСПЛ виявив ознаки того, що встановлені порушення "були частиною певної стратегії владних органів". І це встановлені факти.
Читайте також: За мовчазної згоди влади Портнов повертає бандитську Україну Януковича – В'ятрович
Рішенням ОАСК не встановлено обов'язку МОН щодо скасування нормативних документів чи виправлення підручників, лише обов'язок щодо повернення до розгляду звернення та перевірки наведених у зверненні обставин. Тобто за такого повторного розгляду міністерство може прийти до висновку, що тексти підручників відповідають формуванню державної політики у сфері загальної та середньої освіти.
Окрім іншого, рішення ОАСК не набрало законної сили й може бути оскаржене до апеляційного суду (штовхніть хтось Шмигаля). Якщо МОН із якихось причин не скористається своїм правом на апеляційне оскарження, то по набранню рішенням законної сили Директорат шкільної освіти Міністерства освіти і науки України після перевірки та перегляду підручників представить заявникові детальну відповідь. Сподіваюся, ця відповідь буде саме про те, що підручники з історії 5–11 класу видавництва 2018–2019 років правильно висвітлюють новітню історію Україну.
Ми всі з вами є свідками та творцями цієї новітньої історії нашої країни. І переписувати її на догоду політичним маніпуляціям не можна. Пам’ятаймо про це.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки