Штрафи для перевізників та низькі тарифи для пасажирів: Верховній Раді запропонували реформу громадського транспорту
В Україні хочуть суттєво трансформувати роботу громадського транспорту. В першу чергу планують зайнятися міськими маршрутками, які у багатьох асоціюються з "пеклом на колесах".
Для цього до Верховної Ради внесено 4 законопроєкти (№5149, №5150, № 5151, № 5152), які в комплексі отримали назву "реформа громадського транспорту".
Суть реформи полягає в створенні прозорого конкурентного ринку пасажирських перевезень шляхом впровадження дворівневої моделі, за якою успішно працює громадський транспорт в Лондоні, Мадриді, Варшаві та інших містах Європи. Більш докладно про це йдеться в матеріалі видання Оbozrevatel, інформує UAINFO.org.
Читайте також: Как шум городов нас медленно убивает – The Atlantic
Якщо транспортна реформа буде підтримана більшістю депутатів, сферу громадського транспорту очікують наступні зміни:
-
З'явиться можливість паралельно працювати двом моделям організацій пасажирських перевезень: громадські та комерційні транспортні послуги. У першому випадку перевізники будуть обслуговувати комерційно невигідні маршрути, але які є соціально важливими (наприклад, пасажиропотік включає велику кількість "пільговиків", дальність маршруту є неокупною і т.п.). Витрати перевізників в такому випадку будуть покриватися коштом дотацій з бюджету. Друга модель буде застосовується там, де перевізник має можливість заробляти на перевезеннях і у держави нема потреби дотувати транспортні послуги. Визначати, до якої моделі віднести той чи інший маршрут в межах певної території, буде організатор перевезень, тобто держава в особі органів місцевого самоврядування.
-
Вибір перевізників буде здійснюватися через конкурентні процедури державних закупівель. Це дозволить не допустити махінацій при проведенні конкурсу на отримання маршрутів і дозволить вести відкриту конкуренцію серед постачальників транспортних послуг. Право їздити отримає той перевізник, який готовий забезпечити необхідну якість транспорту за найнижчим тарифом.
-
Для сфери суспільних перевезень обов'язковою умовою буде впровадження безготівкової системи оплати проїзду (POS-терміналів) і електронного квитка. При цьому вся оплата за проїзд буде направлятися не в "кишеню" перевізника, а безпосередньо спеціальному публічному суб'єкту. Ним буде окремо створене організатором неприбуткове підприємство. При такому підході пільгові категорії пасажирів не будуть питати, чи можна їм скористатися маршруткою, оскільки, по-перше, перевізник не має права відмовити, а по-друге, йому буде все одно, які категорії пасажирів перевозити. Дохід перевізника буде визначатися не зібраними коштами за проїзд (як відбувається зараз), а накатаними кілометрами і якістю наданих послуг.
Читайте також: Вставна щелепа, ключі від BMW, собака: що губили кияни в маршрутках у 2020 році
-
Буде запроваджено своєрідний механізм "міського транспорту в смартфоні". Це дозволить максимально диджиталізувати сферу пасажирських перевезень. Автоматизована диспетчерська система контролю "уповноважене підприємство - перевізник - пасажир" надасть можливість віддалено контролювати графік руху транспорту, якість послуг, що надаються, і інші необхідні показники. Місцева влада через уповноважене підприємство зможе штрафувати перевізників за невиконання умов договору та недотримання встановлених норм (в тому числі у разі скарг пасажирів). А от сумлінних перевізників, які забезпечують високу якість послуг, заохочуватимуть преміями.
-
Завдяки довгостроковим контрактам з надання транспортних послуг (від 5 років і більше) перевізники не будуть боятися вкладати значні інвестиції в модернізацію та оновлення транспортного складу. Цей пункт буде одним з обов'язкових умов договорів на перевезення. Як результат – замість "роздовбаних маршруток" пасажири зможуть побачити комфортний і безпечний транспорт.
Підписуйся на сторінки UAINFO у Facebook, Twitter і YouTube
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки