MENU

На межі екологічної катастрофи: вода на Донбасі стає небезпечною – геологи

943 1

На межі екологічної катастрофи: вода на Донбасі стає небезпечною – геологи

Донбас знаходиться на межі екологічної катастрофи – питну воду скоро стане небезпечно вживати для здоров'я. У майбутньому під загрозу також може потрапити і територія центрально-східної України. А все через терористів, які не консервують затоплені шахти.

Про це геологи розповіли Obozrevatel, інформує UAINFO.org.

Річ у тому, що занедбані і не законсервовані шахти заповнюються токсичними підземними водами. Особливу небезпеку для навколишнього середовища представляють шахти, які використовувалися для зберігання небезпечних відходів. Це "Олександр-Захід" у Горлівці, "Юний комунар" у Бунзі, затоплені більш ніж на 60%. Загалом затоплено 39 шахт. Більшість з них терористи не законсервували.

За словами головного наукового співробітника Інституту телекомунікацій та глобального інформаційного простору НАН України, доктора технічних наук Євгена Яковлєва, забруднення переважно йде з боку Горлівки, Горлівського хімічного заводу. Крім того, підняття ґрунтових вод може призвести до можливих землетрусів, що є ризиком для всієї території Донбасу.

Читайте також: Еколог: Україна масштабними темпами втрачає питну воду

"Те, що відбувається з шахтами при некерованому затопленні... в цілому регіон в катастрофічному становищі. Поки що мова про підземні води з місцевих джерел ґрунтового водопостачання. Це колодязі, джерела, глибокі свердловини. Якщо не будуть вживати жодних заходів, ця територія стане нежиттєздатною, а вода - небезпечною для здоров'я", – запевнив експерт.

Регіон дійсно на межі катастрофи, погодився також заступник директора Інституту водних проблем і меліорації Національної академії аграрних наук Михайло Яцюк. За його словами, всі шахти повинні бути в сухій консервації, а не в мокрій. Крім цього, потрібно постійно відкачувати воду, чого на окупованому Донбасі зараз ніхто не робить.

А тим часом вода починає взаємодіяти з породами, особливо в глибоких шахтах, і формувати якість води. Потім вона, піднімаючись на поверхню, починає взаємодіяти з ґрунтовими водами, які є водоносними горизонтами. І таким чином, забруднюються води, які є питними.

Читайте також: Порожні колодязі, ерозія і пилові бурі – нова реальність: чому Україну залишає вода

"Оскільки це неконтрольоване забруднення, воно несе ризики для здоров'я населення. Ця проблема була і раніше, але тоді її хоч якось контролювали, вдавалося мінімізувати ризики і запобігати якомусь забрудненню. Зараз через військові дії, багато шахт повністю безконтрольні. Складно навіть оцінити потенційні ризики", - зазначив Яцюк. 

Україна забезпечувала до 85% потреб півострова в прісній воді через Північно-Кримський канал, що з'єднує головне русло Дніпра з півостровом. Після окупації Криму Росією у 2014 році постачання води на півострів припинили.

У 2020 році ситуація з водопостачанням в Криму досягла критичного рівня через посуху та обміління водосховищ. У багатьох містах і селах окупаційна влада ввела обмеження на подачу води.

Влада України заявляє, що відновлення подачі води через Північно-Кримський канал до Криму можливе тільки після деокупації півострова.

Водночас фахівці вважають, що відновити подачу води до Криму Північно-Кримським каналом технічно неможливо, оскільки за минулі роки він прийшов в повну непридатність.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і YouTube

UAINFO


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини