MENU

Суддів сподіваються зобов'язати відшкодовувати збиток українцям за незаконні рішення

574 0

Суддів сподіваються зобов'язати відшкодовувати збиток українцям за незаконні рішення

Суддів в Україні можуть зобов'язати відшкодовувати збитки, понесені державою у зв'язку з виплатою компенсацій громадянам, в результаті прийняття незаконних судових рішень. Йдеться про ті випадки, коли незаконність рішення буде визнана Європейським судом з прав людини (ЄСПЛ).

Як повідомляє Оbozrevatel, це випливає із законопроєкту № 5533, внесеного до Верховної Ради групою народних депутатів від партій "Слуга народу" і "Батьківщина". Його метою, за твердженням авторів, є підвищення судової дисципліни та професіоналізму суддів, інформує UAINFO.org.

Зокрема, як йдеться в пояснювальній записці до законопроєкту, на сьогодні відповідальність судді хоч і закріплена законодавчо, але так і залишається декларативною. А це, своєю чергою, породжує загальну безвідповідальність судді за прийняті ним рішення.

Читайте також: Тупицького судитимуть за злочини проти правосуддя – Офіс генпрокурора

У зв'язку з цим, проєктом документа вносяться зміни до ст. 1 176 Цивільного кодексу, згідно з якими шкода, завдана фізичній особі в результаті винесення судом незаконного рішення у цивільних, господарських та адміністративних справах, відшкодовується державою з обов'язковим застосуванням права зворотної вимоги до судді (суддів) у випадках:

  • прийняття суддею рішення з недотриманням положень Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, що встановлено рішенням ЄСПЛ, яке мало статус остаточного;

  • прийняття суддею рішення, яким залишено без змін рішення суду нижчої інстанції, яким не дотримані положення Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, що встановлено рішенням ЄСПЛ.

Іншими словами, якщо, наприклад, апеляційний суд або Верховний Суд залишать в силі рішення суду, яке згодом буде предметом розгляду ЄСПЛ, і винесення ЄСПЛ рішення проти України, то таким суддям доведеться в порядку регресу компенсувати державі витрати на виконання рішення ЄСПЛ.

Дисциплінарне провадження щодо суддів буде починатися протягом 30 днів після набрання законної сили рішенням ЄСПЛ, яким встановлено, що при прийнятті суддею рішення не були дотримані положення Конвенції.

Читайте також: Як зросли пенсійні виплати в 2021-му: суддям додали понад 9 000 грн, а військовим – 67 грн

Також передбачено, що при звільненні судді, в разі вчинення ним істотного дисциплінарного проступку (умисел або груба недбалість при ухваленні рішення з порушенням Конвенції про захист прав людини та основних свобод), заступник міністра юстиції – Уповноважений у справах ЄСПЛ звертається до такого судді з вимогою відшкодування фактично понесених державою витрат під час урегулювання спорів та виплаченого відшкодування.

На думку авторів законопроєкту, їх ініціатива буде сприяти вдосконаленню порядку притягнення до дисциплінарної відповідальності суддів, а також очищенню судової системи від непрофесіоналів.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і YouTube

 

UAINFO


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі


Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини