Ми його втрачаємо? ООН попереджає, що Великий Бар'єрний риф знаходиться в серйозній небезпеці
Уряд Австралії у вівторок "висловив шок" з приводу проекту рішення ООН про внесення Великого Бар'єрного рифа в список об'єктів, що "Перебувають під загрозою".
Тепер проект рішення буде розглянутий на засіданні Комітету всесвітньої спадщини, яке відбудеться онлайн в наступному місяці, інформує UAINFO.org з посиланням на НВ.
Такий розвиток подій має велике значення з кількох причин — не в останню чергу через те, що прогрес Австралії в рамках Паризької угоди пов’язаний з її управлінням рифом.
Рекомендуючи внесення в список тих, що перебувають під загрозою, ЮНЕСКО та Міжнародний союз охорони природи МСОП процитували звіт Управління морського парку Великого Бар'єрного рифа за 2019 рік, в якому говориться, що довгострокові перспективи екосистеми погіршилися з поганих до дуже поганих. У ньому говориться, що глобальне потепління також спровокувало знебарвлення коралів в 2016 та 2017 років роках, за яким послідувало ще одне масове знебарвлення в 2020 році.
Читайте також: В ООН заявили про загрозу "наступної пандемії" – посухи
У звіті говориться, що просування Австралії за планом Reef 2050 «не вистачило б для досягнення ключових цілей». План вимагає більш сильних і чітких зобов’язань, зокрема, щодо невідкладного усунення загроз, пов’язаних зі зміною клімату, а також щодо поліпшення якості води та управління земельними ресурсами.
Серед інших рекомендацій в проекті рішення міститься заклик до міжнародного співтовариства «здійснити амбітні дії по боротьбі зі зміною клімату … і виконати свої зобов’язання щодо захисту Великого Бар'єрного рифа».
Хоча зміна клімату є серйозною проблемою в проекті рішення, це всього лише одна з численних чинників тиску на Великий Бар'єрний риф. Погана якість води через стікання поживних речовин і наносів — останнє пов’язане з розчищенням земель — також є великою проблемою.
У прогнозному звіті МСОП йдеться, що зміна клімату — найбільша загроза для всіх місць природної спадщини в світі. В цьому відношенні проект рішення, прийнятий на цьому тижні, створює важливий прецедент для Комітету всесвітньої спадщини.
Федеральний міністр навколишнього середовища Сусан Лей сказала, що уряд був «приголомшений» проектом рекомендації.
Читайте також: Нинішнє десятиліття може стати найспекотнішим за всю історію
Як писав НВ, нове дослідження Великого Бар'єрного рифа показує, що за останні три десятиліття популяція його дрібних, середніх і великих коралів різко скоротилася .
Провідний автор доктор Енді Дитцель з Центру передового досвіду ARC по вивченню коралових рифів (CoralCoE) говорить, що чисельність колоній коралових поліпів Великого Бар'єрного рифа скоротилася в середньому на 50%.
«Ми виміряли зміни в розмірах колоній, тому що популяційні дослідження важливі для розуміння демографії та здатність коралів до розмноження», — сказав доктор Дитцель.
Вчений і його співавтори оцінили коралові спільноти і розмір їх колоній протягом Великого Бар'єрного рифа в період з 1995 по 2017 рік. Їх результати показують виснаження популяцій коралів.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки