Про те, які нововведення готують в парламенті і до чого це може привести, з'ясовував OBOZREVATEL , інформує UAINFO.org .
Навіщо взагалі щось міняти?
Минаючи митницю, в Україну ввозяться телефони та інша техніка на мільярди гривень. За оцінками Ukraine Economic Outllook , в цьому році бюджет втратить через контрафакт 1 млрд доларів.
Ще одна проблема – масова крадіжка смартфонів. Автори законопроекту впевнені, якщо ввести обов'язкову реєстрацію, то вкраденим телефоном буде неможливо скористатися.
Посилюються також правила і для мобільних операторів. Наприклад, за розсилку спаму. Це може вплинути на ситуацію, при якій українці без їх свідомої згоди і через випадкових кліків підписуються на платні розсилки.
"Особисто для мене це питання саме крадіжок мобільних телефонів, коли може відбутися навіть замах на життя людини, і контрафактної продукції", – говорить заступник голови комітету Ради з питань цифрової та смарт-інфраструктури Олександр Федієнко. І що може змінитися?
Читайте також: The Economist: Україна пише кров'ю правила для мобільних телефонів в армії
Sim-карти потрібно буде прив'язати до своїх паспортах. Це можна зробити в будь-якому відділенні мобільного оператора. А якщо відмовитися, вже в 2023-м зв'язок обмежать. Тобто, дзвонити зможуть тільки ті, хто ідентифікував себе. Зараз свої карти до паспортів прив'язали тільки 10% українців.
І це призводить до цілого ряду проблем:
• шахраї можуть дзвонити з не ідентифікованих номерів, а потім знищувати їх;
• чужий Sim-картою може заволодіти шахрай, наприклад, перевипустити її за допомогою мобільного оператора;
• телефони і номери не реєструються, тому користуватися контрабандної технікою (або краденій) може будь-хто.
Якщо хтось захоче змінити IMEI (International Mobile Equipment Identity) – унікальне число, яке присвоюватися кожному телефону – загрожує штраф в розмірі 17 тис. Грн (а за повторне порушення два роки позбавлення волі). Найчастіше змінюють IMEI на вкрадених телефонах або на тих, які ввезли в Україну контрабандою.
За продаж телефону, який ввезли в країну незаконно, введуть штраф в розмірі 8,5 тис. Грн, а за повторне порушення можуть посад на 2 роки.
За контрабанду смартфонів введуть штраф в 34 тис. Грн (або позбавлення волі до трьох років). А за повторне порушення – до шести років.
У кожного телефону є свій особливий номер – IMEI. Коли в Україну ввозять мобілки, номер кожного вбивають в спеціальну базу. Тому на вулиці будь-правоохоронець може пробити по базі: ваш телефон – контрабанда або його ввезли законно. Щоб дізнатися IMEI, потрібно набрати на телефоні номер *#06#.
Хто і чому проти?
Таке нововведення не підтримало Міністерство соціальної політики. Заступник міністра Олександр Шелест пояснив: якщо закон приймуть в такому вигляді, це може спровокувати колапс. Мовляв, більшість українців відключать від мобільного зв'язку з 2023 року.
"На нашу думку, введення таких законодавчих вимог призведе до повного колапсу. Будь-які законодавчі ініціативи, які зачіпають приватне життя громадян, повинні бути добре продуманими і обгрунтованими", – говорить він.
Читайте також: Україна потрапила до топ-5 країн з найдешевшим мобільним інтернетом
За даними міжнародної Асоціації GSM, майже 80 країн світу запустили або активно обговорювали реєстрацію передплачених sim-карт. Великобританія, Чехія, Румунія і Нова Зеландія розглядали обов'язкову реєстрацію передплачених sim-карт, але прийшли до висновку про її неефективність ще на етапі проекту.
В цілому, зазначені норми можуть значно скоротити рівень контрабанди і дати позитивний результат. Однак в цій ситуації багато лягати на плечі мобільних операторів. Вони, якщо закон приймуть, повинні будуть оперативно оповістити всіх своїх клієнтів і створити можливості для швидкої реєстрації мобільних телефонів.
Підписуйся на сторінки UAINFO у Facebook , Twitter і YouTube