Науковці виявили незвичайну особливість осиних гнізд: вони світяться
Оси роблять кришечки чашечок у стільниках з шовку та білків, і саме якісь з білків, як вважають науковці, відповідають за світіння / фото The Royal Society Interface
Команда ентомологів із Сорбонни виявила, що деякі види ос будують гнізда, що світяться.
Такий незвичайний приклад біофлуоресценції зустрівся науковцям у тропічних лісах на півночі В'єтнаму, пише N+1 із посиланням на опубліковану в Journal of The Royal Society Interface статтю, інформує UAINFO.org з посиланням на УНІАН.
Такими, що світяться у відповідь на ультрафіолетове випромінювання, виявилися гнізда чотирьох місцевих видів громадських ос з роду Polistes, один з яких поки неідентифікований. Напівпрозорі кришечки чашечок стільників випускають сильне зеленувато-жовте світіння. У природі таке сяйво помітно неозброєним оком на відстані 5-20 метрів.
Окрім того, світіння, - проте в цьому випадку синє, - виявилося також у гнізд ще двох видів ос, знайдених у Французькій Гвіані та на півдні Франції.
Читайте також: У джунглях Бразилії відкрили новий вид мавп. Чому лише зараз?
Дорослі особини ос роблять кришечки чашечок своїх стільників з волокон шовку та білків, і саме якісь із цих білків, як вважають науковці, відповідають за світіння.
При цьому поки незрозуміло, для чого комахам така біофлуоресценція у гніздах. Вони здатні бачити випромінюване сяйво, і науковці припускають, що, можливо, такі кришки у стільниках служать маяками для особин, що летять додому у вечірніх сутінках.
Читайте також: Раніше, ніж бджоли. Палеонтологи знайшли в бурштині унікального жука-запилювача, що жив 98 млн років тому. ФОТО
Водночас існує думка, що така особливість захищає личинки у стільниках від небезпечного впливу ультрафіолету, до якого вони вразливі під час метаморфозу, а також допомагає регулювати їх розвиток.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки