MENU

Чиновники залякали людей, що пенсій не буде. Хочуть сісти на фінансовий потік, – Олексій Кущ

1088 1

Чиновники залякали людей, що пенсій не буде. Хочуть сісти на фінансовий потік, – Олексій Кущ

Поколінню українців у віці 40 років не варто розраховувати на пенсію. Про це в інтерв'ю "Інтерфакс-Україна" заявив міністр фінансів Сергій Марченко.

Ця заява схожа на нісенітницю. В Конституції написано, що держава виплачує соціальний стандарт, в тому числі і пенсію за рахунок всіх наявних у бюджеті коштів. Це означає, якщо не вистачатиме єдиного соціального внеску на виплату пенсій, держава шукатиме інші способи. Так роблять вже зараз. Коли 170-180 мільярдів гривень щороку є прямим поповнення дефіциту Пенсійного фонду. Вся ця маячня – щось подібне заявляв і прем'єр Денис Шмигаль – направлена на те, щоб пролобіювати введення накопичувальної системи другого рівня. Її пропонують як нібито панацею. Хочуть ввести цю гібридну систему для військових, бюджетників. Це буде вигідно фінансовим посередникам, які з цього отримуватимуть мільярди. Самі пенсіонери нічого не отримають, пише Олексій Кущ, для Gazeta.ua, інформує UAINFO.org.

Накопичувальна система другого рівня потрібна. Але для її введення треба передумови. Під час кризи ніхто не вводить. Це потребує додаткового фіскального навантаження на бюджет. Будь-яка реформа – тим більше пенсійна – дороговартісна. Треба вводити під час потужного зростання економіки. Щоб було зростання ВВП, яке компенсує ці витрати.

Читайте також: В 2021 году Пенсионному фонду не хватит порядка 30-40 млрд грн для выплаты пенсий в полном объеме – Скаршевский

Україна мала унікальний шанс поєднати накопичувальну систему і земельну реформу. Для цього потрібно було надати українським накопичувальним фондам ексклюзивне право на передачу земель сільгосппризначення в оренду фермерам. У нас склалася оптимальна модель. Тому що земля захищена від девальвації гривні, її не можна вкрасти, як актив. Земельна рента може стати джерелом для довгострокових виплат. Але ми цим шляхом не пішли. Ексклюзивне право дали земельним банкам.

Зараз економіка не готова – ми у кризі. Для багатьох речей немає коштів. Єдиний інструментарій для накопичувальної пенсійної системи зараз – іноземні або державні цінні папери. Останній варіант стимулюватиме формування дефіциту бюджету. Це небезпечно, бо держава може у будь-який момент заморозити ці гроші. Якщо інвестувати у зарубіжні цінні папери – це теж питання. Бо накопичення українців інвестуватимуть в іноземні економіки. Тобто ми допомагатимемо небідним країнам зростати. І ціна цих активів може впасти, коли чергова фінансова бульбашка лусне, як це було у 2008 році. Тобто немає готового рішення, куди вкладати гроші українців, щоб накопичувати на пенсії (як сказано було вище, від унікальної можливості заробляти на пенсії за допомогою наших сільськогосподарських земель - влада відмовилась).

Всі накопичення без хорошого інструменту за 20 років з'їсть інфляція. Людина вийде на пенсію – в кращому випадку придбає пральну машину. Всі доходи з'їдять компанії-посередники з управління активами. Вони фактично управлятимуть цими коштами. Є простий розрахунок, що один відсоток комісії для компаній з управління активами, зменшує на 20-30 відсотків виплати учасникам накопичувальної системи. Якийсь відчутний результат можливий лише за умови, коли більша частина ЄСВ, що збирається зараз, піде у накопичувальну систему. Тоді там створиться якась вартість, щоб забезпечувати пенсії. Але це очевидно неможливо. Зараз пропонують брати 2-4 відсотка з Фонду оплати праці – фактично ці гроші з'їдять або інфляція, або фінансові посередники.

Українцям треба заспокоїтися. Поки є стаття Конституції, ніхто немає права позбавляти людей пенсій. Навіть якщо соціального внеску не вистачатиме на всіх пенсіонерів. Його не вистачає вже зараз. Держава знаходитиме інші надходження. Чиновники перевищили апокаліптичність прогнозів навіть опозиціонерів – нагнали такого жаху на українців, що незабаром ніхто вже не хоче навіть у нинішній солідарній системи брати участь. У нас залишається 23 мільйони осіб - робочої сили. 17 мільйонів – економічно активного населення. Чисельність пенсіонерів сильно не зростатиме. Зараз більше 10 мільйонів – люди старше 60 років. Через 10-25 років це число зросте на кілька мільйонів максимум.

Читайте також: Милованов: На державну пенсію не розраховуйте. Накопичуйте самі

Проблема в тому, що близько 6-7 мільйонів українців не платять внески в Пенсійний фонд. З тих 11 мільйонів, хто платить, – десь 40% роблять це з розрахунку мінімальної зарплати. Тобто люди частково або повністю отримують в конвертах. У цьому плані потрібно працювати чиновникам, щоб створити заохочення, щоб люди ставали учасниками солідарної системи. Щоб залучити 4-5 мільйонів. Потрібно змістити фіскальний акцент з оподаткування праці на оподаткування капіталу. У нас звільнені від цього операції з державними позиками. Фінансові спекулянти отримують великі прибутки та не сплачують жодної копійки до бюджету. На фонд оплати праці фіскальне навантаження – близько 41%. Потрібно зміщати ці акценти. Тоді заробітчани зможуть добровільно ставати учасниками нашої пенсійної системи – коли податок знизиться і людям це буде вигідно.

Поки що з боку держави немає адекватних пропозицій. Нинішня пенсійна система багатьом невигідна, накопичувальна – несе величезні ризики. Єдиний шлях людини – заробляти, вкладати інвестиції в активи, які приноситимуть гроші у вигляді пасивних доходів. Люди і зараз це роблять – купують квартири, здають в оренду. Це шлях, яким людина може забезпечувати себе на пенсії. Як казав Роберт Кійосакі, необхідно перебувати у чотирьох квадрантах особистого благополуччя: отримувати заробітну плату, мати пасивні доходи від активів, підприємницькі прибутки від власного бізнесу та доходи від інших бізнесів за використання ідей. Ну добре – хоча б у двох перших квадрантах.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і YouTube

Олексій КУЩ


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі


Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини