Стародавні мая побудували піраміду з попелу вулкана, який змінив клімат Землі, — вчені
Фото: ScienceAlert
Майже 1500 років тому стародавні мая побудували велику піраміду, використовуючи породу, викинуту вулканом у результаті виверження, яке, як вважають вчені, сприяло похолоданню на Землі, повідомляє Sciencealert
В результаті виверження вулкана Тьєрра Бланка Ховен утворилася кальдера Ілопанго, в якій зараз розташоване однойменне озеро, і стався викид величезної кількості попелу в атмосферу. Ця подія стала причиною похолодання в північній півкулі. Вчені вважали, що через це багато мая залишили свої поселення на кілька сотень років, інформує UAINFO.org з посиланням на Фокус.
Але під час недавнього дослідження піраміди мая, відомої як Кампана, археолог Акіра Ічикава з Університету Колорадо в Боулдері виявив, що люди повернулися сюди набагато раніше, побудувавши піраміду всього через кілька десятків років після виверження.
Аналіз структури піраміди, яка розташована приблизно в 40 кілометрах від вулкана, також показав, що мая при будівництві змішали кам'яні блоки і землю з блоками, вирізаними з тефри, — породи, яку викинув вулкан.
Читайте також: Мая нікуди не зникли. Учені спростовують глобальний крах давньої цивілізації
Це перше свідчення того, що вулканічну породу використовували при будівництві піраміди мая, і воно може відображати духовне значення вулканів в культурі мая, сказав Ічикава.
Вчені вже кілька десятків років не можуть дійти до єдиної думки щодо точної дати виверження вулкана. Деякі стверджують, що воно відбулося раніше, між 270 і 400 роками нашої ери. Але недавнє радіовуглецеве датування показало, що 539 рік є найточнішою датою, каже Ічикава.
План піраміди Кампана і місця, де були взяті зразки будівельного матеріалу. Фото: ScienceAlert
Піраміда Кампана розташована на височині, висота якої близько 6 метрів, довжина 80 м і ширина 55 м, а сама піраміда має висоту близько 13 метрів. Згідно з дослідженням, це була перша громадська будівля, побудована після виверження вулкана, через який прилегла територія була покрита півметровим шаром попелу.
Читайте також: Ученые обнаружили роскошные поселения цивилизации майя
Ічикава розрахував вік конструкції, використовуючи зразки вуглецю, взяті з різних будівельних матеріалів в піраміді, датуючи їх між 545 і 570 роками нашої ери.
За словами вченого, піраміда Кампана — це перший відомий пам'ятник мая, в якому тефра використовувалася в якості будівельного матеріалу. Тефра могла мати велике релігійне або космологічне значення.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки