День Гідності та Свободи: 8 років тому в Україні розпочався Євромайдан. ВІДЕО
У неділю, 21 листопада, Україна відзначає День Гідності та Свободи. Так, рівно вісім років тому розпочався Євромайдан – національно-патріотична акція протесту, яка змінила хід української історії.
Причиною стало рішення уряду Миколи Азарова призупинити підготовку до підписання Угоди про асоціацію з Євросоюзом, а після силового розгону протестувальників акція переросла в Революцію Гідності. Як інформує UAINFO.org, видання Оbozrevatel нагадує, як розвивалися події тих днів.
Як розпочинався Євромайдан
21 листопада 2013 року Кабінет міністрів оприлюднив несподіване для громадськості рішення про призупинення процесу підготовки до укладання Угоди з Євросоюзом, яку планувалося підписати 28 листопада на Вільнюському саміті. Такий крок уряду обурив українців, і в соцмережах з'явилися заклики вийти на акцію протесту на Майдан Незалежності.
Читайте також: Двох екс-беркутівців засудили на три роки ув’язнення за розгін Євромайдану
Зокрема, журналіст Мустафа Найєм опублікував пост, який називають офіційним початком Євромайдану: "Зустрічаємось о 22:30 під монументом Незалежності. Вдягайтеся тепло, беріть парасольки, чай, каву, гарний настрій та друзів!"
До півночі в центрі Києва було близько 1,5 тисячі людей.
Акцію підтримали й інші міста України, а 28 листопада відбувся загальний студентський страйк, у якому брали участь уже десятки тисяч осіб.
29 листопада стало останнім днем мирних протестів. Учасники Євромайдану ухвалили резолюцію з вимогою відставки президента Віктора Януковича та запланували чергове народне віче на 1 грудня.
У ніч проти 30 листопада на площі залишалося близько тисячі протестувальників, переважно студентів. Близько четвертої години ранку "Беркут" розпочав штурм нібито з метою встановлення новорічної ялинки на Майдані. Внаслідок жорсткого силового розгону постраждали десятки протестувальників.
Кадри відео зі сценами насильства, які вранці облетіли всі соцмережі, шокували українців, і мирний протест переріс у справжню революцію.
1 грудня на вулиці Києва вийшли, за різними даними, від 500 тисяч до 1 мільйона протестувальників. Увечері було зроблено спроби штурму Адміністрації президента, які отримали ще більш жорстку відповідь силовиків.
У ході подальших протистоянь загинули десятки людей ("Небесна Сотня"), а в лютому 2014 року Янукович утік до Росії – злочинний режим було повалено.
Як Україна відзначає День Гідності та Свободи 2021 року
З 8:00 до 10:00 у Києві відбуваються державні протокольні заходи до Дня Гідності та Свободи. У них бере участь місцеве керівництво. Покладатимуться квіти на алеї Героїв Небесної Сотні.
З 10:00 до 11:30 – розпочнеться спільна молитва на алеї Героїв Небесної Сотні перед Екуменічним храмом Архістратига Михаїла та Українських Новомучеників Української грекокатолицької церкви.
О 13:00 на Майдані Незалежності довкола монумента Незалежності очікується презентація вуличної виставки "Мальована історія Майдану". Вона створена з урахуванням графічного роману Олександра Комьяхова з інфографікою.
З 14.00 до 16.30 в Інформаційно-виставковому центрі Музею Майдану пройде трисерійний документальний фільм "Майдан. Культура домовлятися". Адреса: Будинок профспілок, майдан Незалежності, 2.
Читайте також: Швейцарський фільм про Революцію Гідності "Ольга" показали на Каннському фестивалі
З 17:00 до 19:00 пройде хода "Не втрачаймо гідність. Захистимо свободу" від перехрестя вул. Хрещатик до меморіалу на алеї Героїв Небесної Сотні. Також запалюватимуть лампадки і пройде панахида за загиблими.
Протягом дня буде реалізовано іммерсивний проєкт на Майдані Незалежності "Відчуття Майдану" з інсталяцією з LED-екранів, де транслюватимуться архівні кадри з подій Революції Гідності.
До 30 листопада у читальній залі Державного архіву Києва проходить виставка архівних документів "До Дня Гідності та Свободи".
Ще одна фотовиставка "Майдан – фортеця духу" буде доступна до 31 листопада у Національному історико-архітектурному музеї "Київська фортеця".
Крім того, з 11 листопада кожен українець може приєднатися до флешмобу #бути_гідним, організатор якого, Музей Революції гідності, закликає прикріпити синьо-жовту стрічку до рукава одягу, сумки, рюкзака або на автівку.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки