MENU

Для проходження опалювального сезону Україні бракує близько півтора мільярда кубометрів газу

784 0

КМДА

Очільник "Оператора ГТС України" Сергій Макогон надіслав лист-попередження президенту України Володимиру Зеленському, уряду та НКРЕКП, в якому заявляє, що Україні бракує близько півтора мільярда кубометрів газу для проходження опалювального сезону. 

Лист оприлюднив ексміністр з питань житлово-комунального господарства України Олексій Кучеренко, інформує UAINFO.org з посиланням на ZN.UA.

"Нарешті Оператор ГТС набрався мужності та сповістив Уряд та президента стосовно величезних проблем на газовому "ринку". По-перше, він підтвердив очевидний дисбаланс газу в 1.5 млрд кубів на січень-лютий-березень і попередив про можливі наслідки", – зазначає Кучеренко.

Як випливає з опублікованого листа, компанія Нафтогаз має забезпечувати газом операторів ГРМ (облгази) для покриття їхніх виробничо-технологічних втрат. Однак "Нафтогаз" цієї функції начебто не виконує.

Тому газ для виробничо-технологічних втрат береться із магістрального газопроводу – в "Оператора ГТС". Як вважає Макогон, внаслідок зазначеної ситуації "Оператора ГТС" фактично штучно заганяють в борги механізмом постачальника останньої надії (ПСО).

Читайте також: Кількість танкерів із природним газом із США до Європи за вихідні зросла на третину – Bloomberg

Водночас цей газ необхідний для виконання транзитних зобов'язань України.

Відкачка газу з ГТС суттєво зменшила його запаси. Така ситуація може призвести до обмеження обсягів транспортування природного газу замовниками послуг, а також може негативно вплинути на транзитні зобов'язання

"Обсяги газу закуплені ТОВ ОГТСУ для забезпечення транзиту є гарантією виконання нами транзитної угоди із ВАТ Газпромом", - пише Сергій Макогон.

Оператор ГТС міг би поповнювати запаси відібраного газу, докуповуючи новий. Але той новий доведеться купувати за ринковою ціною.

"Будь-які відбори цього газу без чітко визначеної компенсації між ринковою ціною та ціною передачі газу іншим учасникам ринку газу призведуть до неможливості виконання транзитних зобов'язань", - йдеться в листі.

Макогон попереджає, що упродовж найхолодніших місяців зростатиме дефіцит газу. На кінець березня він становитиме сумарно близько 1,5 млн кубометрів, що може призвести до перебоїв із постачанням газу в регіони й, відповідно, до колапсу системи опалення в Україні.

"Звертаємо увагу, що очікуваний дефіцит газу в опалювальному сезоні 2021-2022 рр. під час пікового похолодання в січні 2022 р. – 128 млн кубометрів, в лютому – 240 млн кубометрів. Прогнозний дефіцит в березні – 1100 млн кубометрів", - попереджає автор листа.

Нагадаємо, минулого тижня в ефірі програми "Свобода слова" на ICTV прем'єр-міністр Денис Шмигаль заявляв, що в українських сховищах достатньо запасів газу, щоб населення і промисловість стабільно пройшли цей опалюваний сезон.

Як зауважив Денис Шмигаль, Уряд також працює над підвищенням видобутку вугілля українськими шахтами та збільшенням його імпорту у зимовий період. Ці кроки забезпечують постачання 2-2,3 млн тонн вугілля щомісяця за потреби 1,7-1,9 млн тонн.

За даними ZN.UA, запаси газу можуть бути недостатніми для проходження опалювального сезону. Про це в своєму матеріалі ще в червні писав Ігор Маскалевич.

Читайте також: Якщо перекриють кран. Чи зможе Україна до 2025 року перейти на газ власного видобутку

"На початок червня майже 30% газу з 15,5 млрд кубометрів в ПСГ України (4,4 млрд кубометрів) належало іноземним трейдерам. І весь цей газ іноземних трейдерів може в будь-який час піти назад в Європу. Для нашого населення і ТКЕ він за нинішніми цінами занадто дорогий. Чи захочуть іноземні трейдери вивезти свій газ з країни - вивезуть. Юридично у нас немає права його затримувати. Ще 4,66 млрд кубометрів оформлені як резерв, який заброньовано до початку 2023 року. По факту це буферний газ. У підсумку «Нафтогаз» може поки безпосередньо розпоряджатися всього п'ятьма мільярдами кубометрів. Добре, якщо до зими накопичать мільярдів сім. Населенню цього вистачить, а от котельним - вже немає, навіть на теплу зиму", - писав він. 

Текс листа, опублікований Олексієм Кучеренком.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і YouTube

ZN.UA


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини