MENU

Анатолій Кравчук: Можливі сценарії закінчення війни

3689 0

З впевненістю можу сказати, що переважну більшість українців, як би не всіх зразу, найбільше зараз хвилює одне просте питання – а що ж буде завтра…

Про це для UAINFO пише полковник ЗСУ Анатолій Кравчук.

Чому я в цьому такий впевнений? Ну добре, зізнаюсь. Та тому, що мене самого то не аби як бентежить.
Жарти жартами, а тепер серйозно.

Думаю ні для кого не є секретом, що Захід багато речей вміє робити, ну, не те що ідеально, але ж все таки, набагато краще за нас. Так от, і аналітика та й прогноз, у них теж доволі непоганий. Саме тому, скомпілювавши їх аналітичні розробки та взявши за основу найбільш вірогідні варіанти розвитку подій, чи як вони то називають сценарії, я пропоную дещо з них до розгляду.

І так, у Європі, а точніше, провідні голландські військові експерти Ханс ван Конгінсбрюгге (Clingendeal) і Роб де Війк (Гаазький центр стратегічних досліджень), на сьогодні розглядають п'ять основних сценаріїв розвитку війни Росії з Україною та варіанти її закінчення у зв’язку із тим, що "Бліцкриг" Путіна не вдався, тому збройний конфлікт вочевидь перейшов у нову, геть іншу фазу.

Так от, швидке завершення війни вважається малоймовірним, бо надто полярні погляди на її завершення наразі є, як у Росії так і в Україні. При цьому Росія вважає, що може ще переламати хід війни у свій бік, оголосивши мобілізацію і почавши призивати навіть зеків з Росії та строковиків з отих їх ДНР ЛНР. Україна ж, вперто бореться за свою свободу і як то не дивує багатьох навіть на Заході, перебуває у доволі таки непоганому воєнному становищі, нахвилинку, з другою армією світу.

Цілком зрозуміло, що якщо швидкий кінець нам не світить то ймовірним тоді є довгий, я б навіть сказав, затяжний конфлікт і це, на думку західних експертів є цілком імовірним варіантом розвитку подій. Ця війна може тривати кілька місяців, залежно від опору українського народу, бо ж, міста важко завойовувати, особливо такою, як виявилось, геть нездатною до ефективних бойових дій в сучасних умовах, застарілою по методам способам та принципам задіяння та ведення бойових дій, малоефективною, але при цьому доволі чисельною радянсько-російською армією, яка, як і колись, бере виключно кількістю «пушечного мяса», бо «баби єщо нарожают». І от тут, саме логістика, зокрема й фактор постачання продовольства та боєприпасів, може стати основним і завершити конфлікт для однієї із сторін. Але тут є важливий момент, що довше триватиме війна, то більше внутрішніх проблем вона створюватиме саме для Росії. Крім того, навіть в разі завоювання, для росіян утримувати контроль над Україною буде набагато складніше, ніж здійснити сам факт завоювання країни і це все одно, рано чи пізно їх погубить, хоча на це можуть піти й роки.

Ще є варіант з російською революцією, коли тисячі людей вийдуть на вулицю, але обидва експерти одностайно вважають, що революція навряд чи відбудеться, тому що йдуть жорсткі репресії й більшість населення Росії все ще за Путіна. Крім того, не залишилося людей, які здатні критично мислити, і поруч з Путіним, в його найближчому оточені.
Так само не відкидається варіант ядерного шантажу і хоча експерти погоджуються, що це призведе до серйозної ескалації ситуації. Проте де Війк вважає, що це все ж таки можливо, оскільки Путін може використати це, аби змусити Україну скласти зброю. Наприклад, бомба може бути скинута у віддаленому районі, як попередження та демонстрація серйозності намірів Путіна, який, тим самим, захоче змусити світ натиснути на Україну аби примусити її до примирення на вигідних Росії умовах.

Читайте також: Зеленський розповів про альтернативи закриття неба: "До цього всі готові, але не ті, хто вирішує ці питання"

Питання участі НАТО в цьому конфлікті малоймовірне, але можливе. І хоча, постачання зброї та санкції на сьогодні для Заходу є основним і єдиним важелем для вирішення цього конфлікту, жодного натяку на застосування власних збройних сил для проведення бойових дій від НАТО не находить. Більш того, є чіткий меседж, що жодна країна за межами Європи не приєднається до війни. Проте де Війк вважає, що такий варіант не можна виключати зовсім, оскільки очевидно, що реальна війна Заходу не загрожує — Росія не має військ для вторгнення до Польщі чи Німеччини.

В своєю чергою Дженіс Гросс Стайн, директор Школи глобальних відносин і державної політики Манка в Університеті Торонто, вважає, що Захід має дві мети, яких не вдається досягти, бо вони фактично є протилежними: допомогти Україні пережити жорстоку та криваву російську військову агресію та запобігти повномасштабній війні між Росією та НАТО. Неможливість досягти обох цілей і є основною причиною відмови західних партнерів від закриття неба над Україною. Це, зокрема, блокує і постачання зброї та військової техніки в Україну. Водночас інші шляхи врегулювання (санкції та переговори) не дають бажаних результатів тому країнам НАТО доведеться пройти тонку межу між стримуванням Росії та ескалацією конфлікту.

А от Сет Кропсі, засновник і президент інституту Йорктауна, колишній морський офіцер і заступник міністра ВМС, попереджає, що зараз настала ера нової геополітичної конкуренції і що Китай може використати поразку Росії у власних цілях. Це є саме нова ера політичної конкуренції, але ні як не нова холодна війна. Американські лідери повинні підготуватися до нового виду геополітичної конкуренції — інтенсивнішої, небезпечнішої й агресивнішої, ніж будь-що з часів Другої світової війни. Китай може використати економічну та політичну ізоляцію Росії для нарощування свого потенціалу та збільшення свого політичного впливу" і тут не треба забувати про Японію, яка вже чітко наголосила: «Курили наші».

І от тут не завадить згадати ще одного експерта, вже далеко не Західного. Йдеться про російського економіста, професора фінансів, доктора університету Чикаго Максима Миронова, який коротко і лаконічно оцінив санкції, накладені нині на Росію через вторгнення в Україну.

«Мене багато хто просить прокоментувати санкції. Якщо стисло, то мій науковий висновок, як професора фінансів, доктора Чиказького університету — це ПИ...ЦЬ. І подвійний пи...ць, що жителі Росії, навіть освічені, здебільшого не розуміють, що на них чекає», — написав Миронов.

Дуже скоро на росіян чекає дефіцит базових продуктів. Це не про айфони, імпорт, яких вже заборонили, а про їжу, одяг, автомобілі, побутову техніку тощо.

Росія — дуже вбудована у світову торгівлю, але нині навіть непідсанкційні нафтові компанії не можуть знайти покупців на свою нафту. Газпром, головний експортер газу, вже під санкціями, тобто він узагалі незрозуміло як отримуватиме валютний виторг.

«Російський ЦБ накопичив величезну скарбничку — 650 млрд доларів. Тільки більше половини цих резервів уже заарештовано, а що робити із золотом — теж не дуже зрозуміло. Мало який банк у світі захоче його купити у російського ЦБ, щоб самому не потрапити під санкції або величезні штрафи», — сказав російський економіст.

Багато хто думає, що Росія за минулі роки побудувала купу заводів, тільки всі ці заводи — автомобільні, авіаційні, побутової техніки тощо — використовують активно імпортні компоненти. Тобто найближчими місяцями на нас чекає зупинка цілих галузей з усіма наслідками — дефіцитом товарів, масовим безробіттям, відповідно падінням збору податків і як наслідок проблеми з виплатою зарплат бюджетникам, а це ті ж самі військові, що воюють і росгвардія, що пресує по всій Росії незгодних з Путінським діктатом.

Читайте також: У Пентагоні відзначили креативність повітряної оборони України

А ще є, літаки які не літають і інтернет, якого немає. Сільське господарство яке піде за літаками туди саме куди українці послали російський корабель. А ви знаєте, що в Росії частка імпортного насіння майже 40%? А щодо картоплі так там взагалі всі — 90%? Тобто, звичайно, що-небудь аграрії придумають згодом, але, як мінімум, у короткостроковій перспективі варто очікувати на дефіцит базової с/г продукції та різкий зліт цін на продукти харчування навіть ті, які вирощуються в Росії.

І це ще не все. Усі, хто може звалити із країни, почнуть валити. Ба більше, уже активно валять. Уряд це розуміє, тому і ввели сьогодні купу заходів, щоб утримати ІТ-ішників. Тільки вони не спрацюють. Тому незабаром, можливо, введуть виїзні візи для певних категорій або повністю закриють країну, ну прям як при СРСР, тільки гірше і єдиним плюсом в цій історії буде для тих, хто так важко і старанно ностальгував за СРСР. От вони то й зможуть на своїй шкурі відчути всі його принади і згадати забуте.

До речі, Автоваз у них теж уже зупинився. А він, здавалося б, взагалі не повинен залежати від імпорту, але взяв і зупинився собі от так, чисто по руськи, незалежно від думки Заходу і усіх його забаганок.
Так от на цьому фоні Миронов зауважив, що на сьогодні, найвигідніша інвестиція для Росії – вбивство Путіна.

Отакої тобі!

Прибутковість подібного бізнес-проекту сотні та тисячі відсотків. Прибутковіше, ніж торгівля наркотиками – написав у своєму "Твіттері" Миронов, відповідаючи на чисельні запити росіян – куди найвигідніше їм вкласти гроші під час цієї кризи?

Тільки олігархи за останні тижні втратили понад сотню мільярдів доларів. Якщо вони скинуться, і створять фонд, наприклад, у мільярд доларів, який профінансує вбивство Путіна, то вони миттєво відіб'ють значну частину своїх втрат.
Тобто прибутковість подібного бізнес-проекту сотні та тисячі відсотків. Прибутковіше, ніж торгівля наркотиками, написав Миронов.

І він не жартує.

Росіяни за своєю ментальністю, наджорстокіша нація. Ви бачили як вони самі себе лупашать, як їх «беркут», ну чи росгвардія, безбожно лупцює беззахисних юнаків та дівчат які іноді дуже рідко і дуже не чисельно виходять на протестні акції. Ну просто по п’ять ментів кидається на одного хлопчинку. Вони ніби задоволення отримують від того, що шмагають своїх співвітчизників гумовими палками, а як же «Росія своїх нє брасаєт», а ці побиті, вони шо вже не свої, чи взагалі, ніколи ними не були.

Саме тому ця жорстокість споконвіків і виражалась в оте їх – «Не приведи Бог видеть русский бунт, бессмысленный и беспощадный!», про що в свій час писав їх геній та кумир А.С. Пушкіна, а писав він те аж в 19 ст.

Так от цей бессмысленный и беспощадный русский бунт може дуже скоро сколихнути Росію, як тільки вона знов стане голодной і нємитой, про що в свій час писав вже інший геній та кумир росіян Міхо Лєрмонтов, а він таки щось тямив в тому про що писав і здається, саме до цього все і йде.

Отже безумовно, ми сьогодні перебуваєм в край важкому становищі бо проти нас ведуть справжню жорстоку війну з обстрілами городів і масовим нищенням мирного населення, але це все призведе не до підняття, а, до падіння країни агресора і нам тут головне вистояти, витримати якомога довше, бо час грає на нашому боці, як і Бог, він теж на нашому боці бо й правда теж на нашому боці.

Слава Україні і з вірою, до перемоги.

Анатолій Кравчук, полковник ЗСУ для UAINFO

 

Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини