Президент РФ Володимир Путін – єдина людина у світі, яка хоче війни. Сьогодні завдання цивілізованого світу – усунути його, але зробити це мають самі росіяни.
Таку думку в ексклюзивному інтерв'ю OBOZREVATEL висловив російський правозахисник Марк Фейгін, інформує UAINFO.org .
– На Далекому Сході проводять повторні навчання резервістів. Вже давно звучать припущення про те, що Путін критично оголив свої сили на сході країни і цим може скористатися Китай. Ви погоджуєтеся з такими оцінками?
– Справді, із резервами в нього погано. Це не якісь вигадки, це реальна проблема, яка підтверджена різними джерелами. Наприклад, із того ж Далекого Сходу перекидають морську піхоту. На мою думку, користі від неї в Україні повний нуль. Як їх використати? Це взагалі не їхній профіль.
Це свідчить, що резервів немає. Вони тануть на очах.
Мабуть, є велика проблема у генштабі, який не наважується оголювати західні рубежі Росії. Там залишаються боєздатні частини, які потенційно мають стримувати сили НАТО.
Можливо, це резерв 20-30 тисяч. Їх поки що не використовують.
Але Путіну потрібні підготовлені кадри. Якщо навіть зараз почати мобілізацію, на це піде місяць-два – на злагодження, навчання, на інше.
– І фактично це ж "гарматне м'ясо".
– Звичайно. Навіть за два місяці неможливо підготувати професійні кадри, які повноцінно воюватимуть. Тим більше, їх кинуть на фронт, де вже загартовані в боях і ті, й інші, і росіяни, яких меншає, і українці, які не виходять із війни.
Їх кинуть на професійні злагоджені об’єднання, які мають досвід війни. І цих новачків треба ще обстріляти. І це проблема.
Щодо Китаю. Він веде свою гру. На мою думку, він зовсім не має наміру посилювати Путіна, дати йому можливість перемогти у війні. Йому, навпаки, вигідно послаблювати Путіна та Росію загалом, щоб мати потенційну жертву в їхній особі.
Чи зведеться це до територіального переділу просто зараз? Я не впевнений. Я не думаю, що Китаю зараз потрібно зв'язуватися з Путіним, все одно це поки що ядерна країна, яка трясе ядерною палицею і невідомо, як її застосує.
Але з погляду стратегічного – тотальне ослаблення Росії та перетворення її на васала.
Це послаблює гегемонію Москви у центрально-азійському регіоні. Вона не зможе взагалі диктувати нічого ані Киргизстану, ані Казахстану, ані навіть Таджикистану. Там повністю пануватиме Китай.
Крім того, Китай веде складну гру зі США. З одного боку, вони протистоять один одному, тому що Китай має інтерес щодо Тайваню і багато чого ще, але Штати перешкоджають реалізації планів, оскільки борються за збереження гегемонії. Тому зіткнення тут неминуче.
Але доходити до крапки у відносинах із США Китай не хоче. Навіщо? Товарообіг між Китаєм та США наближається до трильйону. Незважаючи на всі проблеми, в Китай продовжує литися золотий дощ.
Заради чого їм рвати відносини із Заходом? Щоб надати Москві додаткові кошти? CNN повідомили, що Москва просить у Китаю сухпайки. Якщо це справді так, то значить, у Росії взагалі нічого немає.
– А що з Японією? Вона вкотре заявила претензію щодо Курил.
– Заявила – так, це все є. Але я не бачу, щоб зараз хтось вирішив кинутися воювати з Москвою. Хіба що якщо в Росії не стане армії. Щойно армії не стане, тоді всі зайдуть.
200-тисячної російської армії вже немає. Частково вона загинула в Україні, роззброєна і таке інше. Тому, безперечно, і Японія заведе війська на Курили, і Китай може скористатися ситуацією.
Це малоймовірно, адже ядерна зброя лишається. На кнопку натиснути – це ж не армії пересунути.
Але геополітика працює так, що ослаблення країни відбувається незалежно від того, чи є у тебе ядерна зброя, чи ні. Північна Корея теж має ядерні боєголовки, але там рис роздають по талонах.
Так, ядерна зброя дає територіальну безпеку, але в усьому іншому вона перетворює країну на концтабір. Росія успішно йде цим шляхом, тому що санкції не смішні. РФ рекордсмен за кількістю санкцій. Вона перебуває у переддефолтному стані, хоч би що не говорили.
Дефолт тут – це дещо інше поняття. Це не питання зовнішніх боргів, хоча міністр фінансів має намір платити їх у рублях. Але не важливо. Сенс у тому, що і безробіття, і падіння промислового виробництва, і всі інші фактори, збираючись, загалом впливають.
Наприклад, припинять виплачувати пенсії чи почнуть затримувати. Поточний бюджет не справлятиметься. Адже це не абстрактні поняття.
– Останнє питання, трохи попсове. Чи вважаєте ви, що Захід і загалом увесь цивілізований світ сьогодні мав би бути зацікавленим в усуненні Путіна – як мінімум від влади, як максимум – з цього світу? Зокрема, через його гру з ядерною кнопкою.
– Це не попсове питання, це дуже конкретне питання, що має таке саме конкретне практичне вираження. Я гадаю, що саме цим вони й займаються. Принаймні зустріч Саллівана з представником Китаю в Римі якраз про це, тому що США, як і Європейський Союз, намагаються сказати навіть своїм опонентам: ну послухайте, ми ж так не можемо. Країна, яка загрожує всім підряд ядерною бомбою не просто для захисту себе, а саме з агресивною метою… І це одна людина. Ми маємо справу з деспотією та найстрашнішою тиранією, яка має ядерну зброю.
Якби сиділи вони, як інші країни, і не чіпали цю зброю, то гаразд. Але ж постійно йдуть загрози на адресу всіх підряд. "Ми вчинятимо як захочемо, а якщо ви втрутитесь в це все, то ми застосуємо ядерну зброю".
Звичайно, вони стурбовані, звичайно, вони займаються усуненням Путіна. Його ліквідація була б найкращим із можливих варіантів, тому що це вирішило б безліч проблем.
Але вони не можуть цього зробити самі. Це мають зробити росіяни – російська еліта, силова бюрократія тощо. Це їхнє завдання.
Навіщо Заходу брати на себе відповідальність за усунення Путіна? Якщо він уже почне ядерну війну, якщо вже запустить ядерну ракету, то, звичайно, тоді вже все, Росію перетворять на попіл – полетять ракети і нічого хорошого не буде. Ніхто не хоче до цього доводити.
Нікому, окрім Путіна, не хочеться війни. Навіть Китай не хоче жодної війни. Усі хочуть торгувати, хочуть процвітання та хочуть, щоб люди не гинули, бо вони відповідальні перед своїм народом. Путін ні перед ким не є відповідальним, тому його усунення зараз є головним завданням.