Хочуть капітуляції України: у Туреччині росіяни наполягатимуть на "Стамбульських протоколах" 2022 року, – ISW
Напередодні можливих переговорів у Стамбулі російські чиновники виразно повторили заклики Володимира Путіна базувати переговори з Україною на т.зв. «Стамбульських протоколах» початку 2022 року, які включали вимоги Росії про повну капітуляцію України.
Такий висновок озвучують у своєму звіті аналітики Інституту вивчення війни, інформує UAINFO.org з посиланням на NV.
Вони звертають увагу на заяву посла Росії з особливих доручень та колишній окупаційного чиновника Родіона Мірошника про те, що проєкт «Стамбульських протоколів» від квітня 2022 року нібито може стати основою для угоди про припинення війни Росії проти України. Мірошник фактично повторив заклик Путіна від 11 травня та його вимогу «відновити» прямі переговори у Стамбулі 2022 року у відповідь на спільну пропозицію США, України та Європи щодо 30-денного повного припинення вогню.
Мірошник припустив, що Росія та Україна, мовляв, можуть внести «корективи» до «Стамбульських протоколів» 2022 року, щоб врахувати зміни за останні три роки. При цьому він прямо наполягав на тому, що незмінними мають залишитися тодішні вимоги Росії до України щодо скорочення її військового потенціалу та внесення змін до української конституції - зокрема щоб додати положення про нейтралітет, яке заборонятиме Україні вступати до будь-яких військових союзів, включаючи НАТО.
В ISW нагадують, що умови Росії за «Стамбульськими протоколами» містили положення, які б означали капітуляцію України та залишили б Україну беззахисною від потенційної майбутньої агресії РФ — це і є цілі, яких Кремль досі прагне досягти.
Читайте також: Перспективи угоди про закінчення війни стають туманними, – WSJ
У березні та червні 2024 року видання Wall Street Journal (WSJ) та New York Times (NYT) повідомляли, що отримали кілька версій проєктів протоколів з переговорів між Україною та Росією у квітні 2022 року в Стамбулі. Ці документи вимагали від України:
- відмовитися від своїх прагнень до членства в НАТО;
- внести зміни до своєї Конституції, додавши положення про нейтралітет, яке забороняло б Україні вступати до будь-яких військових альянсів, укладати військові угоди, а також розміщувати іноземні військові контингенти, інструкторів чи системи озброєння в Україні;
- обмежити українську армію кількістю у 85 000 солдатів, 342 танків та 519 артилерійських систем;
- дальність дії українських ракет мала б бути обмежена 40 кілометрами, що дозволило б російським силам розгортати критично важливі системи озброєння та логістику поблизу України, не боячись ударів;
- Росія також вимагала, щоб гарантами угоди виступала сама РФ, а також Китай, США, Велика Британія, Франція та Білорусь;
- при цьому держави-гаранти мали б «розірвати міжнародні договори та угоди, несумісні з постійним нейтралітетом [України]», включаючи угоди про військову допомогу.
Аналітики ISW підкреслюють, що Росія наполягала на цих умовах у перший та другий місяці повномасштабного вторгнення, коли російські війська наступали на Київ та просувалися на північному сході, сході та півдні України. Однак зараз Росія намагається повторити ці ж вимоги після трьох років війни, хоча відтоді ЗСУ змусили Росію вивести війська з півночі України, звільнили значні ділянки території в Харківській та Херсонській областях та уповільнили темпи просування Росії на полі бою.
Читайте також: Рішення Путіна відправити до Стамбула Мединського свідчить про його прагнення вести переговори в дусі 2022 року, – The Guardian
Тож заяви Мірошника про те, що Росія та Україна нібито можуть «скоригувати» позиції «Стамбульських протоколів», щоб відобразити в них зміни у війні за останні три роки, є спробою продемонструвати нібито готовність Кремля до переговорів. Тоді як Москва приховує той факт, що Росія насправді дотримується своєї довгострокової мети повної капітуляції України, наголошують в Інституті вивчення війни. Путін, Мірошник та інші російські чиновники продовжують вимагати такої капітуляції України, намагаючись забезпечити стратегічні цілі Росії, затягуючи переговори та продовжуючи просування на полі бою.
Заступник міністра закордонних справ Росії Сергій Рябков перед переговорами у Стамбулі також повторив вимоги Кремля про те, що будь-який шлях до виходу з війни нібито має призвести до зміни влади в Україні та обмежень проти Заходу. 13 травня Рябков заявив, що стамбульські переговори нібито мають концентруватися на «першоджерелах» війни — повторюючи давню тезу Кремля про її т.зв. «першопричини». Рябков також повторив твердження, що Україна повинна бути «денацифікована». В ISW нагадують, що російські чиновники постійно використовують термін «денацифікація» як вимогу зміни влади в Україні та встановлення проросійського маріонеткового уряду в Києві.
А «першопричинами війни» російські чиновники називають нібито порушення НАТО своїх «зобов'язань» не розширюватися в країни Східної Європи та вздовж кордонів Росії у 1990-х, 2000-х та 2010-х роках, а також нібито дискримінацію українським урядом росіян та російської мови, ЗМІ та культури в Україні. Тож нові заяви Рябкова відображають давні зусилля Кремля щодо досягнення своїх довоєнних вимог, попри спроби Кремля симулювати зацікавленість у добросовісних переговорах.
Підписуйся на сторінки UAINFO Facebook, Telegram, Twitter, YouTube
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки