Вчені з'ясували, чому з віком люди стають більш турботливими та чуйними
Турбота про оточуючих, емпатія, прагнення до волонтерської діяльності та почуття задоволення життям найчастіше посилюються з віком. Дослідники з Каліфорнії (США) з'ясували, що така просоціальна поведінка, як і багато інших сторін нашого життя, регулюється за допомогою гормонів, що виробляються мозком.
Вплив старіння на фізичні та когнітивні функції організму добре відомі та описані у науковій літературі. Дещо менше даних про зміну соціальної поведінки та емоційних реакцій у людей з віком. Так, літні люди витрачають більше часу на волонтерську діяльність та жертвують більшу частину доходу на благодійність у порівнянні з молоддю.
Крім того, ряд досліджень показує, що чим старшою стає людина, тим більше вона схильна до просоціальної поведінки, тобто спрямованої на допомогу, співпрацю та співпереживання іншим людям та суспільству в цілому.
Вікові нейрохімічні реакції, такі як зміна кількості гормонів, що вивільняються з віком, можуть допомогти пояснити просоціальність літніх. Нейробіологи та психологи з Каліфорнії вирішили з'ясувати, чи пов'язані вікові зміни у поведінці та емоційному настрої з кількісною зміною вивільнення важливого нейрогормону – окситоцину. Стаття з результатами дослідження була опублікована у журналі Frontiers in Behavioral Neuroscience, інформує UAINFO.org.
Читайте також: "Я ненавиджу вбивць". Ада Роговцева організувала вдома "штаб" для захисників України: годує їх, пере шкарпетки
Окситоцин, що виробляється в самому центрі головного мозку - в гіпоталамусі, широко відомий своєю роллю у розвитку соціальної прихильності, міжособистісної довіри та щедрості, а також зв'язком із загальним почуттям задоволеності життям.
Автори роботи набрали для дослідження трохи більше ніж сто американців віком від 18 до 99 років. Кожному учаснику показали відео, в якому батько розповідає про свого дворічного сина з діагностованим раковим захворюванням. Перегляд відеоролика, як підтвердила робота, у багатьох випробуваних викликає викид окситоцину. Зміну рівня вироблення цього гормону проводили за зразками крові, які брали до та після перегляду ролика.
«В учасників була можливість пожертвувати частину свого доходу від участі у дослідженні до благодійної організації по боротьбі з дитячим раком, і сума пожертвування використовувалася для вимірювання їхньої безпосередньої просоціальної поведінки. Ми також зібрали дані про їхній емоційний стан, щоб надати інформацію про їхнє спільне задоволеність життям», — пояснив доктор Пол Зак, провідний автор дослідження.
Читайте також: Україна 2022 очима української молоді
Очікувано люди з найбільшою зміною вмісту окситоцину в крові під час експерименту були не тільки щедрішими на благодійність, але й виявляли безліч інших видів допомоги та співпереживання.
За словами авторів, це перше дослідження, в якому чітка зміна рівня окситоцину пов'язана з виявленою просоціальною поведінкою, яка вимірюється кількісно. Крім того, вчені виявили, що кількість окситоцину, що виділяється, збільшується з віком і позитивно корелює із задоволеністю життям, емпатичною турботою і релігійною активністю.
"Результати нашого дослідження узгоджуються з багатьма релігійними та філософськими вченнями, згідно з якими задоволеність життям підвищується внаслідок допомоги іншим", - зауважив доктор Зак.
У планах авторів — повторити дослідження більш різноманітної в етнічному та географічному відношенні вибірці людей, щоб побачити, чи справедливі отримані результати для представників різних культур і національностей.
Підписуйся на сторінки UAINFO Facebook, Telegram, Twitter, YouTube
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки