MENU

Вчені зі США вигадали, як розщеплювати пластик за дні, а не за століття

1080 0

Вчені зі США вигадали, як розщеплювати пластик за дні, а не за століття

Дослідники з Техаського університету в Остіні розробили модифікований фермент, який може розщеплювати пластмаси за лічені дні.

За допомогою технології машинного навчання вчені змогли виявити мутації та створити швидкодіючий білок, пише НВ, інформує UAINFO.org.

Цей білок може розщеплювати будівельні блоки поліетилентерефталату (ПЕТ) синтетичної смоли, що використовується у волокнах пластмас.

Пластмаси, які використовуються в одязі та харчовій промисловості, становлять близько 12%, заявили вчені.

Дослідники описали процес розщеплення пластмас як «деполімеризація», і заявили, що каталізатор розділяє будівельні блоки ПЕТ на їх вихідні мономери, які можна заново перетворити на первинний пластик і перетворити на інші продукти.

Читайте також: Пластик усюди. Вчені виявили небезпечні частки в повітрі на висоті майже 3 км 

Згідно з результатами дослідження ферменти зруйнували пластик за один тиждень. У той же час природне розкладання пластику може тривати сотні років.

"Коли у вас є вихідний мономер, ви ніби робите новий пластик з нуля, з тією перевагою, що вам не потрібно використовувати додаткові нафтові ресурси", - заявив професор хімічного машинобудування та автор дослідження Хел Альпер.

За його словами, пластик втрачає цінність щоразу, коли відбувається процес переробки через його складність. Деполімеризація може набагато дешевше та простіше створювати первинний ПЕТ-пластик.

Ферменти, які використовували вчені, отримані з бактерій, що зустрічаються в природі та живуть на пластиці у навколишньому середовищі.

Читайте також: Вчені довели, що ми їмо пластик: чому це жахливо?

Дослідники назвали фермент FAST-PETase (абревіатура від «функціональна, активна, стабільна та толерантна PETase») та визначили його точну структуру за допомогою машинного навчання.

Автори дослідження припускають, що відкритий фермент буде більш масштабованим, ніж більшість інших, і дійсно допоможе у боротьбі з глобальною кризою пластмас. Для цього фермент FAST-PETase має стати "портативним і доступним у великому промисловому масштабі".

Якщо це станеться — вчені прогнозують швидку та ефективну переробку мільярдів тонн відходів у навколишньому середовищі.

Підписуйся на сторінки UAINFO FacebookTelegramTwitterYouTube

НВ


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини