Неочікувано: під льодами Антарктиди знайшли гігантську систему підземних вод
Американські вчені з’ясували, що на Західній Антарктиді глибоко під льодом існує величезна система циркулюючих підземних вод.
Підльодовикова вода протікає під антарктичним крижаним щитом, відіграваючи важливу роль у русі льодовиків. Вона є чимось подібним до змащення між крижаними брилами і корінними породами, викликаючи деформацію відкладень під льодами. Фактично вода контролює динаміку крижаного щита Антарктиди і, можливо, впливає на підвищення рівня моря, пише НВ, інформує UAINFO.org.
Досі вважалося, що ця система є порівняно неглибокою, а рідка вода існує лише в основі крижаного щита. Однак це були лише гіпотези, оскільки сучасні прилади не можуть виміряти кількість води під товстим шаром льоду.
Читайте також: Под тающим ледником Антарктиды нашли аномальный источник тепла
Щоб їх перевірити, команда вчених виміряла рівень електромагнітної енергії, що проникає до Землі. Річ у тім, що лід, відкладення, прісна вода, солона вода та корінні породи по-різному проводять електромагнітну енергію — так вчені можуть визначити глибину водної системи під льодом.
Виявилося, що крижаний потік Уілланс у Західній Антарктиді несе щонайменше в 10 разів більше води, ніж неглибокі гідрологічні системи всередині та безпосередньо під льодом. Прісна тала вода зазвичай витісняється у верхні шари — це означає, що в подібних системах вода є більш солоною.
Читайте також: Ученые рассказали о происхождении легендарного Камня Артура
Вчені пояснюють, що це лише перший крок до вирішення глобального питання на кшталт руху льодовиків та впливу на них глобального потепління. «Поки що ми не маємо даних, чи має ця вода велике значення [на рух льодовиків]. Вона може викликати ланцюгову реакцію, а можливо, підземні води не відіграють майже жодної ролі у цьому питанні», — каже Хлоя Густафсон, яка керувала дослідженням.
Підписуйся на сторінки UAINFO Facebook, Telegram, Twitter, YouTube
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки