MENU

Чорне море стане наступним фронтом російсько-української війни: якою може бути роль НАТО – Die Welt

1211 0

Чорне море стане наступним фронтом російсько-української війни: якою може бути роль НАТО – Die Welt

Ілюстрація Die Welt

Найближчим часом Чорне море може перетворитися на новий фронт війни України з країною-агресором Росією. Морська блокада вже загрожує не лише економіці України, а може стати причиною світового голоду. У ситуацію, ймовірно, доведеться втрутитись країнам НАТО.

Про це пише німецьке видання Die Welt. Там зазначають, що в НАТО вже розглядають можливість створення "коаліції охочих" для розблокування Чорного моря.

Журналісти пишуть, що поки Україні вдалося значною мірою застопорити наступ РФ на сході країни, на перший план виходить російська військово-морська блокада в Чорному морі, якою Москва може завдати довгострокової шкоди українській економіці та навіть спровокувати світову продовольчу кризу.

"Морському аспекту війни досі приділялося набагато менше уваги, оскільки спочатку це уявлялося, м'яко кажучи, нерівною боротьбою, в якій російський флот максимально використав свої переваги", – заявив один із найшанованіших британських військових стратегів Лоуренс Фрідман.

Проте тепер цей аспект війни вийшов на перший план. І йдеться не лише про те, що Україні вдалося здобути важливі морські перемоги, зокрема, затопивши флагмана ЧФ РФ "Москва", а й про те, що експорт українського зерна морським шляхом має величезне значення для світового продовольчого забезпечення.

Die Welt зазначає, що до війни Україна експортувала за кордон близько 75% вирощеного зерна, що становило близько 20% експортного виторгу України. І 90% цього експорту здійснювалось морським шляхом. Нині це неможливо через блокаду РФ.

Читайте також: Кулеба: Навряд чи Заходу вистачить мужності зняти морську блокаду РФ силою

Наприкінці квітня Україна почала доставляти зерно в обхід морської блокади, використовуючи залізницю до Румунії, щоби вже там відвантажувати його з чорноморських портів. Однак і тут втрутилася РФ, розбомбивши міст на півдні Одеси, щоб перервати це сполучення.

Зараз на українських складах є 30 млн тонн зерна на суму близько 15 млрд дол., які не можуть бути експортовані. Видання зазначає, що єдине українське зерно, яке нині йде за кордон, це те, що РФ вкрала і тепер незаконно продає.

"Саме тому зараз дедалі частіше звучать заклики прорвати російську морську блокаду, а разом із нею і удушення Москвою української економіки. Британці вже поставили українцям сучасні протикорабельні ракети, щоб тримати російські кораблі на відстані, а Данія погодилася поставити наземну систему "Гарпун" для боротьби з російськими військовими кораблями", – пише видання.

Контроль над островом Зміїний

Важливим фактором прориву блокади РФ також є контроль над островом Зміїний, який зараз захопили окупанти.

"Хоч би хто контролював острів, він може будь-якої миті порушити рух торгових суден з будь-якого напрямку на південь України", – пояснив начальник Головного управління розвідки Міноборони України Кирило Буданов.

Він зазначив, що острів є стратегічно важливим місцем для відкриття морських шляхів і Україна "боротиметься за нього стільки, скільки буде потрібно".

Раніше колишній адмірал флоту та колишній головнокомандувач НАТО Джеймс Ставрідіс передбачив, що Чорне море може стати наступним фронтом у війні. Проте він упевнений, що без НАТО чи міжнародної підтримки Київ не зможе зламати морську блокаду РФ.

"Чорне море – це переважно міжнародні води. Тому військові кораблі НАТО мають право плавати практично скрізь, де захочуть, включно з територіальними водами України, а також 200-мильною зоною України. Залишати ці води росіянам немає сенсу", – писав Ставрідіс у коментарі для Bloomberg.

Він вважає, що західні партнери можуть створити систему супроводу українських та міжнародних торгових суден на маршруті, що сполучає Одесу із Середземним морем через Босфор.

"Це було б схоже на операцію "Ернест Вілл", яка проводилася для торгових суден у Перській затоці під час ірансько-іракської війни у 1980-х роках", – заявив Ставрідіс.

Втім, як зазначає видання, НАТО поки що не поспішає відправляти свій флот на допомогу Україні, побоюючись спровокувати Росію, незважаючи на те, що аналогічні заходи проводять у Південно-Китайському морі, щоб відкинути претензії Китаю на цей район, які суперечать міжнародному праву.

Оборонний характер

Фрідман зазначає, що операція проходила б у міжнародних та українських водах, де немає жодних законних підстав перешкоджати вільному проходженню торгових суден.

Читайте також: РФ вивела в Чорне море фрегат "Адмірал Макаров", ймовірність ракетних ударів зросла

"Росія навіть офіційно не оголосила про морську блокаду", – нагадав Фрідман.

Він також пояснює, що ескорт у морі має оборонний характер. Захист полягатиме головним чином у тому, що РФ, атакуючи торгові судна з ескортом, буде змушена ризикувати зіткнутися з військовими кораблями інших країн, які можуть відреагувати на таку агресію.

Видання зазначає, що НАТО як альянс навряд чи зможе досягти єдиної думки щодо такої операції супроводу, але окремі країни та партнери військового блоку могли б її забезпечити, особливо включаючи країни, які значною мірою залежать від постачання зерна з України, як Єгипет.

Про коаліцію охочих напередодні вже говорили міністр закордонних справ Литви Габріелюс Ландсбергіс та голова МЗС Великобританії Ліз Трасс.

"Це буде невійськова гуманітарна місія. У цій схемі військові кораблі або літаки забезпечили б безпечне вивезення вантажів зерна з Одеси та досягнення Босфору без втручання Росії", – сказав Ландсбергіс британській газеті The Guardian. Він також висловився проти того, щоб операцією займалося НАТО.

Трасс заявила, що Британія готова брати участь у такій операції, але тільки якщо будуть вирішені практичні питання, як-от очищення порту Одеси від мін та оснащення України зброєю далекого радіусу дії для захисту порту від нападу РФ.

Вона також хотіла б, щоб до операції долучилася Туреччина, яка згідно з договором Монтре має право відмовляти військовим кораблям у проході через Босфор.

Фрідман вважає, що найближчими тижнями дискусія про прорив морської блокади РФ тільки набиратиме обертів.

"Якщо війна продовжуватиметься, то це питання не зникне. І чим більшою буде загроза світовому продовольчому постачанню, тим сильнішим буде тиск, який потребуватиме вжиття рішучих заходів", – спрогнозував він.

Підписуйся на сторінки UAINFO FacebookTelegramTwitterYouTube

Обозреватель


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини