Вірус грипу А пригнічує розмноження Covid-19
І новий коронавірус SARS-CoV-2, і вірус грипу A викликають небезпечні та широко поширені інфекції дихальних шляхів. Не дивно, що обидва патогени часом заражають одну людину — це так звана коінфекція. При цьому, згідно з проведеним на культурах клітинах та гризунах дослідженню, вірус грипу А пригнічує інфекцію, спричинену SARS-CoV-2 (збудником Covid-19).
Довгі два з половиною роки життя в умовах пандемії стали справжнім випробуванням і систем охорони здоров'я, і простих людей. Цей час породив і безліч побоювань щодо небезпеки інших патогенів і, скажімо, поєднаних інфекцій при зараженні SARS-CoV-2 і якимось іншим вірусом.
Щоб дізнатися деталі взаємодії SARS-CoV-2 і вірусу грипу А, що потрапили до однієї клітини або організму, автори нової статті в Journal of Virology використовували різні модельні системи: клітинні культури, а також сирійських хом'ячків — гризунів, які добре відтворюють інфекції людини, інформує UAINFO.org.
Раніше подібні дослідження проводили для ВІЛ, вірусів гепатиту B та C, вірусу Денге та, звичайно, грипу.
Насправді в перші кілька місяців пандемії лікарі фіксували чимало людей, інфікованих одночасно SARS-CoV-2 та вірусом грипу A. Вони становили три відсотки від загальної кількості хворих на Covid-19. Такі випадки вважали більш важкими та небезпечними, а надалі подібні результати отримали й у дослідах на мишах.
Читайте також: Вчені порахували, скільки життів врятувала вакцинація від Covid-19
І SARS-CoV-2, і вірус грипу А передаються головним чином повітряно-краплинним шляхом, вражають дихальні шляхи та здатні викликати тяжкий гострий респіраторний синдром (ТГРС). Водночас ці віруси належать до різних сімейств і використовують для проникнення в клітину людини різні рецептори на її поверхні: ангіотензин-перетворюючий фермент ACE2 у разі коронавірусу та полісахариди з сіаловою кислотою на кінці у разі збудника грипу.
Проте їхня тропність, тобто специфічність до певних тканин, багато в чому збігається: обидва віруси заражають легені, передусім альвеолярні клітини другого типу — у цьому сенсі віруси конкурують один з одним за тканини легень.
Щоб дізнатися деталі взаємодії SARS-CoV-2 і вірусу грипу А, що потрапили до однієї клітини або організму, автори нового дослідження і клітинні культури, і сирійських хом'ячків заражали окремо SARS-CoV-2, збудником грипу A, а також обома вірусами. В окремих випадках одна інфекція передувала іншій. В результаті з'ясувалося, що всупереч очікуванням коронавірус не робить перебіг інфекції вірусом грипу важчим – насправді SARS-CoV-2 ніяк не впливає на інфекційний цикл вірусу грипу А.
Читайте також: Ковід збільшує ймовірність розвитку трьох найнебезпечніших хвороб мозку
Проте значно важливішим був вплив попередньої інфекції вірусом грипу на реплікацію (створення нових копій) SARS-CoV-2. Показано, що коронавірусна інфекція в цьому випадку пригнічена, а копіювання геному SARS-CoV-2 уповільнено, що пов'язане зі специфікою взаємодії пари вірусів. Причому ефект спостерігається, навіть якщо з моменту зараження на грип минув тиждень.
За словами авторів, нові дані говорять про те, що одночасне зараження грипу А і SARS-CoV-2 — двома здатними викликати пандемії респіраторними вірусами — «не слід розглядати як величезну загрозу, що нависла над людством».
Підписуйся на сторінки UAINFO Facebook, Telegram, Twitter, YouTube
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки