The Hill: США більше не бояться, що допомога Україні спровокує Росію
U.S. Army/ flickr
Адміністрація Джо Байдена передає Україні зброю, яка може завдати серйозної шкоди російській армії. І такий рівень допомоги сильно відрізняється від того, який був на початку війни. Схоже, тепер чиновників США не тривожить потенційна реакція Москви.
Про це пише The Hill, нагадуючи, що впродовж останніх кількох місяців Вашингтон забезпечував Україну новими безпілотниками, потужними ракетами і артилерійськими системами на мільярди доларів. Така чітка підтримка дуже контрастує з першими днями війни, коли уряд США вагався і ретельно зважував список того, що надсилалося Україні, намагаючись не роздратувати Москву, інформує UAINFO.org з посиланням на ZN.UA.
Але настрої у Вашингтоні змінилися завдяки тому, що Кремль так і не виконав свої численні погрози.
«З часом адміністрація визнала, що може постачати потужнішу, з більшим радіусом дії і важчу зброю українцям, а росіяни на це ніяк не відреагують», - сказав виданню колишній посол США в Україні Вільям Тейлор.
Читайте також: Росія може припинити існування в теперішньому вигляді, – генерал армії США Ходжес
«Росіяни блефували і погрожували, але їх ніхто ж не провокував. І тому на початку це викликало занепокоєння в адміністрації і досі непокоїть певною мірою. Але страх спровокувати Росію зменшився», - додав він.
Коли російська армія вторглася в Україну 24 лютого, Владімір Путін дав чітко зрозуміти, що будь-яка західна країна, яка буде передавати українським військам певне озброєння включно з літаками і системами ППО, буде розглядатися як сторона конфлікту. США швидко кинулися на допомогу Україні, передавши їй зброю на більше 10 мільярдів доларів за шість місяців. Однак, в перші дні Вашингтон обережно поводився, інколи відмовляючись розголошувати деталі про певні системи, які отримував Київ.
«Оперативна безпека зараз має велике значення для українців. Вони воюють за свою країну. І Пентагон не буде детально розповідати про всі інструменти, які вони використовують для цього», - сказав прес-секретар Міноборони США Джон Кірбі в березні.
Читайте також: Піонтковський: 8 вересня ми дізнаємося про ключову річ, що вплине на хід війни в Україні
The Hill нагадує, як Вашингтон відкинув заклики Києва забезпечити його армію винищувачами. Зокрема, на початку березня американський уряд заблокував план передачі польських МіГ-29, боячись ескалації напруги у відносинах з Росією. Ця обережність також позначилася на публічній риториці. Президент Джо Байден сказав міністру оборони Ллойду Остіну і Держсекретарю Ентоні Блінкену в квітні зменшити тон після того, як голова Пентагону відкрито заявив про бажання ослабити Росію настільки, щоб вона була не здатна влаштувати нові вторгнення. І Блінкен тоді підтримав цей коментар Остіна.
«Ми спочатку були трохи більш обережними, тому що не знали, чи зможе Путін знайти і атакувати лінії забезпечення і конвої. Ми були невпевнені, чи піде він на ескалацію, чи Україна зможе використати все те, що ми дали, і чи довго вона протримається у війні з Росією», - сказав військовий аналітик Інституту Брукінгса Майкл О’Ганлон.
Також військові США намагалися зменшити напругу у відносинах з Росією, скасувавши в березні і в квітні випробування міжконтинентальної балістичної ракети Minuteman III. У Вашингтоні хотіли уникнути «непорозуміння». Також в березні Міноборони США таємно провело успішні випробування гіперзвукової ракети.
Але в серпні американські чиновники у сфері оборони сказали, що США вперше відправить Україні розвідувальні безпілотники ScanEagle, стійкі до мін броньовані машини MaxxPro і керовані протитанкові ракети TOW, а також велику кількість інших боєприпасів. І це після того, як адміністрація визнала, що передала Києву протирадарні ракети AGM-88. Також з червня США поступово нарощували поставки артилерійських систем HIMARS. Американські військові тренували українських колег, щоб навчити їх користуватися цією зброєю. Останнім часом з’явилися повідомлення про намір США відправити Україні керовані високоточні боєприпаси Excalibur, здатні уражати цілі на відстані до 70 кілометрів. Це допоможе українській армії розбивати укріплені російські позиції і командні пункти.
The Hill пише, що зміна настроїв у Вашингтоні частково пов’язана з тим, що Київ перевершив усі очікування міжнародної спільноти, яка вважала, що українська столиця за лічені дні буде окупована Росією. Про це сказав Нейтан Селс, який ще не так давно обіймав посаду заступника Держсекретаря з питань громадської безпеки, демократії і прав людини.
«Гадаю, адміністрація змінила підхід у тому, як вона говорить про надану допомогу, тому що природа війни змінилася», - сказав Селс.
На початку вторгнення, У Вашингтоні прогнозували, що Київ впаде за лічені дні, після чого почнеться довготривала партизанська війна. В такому конфлікті необхідне легке і портативне озброєння, яким можна було б знищувати гелікоптери, танки й іншу бронетехніку. Саме тому уряд США швидко почав постачати Україні ракети Stinger і Javelin. Натомість почалася традиційна війна, в якій велика кількість об’єднаних родів військ з одного боку протистоять такій же силі з іншого.
«Участь у кампаніях такого роду вимагає значно ширшого спектру озброєння. Потрібна артилерія, безпілотники, різне важке озброєння на зразок протикорабельних ракет. Змінилося не так бажання адміністрації говори про те, що вона передає Україні, як природа озброєнь, які насправді постачаються», - сказав Селс.
Є й інший фактор. Останні розвідувальні дані свідчать, що Росія гостро відчуває вплив західних санкцій. А її Збройні сили втрачають силу через війну, яка їх виснажує. Минулого місяця Reuters повідомляв про те, що авіакомпанія «Аерофлот» розібрала деякі свої літаки на запчастини. А через великі втрати на полі битви Путін хоче поповнити російську армію 130 тисячами нових солдатів. І для цього він підвищив вікове обмеження, а також почав вербувати в’язнів. В США вважають, що всі ці зусилля «навряд чи досягнуть успіху».
Таким чином, дані розвідки малюють доволі похмуру картинку, в якій Росія - це країна, яка більше намагається зберегти власні інститути, ніж карати країни Заходу за допомогу Україні.
«Думаю, інстинкти людей у департаментах і агенціях, зокрема в Держдепартаменті, Міноборони і розвідувальних управліннях, говорять їм, щоб потрібно бути більш настирливими і агресивними», - сказав колишній чиновник американського уряду.
«У нас значно більше простору, щоб допомагати Україні і не боятися безпідставно того, як Путін на це відреагує», - сказав інших екс-чиновник США.
Підписуйся на сторінки UAINFO Facebook, Telegram, Twitter, YouTube
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки