MENU

Карликова чорна діра видала себе, поглинувши зірку, що знаходилась поруч

951 0

Карликова чорна діра видала себе, поглинувши зірку, що знаходилась поруч

Довгий час вчені не підозрювали, що в карликовій галактиці з нудною назвою SDSS J152120.07+140410.5 «ховається» чорна діра. Однак та видала себе, коли поглинула зірку, що виявилася поряд: в результаті астрономи зафіксували короткий спалах випромінювання, що виявився навіть яскравішим, ніж світло самої галактики.

Надмасивні чорні дірки, такі як Чумацький Шлях, що знаходиться в центрі нашої галактики, часто зустрічаються у Всесвіті. Водночас про чорні діри карликових галактик астрономи знають менше, адже таких галактик у небі порівняно небагато. До того ж найвірніший спосіб виявити чорну дірку — дочекатися рідкісної події приливної руйнації, коли чорна діра поглинає зірку, що наблизилася до неї. Саме це сталося в карликовій галактиці SDSS J152120.07+140410.5, що знаходиться за 850 мільйонів світлових років від Землі, інформує UAINFO.org з посиланням на Nature Astronomy.

Читайте також: Виявлено астероїди-"убивці планет", які ховаються у сяйві Сонця

Місцева чорна діра довгий час вислизала від уваги астрономів, поки одна з зірок, що оточували її, не виявилася поглиненою. Це викликало потужний спалах випромінювання, що затьмарило світло самої галактики, і саме його зафіксували земні телескопи.

Крім самого факту виявлення нового позаземного об'єкта, який отримав назву AT 2020neh, смерть зірки дозволила астрономам встановити масу чорної дірки. На відміну від надмасивних чорних дірок, маса яких у мільйони або навіть мільярди разів перевищує сонячну (для довідки, маса нашої зірки більш ніж у 300 тисяч разів перевищує масу Землі), чорні діри карликових галактик істотно менші. Вимірявши спалах, викликаний знищенням зірки, вчені змогли приблизно оцінити масу AT 2020neh: вона виявилася «всього» в сотню разів більше сонячного.

Читайте також: Пошук позаземного життя звужується. Астрофізики дізналися про смертельну радіацію зірок з перспективними екзопланетами

Дослідники припускають, що мільярди років тому, за часів раннього Всесвіту, космос був сповнений карликових галактик з такими ж невеликими чорними дірками. Згодом ці галактики стикалися, зливаючись і поглинаючи одна одну, що призвело до появи великих сучасних галактик.

Можливо, спостерігаючи за невеликими чорними дірками, що збереглися до наших днів, рано чи пізно астрономи зможуть зафіксувати зіткнення двох карликових галактик і підтвердити чи спростувати свої теорії про походження надмасивних чорних дір — одних із найзагадковіших об'єктів нашого Всесвіту.

Підписуйся на сторінки UAINFO FacebookTelegramTwitterYouTube

UAINFO


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини