MENU

Кілери російських дронів: що за новітні системи VAMPIRE і Fletcher отримає Україна від США та Німеччини

787 0

Кілери російських дронів: що за новітні системи VAMPIRE і Fletcher отримає Україна від США та Німеччини

Днями стало відомо, що міністерство оборони США замовило для потреб Збройних сил України 14 автономних багатоцільових систем озброєння VAMPIRE, які називають "кілерами дронів", на загальну суму 40 млн доларів. Відповідний контракт Пентагон уже підписав із компанією-виробником L3Harris Technologies. Чотири установки будуть готові до середини 2023 року, а решта десять – до кінця 2023 року.

Згідно з контрактом, L3Harris встановить комплекси VAMPIRE на надані урядом США транспортні засоби для забезпечення маневреної бойової підтримки на полі бою в Україні.

А ще раніше, 5 січня, міноборони Німеччини офіційно повідомило, що включило в черговий пакет військової допомоги 20 комплексів, здатних вражати повітряні цілі ракетними системами APKWS (у списку допомоги фігурує як Raketenwerfer 70-mm auf Pick-up trucks mit Raketen).

Виробник цієї зброї в Німеччині не називається, але можна припустити, що йдеться про фірму Arnold Defense, яка поставила у 2020 році до Бундесверу системи Fletcher, які використовують ракети APKWS.

OBOZREVATEL розбирався – що це за системи і чим вони будуть корисні, інформує UAINFO.org.  

Актуальність

Як відомо, Україна перебуває у процесі створення багатоешелонованої системи протиповітряної і протиракетної оборони, яка потребує зенітних комплексів різного спрямування: великої, середньої і малої дальності, а також переносних комплексів ближньої дії.

Після того, як Росія почала здійснювати масовані атаки на українські міста отриманими від Ірану ударними безпілотниками Shahed-131 і Shahed-136, особливо гостра необхідність постала в системах протиповітряної оборони малого радіусу дії. Адже іранські дрони-камікадзе, які росіяни ребренднули під "Герань-1" і "Герань-2", в силу своїх характеристик часто проскакують повз радари ППО, тому їхнє знищення відбувається переважно за візуальним наведенням.

Читайте також: Не лише танки: Велика Британія відправить в Україну гелікоптери Apache та САУ AS-90

Зенітні комплекси малої дальності бувають як ракетного, так і гарматного типу. До ракетних належать: ЗРК "Оса", AN/TWQ-1 Avenger тощо. Серед гарматних широко відомі ЗСУ-23-4 "Шилка" і Flakpanzer Gepard. А є ще переносні зенітні ракетні комплекси (ПЗРК): Stinger, Piorun, Mistral, Martlet, Starstreak, Stormer. Усі вони вже є або ось-ось надійдуть на озброєння ЗСУ. Системи боротьби з БПЛА VAMPIRE і Fletcher можна поставити десь посередині між гарматними і ракетними.

Що за система VAMPIRE

VAMPIRE (Vehicle-Agnostic Modular Palletized ISR Rocket Equipment) – це американський портативний комплект для запуску передової системи високоточної зброї (APKWS) або інших боєприпасів із лазерним наведенням, який можна встановити на більшість транспортних засобів із вантажним кузовом (оптимально – на пікап).

Це кінетична система, яка використовує невелику 70-мм ракету для знищення безпілотних літальних апаратів. Система складається з пускової установки на 4 ракети та цілевказівника WESCAM MX-10 RSTA фірми L3Harris. Простіше кажучи, VAMPIRE – це система, яка використовує невеликі ракети, щоб збивати невеликі безпілотники.

За виявлення та наведення на ціль ракет відповідає станція WESCAM MX-10 RSTA, яка об'єднує телевізійну та тепловізійну камеру, а також систему лазерного підсвічування і лазерний далекомір (до речі, схожа станція використовується в безпілотниках Bayraktar TB2).

Читайте також: Уже п’ять країн готові передати ЗСУ танки Leopard: Кулеба розповів, скільки їх хоче отримати Україна

Водночас варто зазначити, що це абсолютно новий вид зброї. Польові випробування VAMPIRE почалися в 2021 році, а влітку 2022 року компанія продовжила випробування дальності уражання цілей та загальної надійності систем. По суті Україна отримає прототип і стане першою країною-експлуатантом цих систем.

Що за система Fletcher

Fletcher – це німецький портативний комплект для запуску передової системи високоточної зброї (APKWS) з лазерним наведенням, який також можна встановити на більшість транспортних засобів із вантажним кузовом (оптимально – на пікап).

По суті VAMPIRE є американським аналогом "Флетчера", адже німецький комплекс розроблявся і раніше – відомо про його поставки для німецької армії у 2020 році. При цьому німецька система більш засекречена, інформації про неї у відкритому доступі дуже мало.

Цікаво, що постачання цього виду зброї було анонсовано німецьким урядом ще в серпні 2022 року. Очевидно, час від анонсування до передачі пішов на виготовлення цих комплексів і на навчання українських операторів.

З відкритих джерел відомо, що установки Fletcher у листопаді 2022 року пройшли додаткові випробування, під час яких відпрацьовувались питання знищення російських БПЛА, таких як "Орлан-10" та "Ланцет". При цьому система продемонструвала 100%-ву ефективність – для знищення п'яти цілей їй знадобилось лише п'ять ракет.

Що за ракети APKWS

Ракета GR-20 APKWS (Advanced Precision Kill Weapon System) – це переробка конструкції некерованих ракет Hydra 70 із комплектом лазерного наведення для перетворення їх на високоточні боєприпаси.

Нова ракета використовує технологію напівактивного лазерного самонаведення з розподіленою апертурою. Конфігурація APKWS дозволяє використовувати наявні боєголовки системи Hydra 70 без необхідності встановлення лазерного самонаведення в носовій частині ракети.

Лазерне наведення ракети, яке активується під час запуску, не вимагає прицілювання до цілі перед запуском, а безконтактний підривник дозволяє йому ефективно перехоплювати БПЛА.

Ракета Hydra 70 за довжини 1060 мм і діаметра 70 мм має масу всього 6,2 кг. Вона здатна розвивати швидкість 739 м/с і під час запуску із землі ефективно вражати цілі на відстані до 4 км.

До того ж вартість ракети становить близько 3 тисяч доларів США, що на порядок менше за ракети до ПЗРК (одна ракета Martlet коштує близько 30 тисяч доларів, ракета Stinger – від 60 до 119 тисяч доларів залежно від модифікації, тоді як вартість дрона Shahed-136 – 50 тисяч доларів).

Перспективи

VAMPIRE і Fletcher розроблено як порівняно дешеву систему, яка поміститься в будь-який пікап або транспортний засіб із вантажною платформою.

В Україні вона знайде своє застосування у легких мобільних зенітних групах, завданням яких є візуальне виявлення і знищення ворожих безпілотників. Такі групи показали свою ефективність під час останніх атак "шахедів", тому цей напрямок напевне буде розвиватися.

А якщо розширити горизонти свідомості, то мобільні системи VAMPIRE і Fletcher дозволять Сухопутним військам України виявляти та збивати не лише ворожі безпілотники, а також завдавати ураження по наземних цілях супротивника. Зокрема, вони могли б успішно знищувати легкоброньовані об'єкти, такі як БМП чи БТР, не говорячи вже про стаціонарні вогневі позиції типу ДОТів.

Варто нагадати, що ЗСУ в цій війні вже не раз відзначались подібним креативом: з протитанкових комплексів "Стугна-П" збивали вертольоти, з РСЗВ "Град" топили катери, а ракетами "Точка-У" навіть потопили великий десантний корабель.

Підписуйся на сторінки UAINFO FacebookTelegramTwitterYouTube

Обозерватель


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини