Прилади для пошуку життя на Марсі не знайшли його... на Землі. ВІДЕО
Місця в Атакамі, де відбувався забір зразків, багатьом нагадують Марс
Нова наукова робота показала, що навіть найсучасніші марсоходи, всупереч початковому задуму, не мають необхідної чутливості приладів для виявлення марсіанського життя. Мало того, навіть земного...
Починаючи з 1970-х років, люди перестали літати на інші небесні тіла. Розроблені фон Брауном та Корольовим проєкти польоту до Марса залишилися незатребуваними. Водночас ученим хотілося якось з'ясувати, чи є життя на четвертій планеті нашої системи, чи принаймні було воно там у минулому.
Зробити це за допомогою приладів важко. Для людини-біолога визначити сліди життя часто досить просто — навіть у пустелі Атакама є низка безперечних маркерів життя. Однак відправити біолога на Марс поки нереально, а зробити такий самий висновок обмеженим набором приладів — завдання набагато менш тривіальне, інформує UAINFO.org з посиланням на журнал Nature Communications.
У 1970-х на Червоній планеті висадився американський апарат "Вікінг". Він вже мав прилади, покликані шукати життя. Але виникли великі проблеми: зокрема, способи виявлення слідів життя, застосовані апаратом, вимагали таких температур, які автоматично знищували будь-який мікроорганізм у пробах марсіанського ґрунту. Тобто прилади для пошуку життя не могли виявити життя в принципі, бо вбили б його.
Читайте також: Телескоп "Джеймс Вебб" знайшов галактики, які не повинні існувати
З того часу дослідники, які працюють з NASA, постійно докладали великих зусиль для того, щоб наступні покоління приладів для аналізу були менш непрацездатними. Вважалося, що у марсохода Curiosity і тим більше пізнього Perseverance вони вже досить ефективні.
Проте нове дослідження вказує на те, що прогрес у цій галузі все ще недостатній. І справа не тільки в тому, що прилади обох марсоходів поки що знайшли найпростіші органічні молекули. Вчені спробували інструменти для марсоходів — як уже існуючих, так і перспективних — у земних умовах, щоб зрозуміти, наскільки вони можуть виявити життя хоча б там, де воно є точно.
Дослідники випробували ці інструменти у чилійській пустелі Атакама — на відкладах, що сформувалися 100-160 мільйонів років тому. Геологічно вони схожі на околиці кратера Езеро на Марсі, які зараз вивчає Perseverance. Спочатку зразки з цього району вивчили за допомогою стандартного біологічного обладнання, яке використовується земними вченими у повсякденній роботі. У результаті, як і очікувалося, вдалося виявити сліди безлічі стародавніх мікроорганізмів. Хоча більшість їх видів не вдалося ідентифікувати точно.
Потім ту ж роботу спробували провести з інструментами, які використовували марсоходи. Виявилося, вони насилу, на межі своєї чутливості можуть розпізнати деякі молекулярні ознаки життя на поверхні Атаками. Сліди були настільки невираженими, що, знайди їх реальний марсохід, говорити про однозначні свідчення існування життя не вийшло б.
Висновок? Автори констатують: якщо на Марсі й було життя, буде дуже складно, якщо не неможливо, достовірно знайти його сліди.
Читайте також: Вчені забили тривогу, виявивши дивні утворення під льодовиком Судного дня
Цікаво, що це стосується не лише нинішніх планетоходів, а й ExoMars, який європейці тільки планують доставити на Червону планету десь наприкінці 2020-х.
Тут слід зазначити, що в порівнянні з Атакамою, на поверхні Марса значно вищий рівень ультрафіолету (немає озонового шару) та космічної радіації (на Землі її зупиняють щільна атмосфера та магнітне поле). І те, і те за мільйони років знищує складну органіку на глибині до пів метра. Тому, якщо в Атакамі сліди органіки вдалося виявити "на межі можливостей", то на Марсі це опиниться за межами можливостей відповідних приладів.
Вчені припускають, що для відкриття життя на Марсі — або спростування його існування — необхідна доставка зразків ґрунту на Землю, щоб їх могли вивчити у традиційних біологічних лабораторіях. У той самий час треба розуміти, що у ракетах існуючих типів повернути з Червоної планети вдасться трохи більше десятків-сотень грамів інопланетного грунту. На такій маленькій вибірці навіть для Атаками однозначно виявити життя важко. Тим паче це буде складно для марсіанського ґрунту.
Так що однозначне розв'язання питання про те, чи є життя на Марсі, лише за допомогою автоматів недосяжне. Для цього їм потрібен інтелект, якого (попри хайп навколо ШІ у ЗМІ) реальні роботи всіх типів на сьогодні не мають. Як його створити — поки що не ясно, оскільки про єдиний відомий інтелект (людський) можна впевнено сказати лише те, що він не побудований на алгоритмічній базі. У той самий час всі відомі комп'ютери засновані саме на алгоритмічному принципі, і жодні інші у цій галузі невідомі (і навіть не запропоновані).
Підписуйся на сторінки UAINFO Facebook, Telegram, Twitter, YouTube
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки