MENU

Вчені виявили "вбивцю", який спричинив два масових вимирання на Землі: він досі загрожує людям

1710 0

Вчені виявили "вбивцю", який спричинив два масових вимирання на Землі: він досі загрожує людям

Два масових вимирання з різницею у мільйони років, які відбулися впродовж Середнього Пермського періоду, були спричинені потужними виверженнями вулканів та глобальним потеплінням, яке відбулося опісля. Попри те, що зараз такі виверження малоймовірні, людство самостійно спричиняє кліматичні зміни, які можуть призвести до аналогічних результатів.

Дані щодо давніх вивержень вулканів були виявлені під час дослідження ізотопних профілів урану в морських зразках. Про результати своєї роботи науковці розповіли у статті в журналі Earth and Planetary Science Letters, передає Обозреватель,  інформує UAINFO.org.

Масове вимирання тварин відбулося приблизно 260 мільйонів років тому. Раніше вважалося, що це була одна подія, яка призвела до загибелі значної частини живих організмів на Землі. Тепер же вчені вважають, що тоді відбулося не одне, а два вимирання з різницею у три мільйони років. Обидва були спричинені виверженнями вулканів, які призвели до того, що океани втратили кисень.

Вивчаючи ізотопні профілі урану в морських зразках, зібраних у Південно-Китайському морі, вчені виявили два "імпульси", які доводять те, що позбавлені життєдайного кисню океани прискорили два масових вимирання близько 259 мільйонів і 262 мільйонів років тому.

Вчені пояснюють, що вивчення давніх масових вимирань допоможуть дослідникам краще передбачити, як сучасне глобальне потепління може вплинути на харчовий ланцюг океану.

"Подібне потепління відбувається і сьогодні через діяльність людини. Люди імітують ефекти виверження вулканів внаслідок викидів вуглецю в атмосферу", – пояснив співавтор дослідження і професор геонаук Університету Цинциннаті (США) Томас Алгео.

Читайте також: Танення льодовиків в Арктиці може викликати нові пандемії на планеті – вчені

Інший учасник дослідження, Хуюе Сонг з Китайського університету наук про Землю також наголосив на схожості того, що відбувається зараз із древніми вимиранням.

"Сьогодні ми стикаємося з кількома проблемами глобальних змін, включаючи глобальне потепління, гіпоксію (кисневе голодування. – Ред.) океану, підкислення морської води та зменшення біорізноманіття, які схожі на зміни навколишнього середовища під час біологічної кризи в середньому Пермському періоді", – заявив Сонг.

Він також зазначив, що усі ці події зараз відбуваються значно швидше, ніж в далекому минулому.

Як виверження вулканів призводять до вимирань

Під час масових вивержень вулканів у верхні шари атмосфери викидається попіл, який відбиває сонячне світло. Це призводить до короткого період охолодження, за яким слідують набагато триваліші періоди глобального потепління.

Внаслідок викидів величезних обсягів парникових газів відбувається нагрівання океанів, що призводить до того, що тепла поверхнева вода не дозволяє розчиненому кисню опускатися на менші глибини. Це спричиняє руйнування харчового ланцюга.

Вчені застерігають людство, що оскільки глобальне потепління має такі руйнівні наслідки для життя на Землі, необхідно серйозно зайнятися вирішенням цієї проблеми.

"Ми повинні звернути увагу на ці екологічні проблеми і запобігти шостому масовому вимиранню", – сказав Сонг.

Вчені й раніше підозрювали, що саме виверження вулканів є однією з головних причин масового вимирання, але доказів цієї теорії раніше не було.

Також вчені наразі не розуміють, чому за 10 мільйонів років Земля повинна була пережити три таких руйнівних виверження .

Скільки масових вимирань було на Землі

Земля пережила п'ять офіційно визнаних масових вимирань під час яких зникла значна частина життя на планеті. Найпотужніше вимирання відбулося під завершення Пермського періоду, приблизно 252 мільйони років тому.

Вчені також не виключають, що зараз на Землі спостерігається рання стадія шостого вимирання, причиною якого є діяльність людини. Однак, щодо того, чи шосте вимирання уже почалося, існують суперечки. Зокрема й тому, що ми спостерігаємо зникнення окремих типів тварин, а не цілих їхніх видів.

Читайте також: Вчені забили тривогу, виявивши дивні утворення під льодовиком Судного дня

За відсутності згоди щодо того, що потрібно для того, щоб вважати подію масовим вчені розглядають історичні визначення і те, чому деякі події були класифіковані як масові вимирання, а інші – ні. А згодом вони намагаються зробити проекцію цих умов на сучасний стан речей.

Частково розбіжності пов'язані з тим, що біологи та палеонтологи по-різному дивляться на вимирання. Біологи та екологи підраховують втрату кожного окремого виду, оскільки якщо він зник, то ми більше ніколи не побачимо подібних до нього.

Давні ж вимирання сприймають за одиницю виміру втрату цілого роду. Оскільки люди є єдиними вцілілими представниками роду Homo, то масове вимирання людства ідентифікувати дуже просто. Натомість є вид Panthera, до якого належать леви, тигри, ягуари та два види леопардів. Аби палеонтологи заявили про масове вимирання цього виду, всі п'ять його представників повинні були б вимерти.

В історії Землі було й багато інших моментів, коли види зникали значно швидше, ніж їм на зміну приходили нові, і палеонтологи давно сперечаються, чи заслуговують вони на те, щоб їх також вважати масовими вимираннями.

Підписуйся на сторінки UAINFO FacebookTelegramTwitterYouTube

Обозреватель


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини