MENU

Коли скінчиться війна в Україні: НБУ озвучив прогноз та оцінив ситуацію в економіці

1410 0

Коли скінчиться війна в Україні: НБУ озвучив прогноз та оцінив ситуацію в економіці

В Україні згідно з базовим сценарієм НБУ (інфляційний звіт) війна має закінчитись в 2023-му. Після почнеться період жвавого поновлення економіки. При тому незначний ріст ВВП та збільшення реального розміру заробітних плат можливий вже в поточному році.

Ще одна позитивна новина: ріст цін в Україні сповільнюється швидше, ніж прогнозували експерти Нацбанку. А вже за кілька років, якщо базовий сценарій Нацбанку реалізується, рівень інфляції зменшиться до цільового показника.

Значно гіршою буде ситуацію в тому випадку, якщо війна в 2023-му не закінчиться. В такому випадку розраховувати на повноцінне відновлення економіки найближчим часом не варто.

Про те, як, згідно зі сценарієм НБУ, буде розвиватись економіка, що буде з цінами та ринком праці, розповідає видання Оbozrevatel, інформує UAINFO.org.

Коли закінчиться війна?

Точну відповідь на це питання ніхто дати не може, проте експерти НБУ, аналізуючи існуючу інформацію, побудували свої прогнози з урахуванням, що війна закінчиться в 2023-му. Вже із початком 2024-го Національний банк очікує відчутне зменшення безпекових ризиків, розблокування морських портів та повернення частини вимушених мігрантів. Це базовий сценарій від регулятора. Реалізувати його без закінчення війни в поточному році неможливо.

Якщо повномасштабна війна триватиме і в 2024-му, виникнуть додаткові бюджетні проблеми, буде обмежений експорт української продукції, ймовірно, продовжить руйнування енергетичної інфраструктури. Все це призведе до відчутного погіршення економічної ситуації. 

Читайте також: Що буде з економікою, цінами та зарплатами в Україні: прогноз МВФ на найближчі роки

Що буде з цінами? Минулого року ціни в Україні зросли на 26,6%, а в цьому році за оцінками Нацбанку має знизитись до 12,5%. Якщо базовий сценарій (закінчення війни в 2023-му) реалізується, то вже в 2024-му інфляція буде в межах однознакового рівня (тобто до 9%), а в 2025-му досягне цільового показника в 3%.

В наступні роки ціни будуть зростати через тарифи на комуналку. Національний банк очікує подорожчання електроенергії в цьому році, а наступного – збільшать вартість опалення, газу, гарячої води. Зокрема, вже в червні, згідно з оцінками незалежних експертів, вартість струму може зрости з 1,44 приблизно до 2,4 грн за кВт*годину. В Міненерго визнають, що розглядають варіанти підвищення тарифу, проте остаточне рішення досі не ухвалили.

Хороша новина: в 2023-му економіка може зрости на 2%. Це значно краще, ніж попередні оцінки. Причина – покращення ситуації в енергетиці. Бізнес має можливість працювати без обмежень, що збільшило кількість продукції.

Що буде з ринком праці?

З одного боку, в Україні кількість вакансій все ще не повернулась до рівня до 24 лютого 2022-го, з іншого – значно скоротилась кількість тих, хто шукає роботу. За оцінками ООН тільки за січень–березнь 2023-го з України виїхало на 600 тис. людей більше, ніж повернулось. Найчастіше їдуть саме працездатні українці.

Всього за час повномасштабної війни кількість біженців досягло 8,6 млн осіб, з них 5 млн українців вже отримали статус тимчасового захисту в ЄС. Біженці отримують офіційний статус, знаходять роботу і не планують повертатись додому найближчим часом. Тільки в Польщі офіційно працюють 900 тис. українців.

Після закінчення війни частина біженців повернеться в Україну. Проте водночас і частина чоловіків, які зараз не можуть легально виїхати з країни, переїдуть до своїх жінок та дітей за кордон.

Читайте також: Яким буде курс долара в Україні до кінця 2023 року: експерти дали прогноз

В 2022-му реальний рівень зарплати (з урахування впливу інфляції) скоротився на 11,8%. Тобто в середньому кожна родина торік могла купувати на 11,8% менше товарів та послуг, ніж в 2021-му. В деяких сферах середня зарплата впала майже на третину (складна ситуація в виробничому секторі та в сфері надання послуг). В 2023-му Нацбанк очікує зростання реальних зарплат. Тобто підвищення компенсує інфляцію.

Тож в цьому році реальна зарплата зросте на 3,7% (а номінальна, без урахування інфляції – на 25%). В 2024-му очікується зростання реальних зарплат на 5,7%, номінальна – на 19,2%. В 2025-му на 4,9% збільшиться реальна зарплата і на 12,7% – номінальна.

Водночас експерти ринку праці зазначають: щонайменше в цьому році розраховувати на масштабну індексацій зарплат не варто. Експертка Тетяна Пашкіна пояснює: більше платитимуть тим, чия робота важлива та впливає на дохід підприємства. З такою позицією погоджуються і її колеги.

"У роботодавця зараз немає достатніх коштів, щоб оплачувати досвід співробітника. А ті, хто мають досвід, завжди мають вищі очікування щодо заробітної плати", – впевнена Наталія Слинько, операційна директорка напряму Еxecutive Reserch grc.

Що буде з газом?

В своєму прогнозі Нацбанк також проаналізував ситуацію на газовому ринку Європи. Росії не вдалось досягти енергетичної кризи в Європі, хоча й спровокувала ріст цін. Країни ЄС вирішили відмовитись від блакитного палива агресора.

У лютому 2023-го, в кінці активного опалювального сезону, країнам ЄС вдалось зберегти в своїх сховищах наповненість на рівні близько 60%. Це найкращий за 5 років показник. Збільшення постачання скрапленого газу, скорочення споживання надає можливість розраховувати на стабільний ринок газу навіть в умовах скорочення поставок від Росії.

Читайте також: НБУ готується до діагностики. Втрати банків можуть сягнути щонайменше 30% кредитного портфеля – Рожкова

Ризики на наступний опалювальний сезон зберігаються. Річ у тому, що минула зима була аномально теплою, якщо ж ця зима буде холоднішою, доведеться витрачати більше блакитного палива. З іншого боку, виробництво газу зросте в усьому світі. Пропозиція скрапленого блакитного палива збільшиться на 4,5% (в першу чергу за рахунок США). Ймовірно, також збільшиться постачання з Алжиру та Єгипту. Тож тенденція щодо зниження цін збережеться.

В цілому, згідно з оцінками Національного банку, українська економіка, ринок праці, споживчі ринки мають шанс на значне відновлення. Головна умова – закінчення війни впродовж 2023-го.

Підписуйся на сторінки UAINFO FacebookTelegramTwitterYouTube

UAINFO 


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини