В УПЦ МП розповіли про свою "незалежність" від РПЦ: отримали "томос" ще у 1990 році
Митрополит Ніжинський та Прилуцький Климент (Олег Вечеря) заявив, що Українська православна церква не має жодних зв’язків із Московським патріархатом.
За його словами, вона ще в 1990-му отримала свій "томос". Так речник УПЦ спробував виправдати її "незалежний" статус від Російської православної церкви, переконуючи, що вона "не має зв’язків з окупантами". Таке пояснення він дав під час інтерв’ю виданню "Телеграф", інформує UAINFO.org.
"Ці зв’язки де-факто зникли набагато раніше. Статутні документи УПЦ виписані так, щоб було чітко визначено самостійний статус УПЦ, який не передбачає жодного підпорядкування Московському патріархату ", – висловився священнослужитель.
Він стверджує, що УПЦ "томос" дістався ще десятки років тому (ПЦУ отримала томос у січні 2019 року. – Ред.). В "підтвердження" митрополит назвав Грамоту патріарха Московського та всієї Русі Алексія II митрополиту Київському та всієї України Філарету від 27.10.1990 року.
Читайте також: Московський патріархат в Україні підтримують не більше 4% населення – Епіфаній
Климент заявив, мовляв, УПЦ створювалася не з "нуля", а з екзархату, який був в Україні до того часу. Також запевнив, що тоді було "чітко прописано", нібито ця церква "повністю самостійна і незалежна" в своєму управлінні.
"Мені здається, що це формулювання вичерпно відповідає на всі питання щодо того, чи є залежність. Написано, що вона незалежна!" – висловив переконання митрополит.
Водночас він не зміг чітко пояснити, чому тоді "незалежна" від Московського патріархату УПЦ торік у травні взялася змінювати свій статут. Священнослужитель каже, що його міняли кілька разів за вказані три десятиліття "томосу", а в 2022-му Собор УПЦ просто "максимально точно сформулював" статус цієї церкви "відповідно до того вихідного документу, яким вона створювалася з екзархату".
На уточнюючі запитання, які викривають суперечності щодо цього питання, зокрема згаданої Грамоти, Климент відповів, що УПЦ як "самостійна і незалежна" вправі сама надалі редагувати статутні документи.
Читайте також: "Братія чекає". Частина ченців Києво-Печерської лаври хоче перейти до ПЦУ, – в.о. намісника монастиря
Розмови про "якусь залежність" УПЦ від МП священнослужитель назвав дуже примітивними. На його переконання, жоден з тих, хто цією залежністю дорікав церкві, "не міг навести бодай якогось законного, канонічного прикладу на свою користь".
"У чому полягає наша залежність? Покажіть її? Де її можна відстежити в реальному церковному житті? Ніхто не може відповісти навіть, як УПЦ була залежна від МП, наприклад, 10 років тому? Дорікають, що наш предстоятель був членом Синоду РПЦ. "Був", і зараз не є… А з РПЦ жоден представник Синоду, ні патріарх, ні архієрей, ніколи не мали канонічних можливостей для впливу на буття УПЦ", – заперечив Климент.
Водночас він визнав відсутність документального підтвердження (листа), що предстоятель УПЦ вийшов з Синоду РПЦ, заявивши, що їхній змінений статут "набагато значущий", аніж якісь листи.
Підписуйся на сторінки UAINFO Facebook, Telegram, Twitter, YouTube
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки