Загальна мобілізація: кого зараз призивають примусово та чи будуть служити не готові чоловіки без досвіду
Фото: Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine
В Україні воєнний стан та загальна мобілізація триває з 24 лютого 2022 року. Першими мобілізувалися люди з військовим досвідом. Проте зараз Україну захищають чоловіки й жінки, які можуть не мати попереднього військового досвіду.
Загальна мобілізація та воєнний стан продовжені в Україні до 18 серпня 2023 року. Під час воєнного стану військовозобов'язаними вважаються чоловіки від 18 до 60 років, проте жінки можуть піти служити добровільно, інформує UAINFO.org з посиланням на NV.ua.
Повістки в Україні роздають в усіх публічних місцях, після їх отримання необхідно з’явитися у вказаний час та місце. Ухилення від мобілізації може загрожувати покаранням від штрафу до ув’язнення згідно законам.
З початку вторгнення Росії в Україну територіальні центри комплектування проводять примусову мобілізацію серед усіх чоловіків.
Мобілізація ― кого призивають в Україні з 1 липня
Начальник Харківського обласного ТЦК Володимир Арап на початку червня повідомляв, що першочергово призиваються чоловіки, які володіють іноземними мовами для навчання на роботі з технікою країн НАТО.
Проте, він повідомив ArmyInform, що обов’язок захищати Україну передбачений Конституцією й працівники ТЦК примусово мобілізують усіх чоловіків, незалежно від їх бажання. Звертають увагу на дефіцитні спеціальності ― танкісти, артилеристи, а також на хоча б наявність строкової служби. За його словами, зараз змінився принцип розподілу щойно мобілізованих за частинами і визначення спеціальності ― тепер це роблять вже після відправки у навчальних центрах.
«У рамках загальної мобілізації ми зобов’язані здійснювати заходи з призову громадян України, за виключенням окремих випадків, незалежно від їхнього бажання. Ти громадянин України і мусиш зробити все, що залежить від тебе задля захисту її незалежності та суверенітету! На сьогодні всі військовозобов'язані призиваються лише через навчальні центри, де вони проходять підготовку. Розподіл по підрозділах здійснюється безпосередньо там. До речі, нині це стосується і бригад ТрО. В них вже створені свої навчальні центри, і спочатку мобілізованих ми відправляємо туди», ― підкреслив військовий.
Крім того, як підкреслив NV полковник Роман Горбач, начальник управління персоналу штабу Командування Сухопутних військ ЗСУ, перевага надається придатним за станом здоров’я та спеціалістам, необхідним на фронті.
«Звичайно, особовий склад має призиватися придатним за станом здоров’я, відповідно, тут пріоритет надається молодшим категоріям військовозобов'язаних. А щодо спеціалістів… у Збройних силах виникають потреби у комплектуванні різними спеціальностями», ― повідомив Володимир Арап.
Таким чином, в Україні мобілізують такі категорії чоловіків:
- придатні та обмежено придатні чоловіки віком від 27 до 60 років, якщо вони мають, чи не мають військового досвіду;
- придатні та обмежено придатні чоловіки від 18 до 27 років, якщо вони вже проходили строкову службу й проходять військову службу в запасі або резерві;
- призовники від 18 до 27 років, які не проходили строкову службу ― на контракт із ЗСУ;
- зняті та виключені з військового обліку чоловіки, визнані придатними або обмежено придатними під час воєнного стану, якщо вони не скористалися правом на відстрочку або якщо вони не засуджені за тяжкий злочин.
«Людина проходить ВЛК при шпиталях — тобто це вищі за рангом комісії, щоб визначити ступінь його придатності. Якщо рішення лікарів щодо цієї конкретної людини змінюється, ми ставимо його або її на облік і призиваємо», ― пояснив начальник ТЦК процес мобілізації виключених з обліку.
Мобілізація ― як розподіляються військові спеціальності
Військові спеціальності призначаються в навчальних частинах, а для офіцерів запасу можливі курси підвищення кваліфікації.
«У навчальних центрах з кожним спілкуються представники відділів морально-психологічного забезпечення, здійснюється тестування. У такий спосіб через морально-ділові якості визначається, чи підходить людина на визначену посаду, чи ні. Водночас, якщо людина закінчила військову кафедру, але у війську не служила, ми можемо відправити її на курси підвищення кваліфікації до навчальних центрів», ― пояснив полковник ЗСУ.
Офіцерів запасу, військова спеціальність яких зараз не потрібна можуть направити на навчання для перекваліфікації.
Мобілізація жінок, осіб з інвалідністю та відстрочкою
Законом передбачено, що жінок без досвіду військової служби мобілізувати можна лише на добровільних засадах.
В Україні передбачено, що військовий облік можливий з 2026 року для усіх жінок медичних спеціальностей. Зараз мобілізуватися можуть жінки споріднених або дефіцитних спеціальностей, військові пропонують підписувати контракт та проходити навчання бажаючим.
Крім того, можлива мобілізація осіб з інвалідністю та з відстрочкою ― за законом під час воєнного стану це можна робити лише добровільно. Для цього чоловіки самі за власним бажанням проходять ВЛК та підписують мобілізаційне розпорядження.
Таких чоловіків з інвалідністю та з відстрочкою за сімейними обставинами можна мобілізувати для військової служби лише за місцем проживання.
Підписуйся на сторінки UAINFO Facebook, Telegram, Twitter, YouTube
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки