Вчені остаточно зруйнували стереотип про "чоловіків-мисливців" та "жінок-збиральниць"
Розглядаючи наскельні малюнки людей зі зброєю в руках, ми підсвідомо вважаємо, що зображено чоловіків, але насправді це може бути не так
Довгий час був поширений стереотип про те, що в палеолітичних суспільствах чоловіки зазвичай займалися полюванням, а жінки – збиранням. Але масштабне вивчення американських вчених довело, що цей стереотип має мало спільного із реальністю.
Дослідження опубліковано у журналі PLOS One, інформує UAINFO.org.
За останні роки з'явилося чимало доказів того, що знайомий зі школи образ людського суспільства кам'яного віку — ніби чоловіки займалися переважно полюванням, а жінки збирали рослинну їжу і в кращому разі ставили сильці на кроликів — далекий від реального стану справ. Наприклад, було знайдено жіночі останки разом зі зброєю, призначеною для полювання на велику дичину, і, за деякими оцінками, в доісторичній Америці до половини мисливців були насправді мисливицями.
Читайте також: В Іспанії знайшли старовинну амфору з віршами Вергілія
Але чи можливо, що час жінок, які вирушали на полювання чи навіть на війну нарівні з чоловіками, залишився в минулому? Щоб поставити крапку в цьому питанні, дослідники з Тихоокеанського університету Сіетла (США) проаналізували етнографічні дані за останні 100 років про 63 спільноти мисливців-збирачів. Охоплення вийшло без перебільшень всесвітнє: дані стосувалися племен, що живуть на території Південної та Північної Америки, Африки, Австралії та Південно-Східної Азії.
Вчені виявили, що жінки полюють у 79 відсотках проаналізованих спільнот, причому понад 70 відсотків таких полювань влаштовуються навмисно, а не випадково під час виконання інших робіт. При цьому жінки не намагаються добувати дрібних тварин, з якими легко впоратися: навпаки, левову частку їхнього видобутку становлять тварини середнього або навіть великого розміру.
Аналіз також показав, що жінки беруть активну участь у навчанні мисливських прийомів і часто використовують ширший вибір зброї та стратегій полювання, ніж чоловіки. Отримані дані свідчать, що у багатьох сучасних спільнотах збирачів жінки стають умілими мисливицями. Це додатково підтверджує висновки археологів про те, що усталена парадигма про "чоловіків-мисливців і жінок-збиральниць" потребує серйозного перегляду. Також необхідний повторний аналіз вже вивчених поховань палеолітичних мисливців, адже зазвичай, знаходячи в могилі зброю, людина, яка там лежить, вважається чоловіком "за умовчанням".
Читайте також: Вчені назвали нову причину смерті фараона Тутанхамона
Подібні перевороти наших стереотипів про роль жінок в історії останніми роками відбуваються регулярно. Наприклад, довгий час вважалося, більшість наскельних малюнків епохи палеоліту створили чоловіки, але аналіз відбитків долонь у печерах Іспанії та Франції показав: значна їх частина належала жінкам.
Однак зазначимо, що автори роботи аналізували дані щодо частоти занять полюванням у спільнотах, ряд з яких не був товариствами виключно мисливців-збирачів. Це може бути причиною, через яку їх дані різко розходяться з результатами більш ранніх робіт, де вивчалася саме залучення жінок до полювання серед мисливців-збирачів (тобто племен, які не мають сільського господарства). Серед 179 таких груп свого часу вдалося виявити лише 13, у яких жінки брали участь у полюванні.
Підписуйся на сторінки UAINFO Facebook, Telegram, Twitter, YouTube
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки