Хіміки з'ясували, що Влад Цепеш Дракула плакав кривавими сльозами
Міжнародна команда вчених знайшла докази того, що Влад Цепеш, відомий як граф Дракула, страждав на рідкісне захворювання, через що його сльози змішувалися з кров'ю.
Свої висновки дослідники представили у журналі Analytical Chemistry, інформує UAINFO.org.
Влад III Басараб, він же Влад Цепеш, він же граф Дракула, жив у XV столітті й був господарем князівства Валахії, що знаходилось на території сучасної Румунії. Він прославився як затятий захисник своєї землі, відповідальний за загибель десятків тисяч жителів Османської імперії, багато з яких були посаджені на палю (звідси й прізвисько Цепеш, яке у перекладі з румунської означає — «той, хто садить на палю»). Через специфічний характер правління цієї людини прізвисько Дракула, яке в XV столітті по-румунськи означало «дракон», сьогодні означає «чорт».
Читайте також: Родичі людини обробляли один одного на м'ясо: знайдені найстаріші свідчення канібалізму
Вчені з Університету Катанії Міланського політехнічного інституту (Італія) та Національного архіву Румунії проаналізували кілька документів, написаних графом Дракулою, щоб дізнатися, на які захворювання страждав безжальний правитель.
При написанні листа людина зазвичай торкається паперу руками — і пальцями, і долонями. Це призводить до того, що хімічні речовини зі шкіри потрапляють на папір. Щоб витягти такий матеріал з паперу, не завдавши шкоди історичним документам, команда застосувала техніку з нанесення та видалення етиленвінілацетату. Після цього вчені дослідили матеріал за допомогою мас-спектрометрії.
Читайте також: Останні дні тиранів. Яка смерть спіткала шістьох диктаторів, скинутих за багаторічні злочини
Вони виявили понад 500 пептидів, приблизно 100 з яких були людського походження. У знайденому матеріалі вчені виявили генетичні залишки, що свідчать про те, що граф Дракула міг страждати на запальне захворювання дихальних шляхів і шкіри, а також циліопатію — генетично обумовлену недугу, що характеризується різними порушеннями: від полікістозу нирок до дефектів обличчя, нервової системи тощо.
Крім того, вчені виявили сполуки, які дають підстави вважати, що граф мав гемолакрію: при такому захворюванні кров змішується з рідиною в слізних протоках, що призводить до появи сліз з кров'ю. Колір їх при цьому може змінюватись від ледь забарвленого до темно-червоного. Як правило, на оточення такі сльози справляють досить специфічне враження.
Підписуйся на сторінки UAINFO Facebook, Telegram, Twitter, YouTube
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки