MENU

Археологи розкопали архів наймогутнішого хетського царя

1464 0

Археологи розкопали архів наймогутнішого хетського царяЗагальний вигляд розкопок

Особисті печатки царя, його дружини та дітей, а також клинописні таблички, знайдені в Центральній Анатолії, можуть змінити уявлення вчених про історію Хетського царства.

Археологи з Університету Коч (Туреччина) з 2004 року ведуть розкопки поблизу маленького села Каялипинар у Центральній Анатолії. Тоді там виявили кілька каменів із клинописом. Спочатку дослідники вирішили, що поселення існувало в ассирійський та пізньохетський періоди.Зараз, за результатами розкопок 2023 року, археологи заявили про те, що місто, яке вони розкопують, належить до раннього періоду — часів Хетської імперії (приблизно 1460-1190 роки до нашої ери), інформує UAINFO.org.

Дослідники знайшли давні відбитки печаток хетського царя Хаттусілі III, його дружини Пудухепи та їхніх дітей. Відбитки залишені на глиняних круглих табличках.

Глиняна табличка з відбитком печатки Хаттусілі III

Вчені дійшли висновку, що будівля, в якій знаходилася досить велика кількість таких глиняних відбитків печаток представників царської сім'ї, служила царським архівом. Крім печаток, у ньому виявили фрагменти клинописних табличок, що містять записи про свята та ворожильні тексти.

Керівник археологічної групи вважає, що основна частина розкопаних будівель є адміністративними: у них жили та працювали люди, які відповідали за функціонування як міста, так і імперії в цілому. Цього року дослідники знайшли дві нові хетські споруди. Судячи з їхніх планів та предметів, які там виявили, це можуть бути храми.

Читайте також: Археологи зробили захоплююче відкриття у столиці Хетської імперії

В одній із цих споруд знаходилася керамічна посудина, на якій було вигравіюване ім'я царя Хаттусілі III. На стінах будівель знайшли велику кількість вигравіюваних клинописних текстів. Частину з них уже прочитали — і вони переважно релігійного характеру.

В результаті тепер вчені заявили про те, що зовсім недалеко від Хаттуси, стародавньої столиці хетів, у період Хетської імперії знаходилося ще одне місто, яке було важливим державним центром — інакше там не зберігали б царський архів. Але навіщо Хаттусілі III знадобилася ще одна столиця?

На рельєфі зображений Хаттусілі III (праворуч), один із наймогутніших царів хетів. Фігура зліва - хетський бог грози та погоди

Хаттусілі III був молодшим братом царя Муваталлі II, при якому Хетська імперія опинилася у дуже неприємній ситуації. Їхній батько Мурсілі II привів своє царство до піка розквіту. На руїнах колись могутньої імперії Мітанні, на північ від Сирії та Месопотамії, перебували васальні держави. З Єгиптом було укладено мирну угоду. І навіть із Вавилоном усе було спокійно. Але так тривало недовго.

Хетти першими порушили крихкий мир із Єгиптом, вирішивши, що юний фараон Рамсес II (якому тоді було 14 років) не надто серйозний супротивник. Це була помилка, яка призвела до Битви при Кадеші, де єгипетський фараон розгромив військо Муваталлі II. У результаті Фінікія і більшість Сирії перейшли від хетів під контроль єгиптян.

Читайте також: У Китаї археологи вивчають величезне місто невідомої цивілізації

Поки цар воював з Єгиптом, його столицю Хаттус розорили племена каска, що не додало популярності правителю. Той почав підозрювати змови, в одній з яких звинуватив свого молодшого брата, майбутнього царя Хаттусілі III. Той зумів виправдатись, але від столиці його віддалили.

Відомо, що Хаттусілі III відібрав трон у свого племінника, який теж не зміг навести лад в імперії. А ось у нового царя справи пішли набагато краще. Він відбудував Хаттус і зміг залучити на свій бік частину войовничих каска. Крім того, після періоду помітного охолодження він відновив союз із Вавилоном та дружньою порадою направив союзника проти Ассирії. Вавилонці програли, зате послабили Ассирію, що було на руку хетам.

Читайте також: Мегазасуха викликала падіння давньої імперії у Тибеті

Найважливішим досягненням Хаттусілі III історики вважають Кадешську угоду. Це єгипетсько-хетський мирний договір, який хетський цар та єгипетський фараон уклали через 16 років після Битви при Кадеші. За нею правителі двох країн визнавали один одного союзниками та обіцяли військову підтримку при обороні від зовнішніх та внутрішніх ворогів.

Точні дати правління Хаттусілі III досі не відомі: за текстами Богазкейського архіву вчені визначили лише час — 1275-1250 роки до нашої ери. Є сподівання, що в новому архіві знайдуть точніші дані. Можливо, там виявлять якісь джерела, які  прояснять, чому особистий архів царя перебував поза його столицею.

Підписуйся на сторінки UAINFO FacebookTelegramTwitterYouTube

 

UAINFO


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини