РФ програє Україні морський бій: оглядач спрогнозував, де ворог сховає флот
Коваленко розповів, коли ракети ЗСУ зможуть "дотягнутися" до ворожого флоту навіть у Новоросійську.
Росія, яка розв'язала повномасштабну війну проти України, зараз втрачає свої позиції в Чорному морі та стикається з проблемами, які, можливо, змусять її передислокувати бойовий флот в Каспійське море.
Свою думку про це висловив військово-політичний оглядач Олександр Коваленко, інформує UAINFO.org.
За його словами, зараз боротьба Росії за панування в Чорному морі завершується для неї тотальною поразкою Україні - противнику, у якого немає ні боєздатного флоту, ні навіть флотилії.
У повномасштабній війні, розпочатій проти України 24 лютого 2022 року, Чорноморський флот ВМС РФ втратив свій флагман - ракетний крейсер "Москва". Як уточнює Коваленко, таких кораблів на озброєнні російських ВМФ було всього три, і будувати нові такі одиниці агресор не здатний.
"Втрачені та пошкоджені великі десантні кораблі проекту 1171 і 775, які Росія також не може будувати на своїх верфях. Були знищені та пошкоджені десантні катери, водолазне судно, корвети та фрегати", - зазначає експерт.
Він додав, що Росія програє Україні морський бій, втрачаючи дорогі бойові одиниці, ціна яких - сотні мільйонів доларів, а оцінювальна вартість крейсера "Москва" ще вища - близько мільярда доларів.
Читайте також: "Кошмарити" вони зможуть не довго": експерт розповів, що буде з Чорноморським флотом РФ
Більш того, наголошує Коваленко, РФ втрачає не тільки кораблі, а й свої позиції.
"З урахуванням катастрофічних втрат, яких зазнає Чорноморський флот ВМФ РФ, російське командування стоїть перед непростим рішенням збереження решти кораблів. Одним з варіантів збереження флоту вважається відведення бойових одиниць в порт Новоросійська, але тут виникає дві проблеми", - стверджує аналітик.
Перша проблема полягає в тому, що Новоросійський порт фізично прийняти весь бойовий склад ЧФ РФ не в змозі. Друга - в тому, що безпечним (для кораблів РФ) цей порт не назвеш. Зокрема, Коваленко нагадав, що 4 серпня 2023 року саме в цьому порту українським надводним дроном був атакований великий десантний корабель "Оленегорский горняк".
Крім того, експерт звертає увагу на ще один нюанс, суть якого в майбутньому можливому виході підрозділів ЗСУ на узбережжі Азовського моря, в результаті якого Новоросійськ опиниться в "радіусі вогневого ураження" Сил оборони. Як уточнює Коваленко, "дотягнутися" з Азова до цього російського порту зможе модернізована ракета Р-360 протикорабельного ракетного комплексу "Нептун".
"Вона здатна завдавати ударів не тільки по надводних об'єктах, а й по поверхні суші. Крім того, ця ракета продемонструвала високі показники з прориву та обходу російських засобів ППО", - сказав Коваленко.
Аналітик нагадав, що 14 квітня 2022 року саме двома ракетами Р-360 було знищено крейсер "Москва". І це при тому, що флагман російського флоту був оснащений власною ППО, головний елемент якої - ЗРС С-300Ф. Вже 23 серпня 2023 на мисі Тарханкут (Крим) модернізовані Р-360 знищили російську ЗРС С-400 "Тріумф" і пізніше повторили цей успіх в районі Євпаторії.
Читайте також: Україна інтегрує всі свої можливості, щоб знищити російський флот, – експерт
"Таким чином, розміщення російського флоту вздовж південно-західного узбережжя Росії не є панацеєю. Але, що найцікавіше - ухвалення такого рішення може бути ускладнене безпосередньо управлінською компонентою. Особливо після завдання 22 вересня удару по штабу Чорноморського флоту в Севастополі, в результаті якого усунені офіцери, як середньої, так і вищої командної ланки ЧФ РФ", - підкреслив експерт.
Він вважає, що для росіян виникає "суїцидально-патова ситуація" не тільки в тимчасово окупованому Криму, а й у Чорному морі в цілому. Коваленко наголошує: повітряний простір над АРК противник не контролює, а це означає, що Кремль не може убезпечити свій флот від ударів, як з боку морської акваторії, так і з повітря. Аналітик нагадує, що бойові одиниці ворожого флоту - це нові та дуже дорогі кораблі або старі (часів СРСР), побудувати заміну яким, у разі їх знищення, Росія не може.
"На тлі обставин, що складаються, не виключено ухвалення російською стороною тимчасового, але максимально надійного (для РФ - ред.) рішення про відведення внутрішніми водами частини кораблів ЧФ в Каспійське море", - припускає Коваленко.
Він наводить приклад того, як у квітні 2021 року в Азовське море було перекинуто групу кораблів Каспійської флотилії ВМФ РФ. У її складі були практично всі десантні катери на повітряній каверні проекту 11770 "Серна" зі складу Каспійської флотилії, і майже все Каспійське угруповання малих ракетних кораблів проекту 21631 "Буян-М" - три одиниці.
Коваленко вважає, що втеча в Каспійське море Чорноморського флоту може бути виключно ситуативною, на період - до завершення війни.
"Але навіть якщо і так, то слід пам'ятати, що в південно-західних портах розмістити весь ЧФ в його нинішньому складі Росія не зможе. А це означає, що навіть в перспективі всі кораблі повернути в Чорне море не вдасться", - пояснює Коваленко.
Читайте також: У Чорноморського флоту РФ є тільки два варіанти – Данілов
На його думку, фактично Росія може не просто залишитися без флоту, а назавжди втратити саму надію на відновлення свого статусу в Чорному морі. Іншими словами, мова про акваторію, за панування в якій РФ конкурувала, зокрема, з Туреччиною. Одним з яскравих проявів цієї конкуренції Коваленко вважає закладку на заводі "Залів" (Крим) двох універсальних десантних кораблів проекту 23900. Передувало закладці цих бойових одиниць будівництво на верфі Sedef Shipbuilding Inc в Стамбулі універсального десантного корабля Anadolu.
"У спробі змагатися з турецьким УДК росіяни навіть коригували початковий проект водотоннажністю (кораблів - ред.) 14 тис. тонн до 25 тис. тонн, а під кінець і зовсім заявляли, що повна водотоннажність їх кораблів буде 40 тис. тонн. І все заради того, щоб обійти за цим показником УДК Anadolu водотоннажністю 27 тис. тонн", - констатує військово-політичний оглядач.
При цьому він сумнівається, чи зможе РФ в нинішніх реаліях РФ відбудувати свої кораблі.
Підписуйся на сторінки UAINFO Facebook, Telegram, Twitter, YouTube
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки