Вчені дізналися, скільки часу потрібно мозку, щоб відновитися після алкоголізму
Мозок здатний відновити свою структуру після припинення пияцтва, і американські дослідники з'ясували, що для цього потрібно не так багато часу.
За даними ВООЗ, безпечного для здоров'я рівня вживання алкоголю немає. Спиртне провокує розвиток багатьох хвороб, у тому числі щонайменше семи видів раку. Добре відомі й негативні наслідки пияцтва для мозку: у людей із цією згубною звичкою, як правило, витончуються ділянки кори головного мозку — «зморшкуватого» зовнішнього шару, який відповідає за багато вищих когнітивних функцій.
Людський організм, однак, має дивовижну здатність до саморегенерації. Попередні дослідження показували, що окремі ділянки мозку можуть відновлюватися, коли людина цурається спиртного. Але наскільки швидко та в якому обсязі відбувається це відновлення?
Як пише видання Science Alert з посиланням на нову роботу, опубліковану у журналі Alcohol, нечисленні лонгітюдні дослідження, присвячені зміні товщини кори головного мозку при відмові від алкоголю, досі обмежувалися першим місяцем тверезості. Ступінь відновлення зональної товщини кіркового шару при тривалому утриманні (понад пів року) залишався не зовсім зрозумілим, інформує UAINFO.org.
Читайте також: Дієтолог назвала 10 продуктів, які можуть викликати "мозковий туман"
Щоб розібратися в питанні, команда дослідників під керівництвом психіатра та фахівця в галузі поведінкових наук Тімоті Дураццо зі Стенфордського університету вивчила МРТ-знімки людей з алкоголізмом, які проходили лікування з цього приводу в медичних центрах та клініках Сан-Франциско. Сканування мозку проводили через один тиждень, місяць та 7,3 місяця після відмови від спиртного.
Загалом до дослідження залучити 88 учасників з алкогольною залежністю. Деякі з них (20 осіб) приєдналися до проєкту вже після місяця абстиненції, тому у них були відсутні знімки після тижня утримання. Усі три процедури МРТ пройшли 40 осіб, які вживали алкоголь протягом усього дослідження.
Крім того, як контрольну групу вчені проаналізували МРТ-знімки 45 некурців без алкогольної залежності, набраних серед жителів Сан-Франциско. МРТ-сканування їм виконали на початку дослідження і через дев'ять місяців, щоб переконатися у відсутності змін у ділянках кори мозку, що розглядаються.
За допомогою спеціалізованої комп'ютерної програми FreeSurfer дослідники оцінили товщину кіркового шару в 34 областях з усередненням вимірювань по лівій та правій півкулях мозку. Найбільш виражене відновлення кори у людей з алкоголізмом спостерігалося після 7,3 місяця від дня відмови від спиртного. Після цього часу у 24 з 34 розглянутих ділянок вимірювання товщина кори виявилася статистично еквівалентною з результатами контрольної групи.
Читайте також: Чому потрібно щодня з'їдати по два яблука, а не пити сік: результати дослідження
Також з'ясувалося, що у людей, які відмовилися від спиртного, товщина кіркового шару у всіх 34 областях найактивніше збільшувалася в проміжку між першим тижнем і першим місяцем абстиненції, а в наступний часовий відрізок процес сповільнювався.
Відновлення проходило повільніше в учасників із підвищеним кров'яним тиском або рівнем холестерину, а також курців.
Хоча результати дослідження подають надію і дають нове уявлення про відновлення мозку після відмови від алкоголю, нестача різноманітності у вибірці не дозволили зробити узагальнений висновок. Крім того, вчені не враховували, чи вплинули зміни, що відбулися в корі, на роботу мозку.
"Щоб вивчити, як відновлення товщини кори головного мозку при тривалому утриманні від алкоголю співвідноситься з нейрокогнітивними та психосоціальними параметрами, необхідні більші лонгітюдні дослідження", - заявили автори.
Підписуйся на сторінки UAINFO Facebook, Telegram, Twitter, YouTube
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки