Чи мають політики їздити за кордон під час війни – думка експертів
Через воєнний стан поїздки за кордон стали для значної частини мешканців України просто неможливі. Водночас політики й чиновники регулярно продовжують виїжджати за межі країни. І не завжди з поважних причин.
Так, наприклад, нардеп Лабазюк, якого «зловили» на хабарі, 16 раз їздив за кордон з початку вторгнення РФ, засуджений ВАКСом харківський чиновник втік за кордон у березні 2022 року і тепер переховується від слідства, також не повернувся в Україну ексрадник Офісу Президента Олексій Арестович, який продовжує з чужини активно вести свою політичну кампанію. Водночас деякі політики зіткаються з труднощами при спробі перейти кордон. Так, наприклад, експрезидент України Петро Порошенко 1 грудня не зміг потрапити до Польщі, а колишньому голові НАК «Нафтогаз України» Андрію Коболєву у дозволі на виїзд за кордон тричі відмовив прокурор САП.
Українські новини запитали в експертів наскільки доречно в умовах війни українським політикам їздити по світу, інформує UAINFO.org
На думку політолога, кандидата політичних наук Ігоря Рейтеровича все залежить від мети поїздки. Він зазначає, що є кілька ключових причин, коли політики намагаються виїхати за кордон: Робота, PR, відпочинок і спроба втекти від правосуддя.
«Є речі, які дійсно є доцільними, які якось сприяють посиленню обороноздатності України. А якщо це про якісь розваги, то навіть з морально-етичної точки зору це якось не дуже добре виглядає і підвищує рівень напруги в суспільстві, яке на подібні речі, як правило, реагує дуже негативно», - зазначає Ігор Рейтерович.
Водночас експерт переконаний, що влада не має обмежувати народних депутатів у міжнародних поїздках.
«Я відразу скажу, що незалежно від партійної приналежності, незалежно від політичних симпатій, я вважаю практику обмеження виїзду за кордон для депутатів дуже неправильною. Тому що, якщо народний депутат офіційно, вони ж не просто так їдуть, як правило, є якісь попередні домовленості на рівні, наприклад, міжпарламентського співробітництва або на рівні якихось там інформаційних, або лобістських компаній, експертних центрів, вони мають можливість поїхати, поспілкуватися, представити Україну, нагадати про війну. Вони всі повинні їздити, незалежно від того, до якої партії вони належать. І якщо ці обмеження носять виключно фракційно-партійний характер, це не припустимо, це порушує принцип парламентаризму», - наголошує експерт.
За словами Рейтеровича, з подібними проблемами зіткаються депутати різних фракцій і все це негативно впливає на імідж країни.
«Наскільки мені відомо, були аналогічні випадки з представниками «Голосу» і «Батьківщини». І це все дуже погана історія, яка не йде на користь України. Це виглядає просто дріб’язково і примітивно, та явно не надає користі Україні. Треба навпаки сприяти виїздам депутатів, якщо до них немає якихось там претензій, на кшталт, кримінальних справ, через які їм заборонено виїжджати за кордон. А так виходить погана картинка: депутати із «Слуги народу» постять фоточки, де вони за кордоном, а опозиціонерів не випускають. В тому ж Європарламенті на це обов’язково звернуть увагу і це явно не буде на користь Україні», - резюмує політолог.
Політтехнолог Олег Постернак акцентує увагу на тому, що українські політики іноді використовують свої міжнародні зв’язки не лише проти політичних опонентів, а й проти самої України.
«Візити українських політиків за кордон та налагодження зв’язків із різноманітними міжнародними організаціями та особами було завжди репутаційною ознакою топових політиків. Міжнародні зв’язки завжди можна було використати у формі адвокації, лобізму, захисту від правового переслідування на Батьківщині. Тому і Порошенко, і Кличко, і Бойко та багато інших політиків завжди хизувались наявністю таких зв’язків. А іноді вони використовувались не лише проти правлячої влади в Україні, а й проти української державності. Варто нагадати, як діячі ОПЗЖ після закриття телеканалів з орбіти Медведчука, намагались організувати підтримку депутатів Європарламенту своїм діям», - відзначив Олег Постернак.
Експерт зазначає, що причиною заборони на виїзд для окремих політиків можуть бути «політичні ревнощі».
«Щодо ситуації із Порошенко та іншими, можливо, провідним лейтмотивом стала політичні ревнощі, оскільки будь-яка влада буде емоційно ставитись до будь-яких неформальних та офіційних комунікацій представників політичного класу із союзниками без її згоди. З огляду на той факт, що багато провладних депутатів відряджені до США для налагодження політичного діалогу із колами Республіканської партії, то виникає питання про подвійні стандарти. Але повертаючись до особистості самого Порошенка, наприклад, і його міжнародної активності, побоювання, що активність швидше використовується для особистого PR ніж для укріплення міжпарламентських зв’язків, доволі ґрунтовні», - зазначив політтехнолог.
Як відомо, на сьогодні народним депутатам офіційно можна їздити в офіційні відрядження у складі парламентських делегацій у Раді Європи, НАТО, у рамках двосторонніх дипломатичних контактів на міжпарламентському рівні. Про це в інтерв’ю Українським Новинам заявив представник президента у Верховній Раді Федір Веніславський.
Підписуйся на сторінки UAINFO Facebook, Telegram, Twitter, YouTube
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки