MENU

Люди можуть по різному сприймати час залежно від рідної мови: вчені пояснили, як це можливо

1117 0

Люди можуть по різному сприймати час залежно від рідної мови: вчені пояснили, як це можливо

Простий тест: спробуйте лінійно уявити процес старіння людини на різних етапах її життя: від немовляти до малюка, потім від дитини та підлітка та від дорослої та літньої людини. Ймовірно, ви уявляли цей процес схематично: малюка – зліва, дорослого – справа.

На перший погляд це може здатися "природним" способом упорядкування речей, але не всі з вами погодяться. Вчені пояснили, що люди можуть по різному сприймати час залежно від рідної мови. Деталі розповіло видання Ifl Science, передає OBOZ.UA

Більшість мов, в тому числі всі європейські, використовують схему читання і письма зліва направо. Носії цих мов при абстрактному мисленні сприймають час лінійно – зліва направо, тоді як ті, хто розмовляють арабською чи на івриті сприймають час справа наліво. Деякі дослідники стверджують, що люди, які читають східноазіатськими ієрогліфами, сприймають час як субстанцію, що тече вниз вертикально (хоча інші дослідники кажуть, що це доволі умовна і не зовсім вірна градація).

Цікавий приклад виходить з мовою pormpuraaw, носіями якої є громада аборигенів в Австралії. У ній взагалі немає слів "лівий" або "правий", є лише позначення частин світу: "північ", "південь", "схід" і "захід". Дослідження показали, що історії, розказані pormpuraaw, використовують потік часу, який здається нам дуже незвичним: "час тече зліва направо, коли людина стоїть обличчям на південь, справа наліво, коли людина дивиться на північ, "до тіла", коли дивиться на схід, і "вбік від тіла", коли дивиться на захід".

Психолінгвісти стверджують, що на наші розумові уявлення про час дійсно впливає мова. Ці ідеї схожі на події в фільмі 2016 року "Прибуття": на Землю висадилися інопланетяни, і люди намагаються вступити з ними в контакт. Зрештою люди розуміють, що інопланетяни не мають лінійного сприйняття часу, що фактично дозволяє їм відчути майбутнє. Дослідники кажуть, що мовні теми у фільмі "недалеко відірвані від реальності".

У більшості мов минуле пояснюється як щось позаду, а майбутнє – попереду. Однак для корінного народу Південної Америки аймара їхня мова вказує на те, що минуле попереду, а майбутнє позаду.

У 2017 році лінгвісти провели дослідження, яке показало, що білінгви можуть сприймати про час по-різному залежно від мови, якою вони користуються.

Професор Панос Атанасопулос, лінгвіст з Ланкастерського університету, що є автором дослідження, наголосив: "Вивчаючи нову мову, ви раптово налаштовуєтеся на сприйняття, про яке раніше не усвідомлювали. Той факт, що двомовні люди без зусиль і несвідомо змінюють ці різні способи оцінки часу, узгоджується з дедалі більшою кількістю доказів, які демонструють легкість, з якою мова може проникати в наші основні органи чуття, включаючи наші емоції, наше зорове сприйняття, і тепер виявляється, наше відчуття часу.

Є також мовна теорія відносності, так звана гіпотеза Сепіра-Уорфа. Згідно з цією теорією, мова, якою розмовляє людина, може впливати на її сприйняття світу та когнітивні процеси.

Підписуйся на сторінки UAINFO FacebookTelegramTwitterYouTube

OBOZ.UA


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини