MENU

Парниковий ефект може перетворити Землю на пекельну планету: знайдено критичний фактор

434 0

Парниковий ефект може перетворити Землю на пекельну планету: знайдено критичний фактор

Парниковий ефект здатен в досить короткій перспективі перетворити придатну для життя планету на пекельний світ. Це стосується не лише якихось умовних екзопланет у нашій галактиці, але й безпосередньо майбутнього Землі.

Про це свідчить дослідження вчених, яке опубліковано у журнал Astronomy & Astrophysics, передає OBOZ.UA, інформує UAINFO.org.

3D-модель глобального клімату показала, що температура на Землі внаслідок парникового ефекту може в перспективі зрости на 1000 градусів за Цельсієм та більше.

Робота була проведена командою астрономів з Женевського університету (UNIGE) та лабораторій CNRS у Парижі та Бордо. Вони побачили, що після початкових етапів трансформації клімату планети атмосфера, структура та хмарний покрив планети зазнають настільки значних змін, що починає діяти ефект, який важко зупинити.

На Землі це може статися, якщо відбудеться незначна зміна сонячної яскравості або середня глобальна температура зросте на кілька десятків градусів. Зрештою це призведе до того, що планета стане абсолютно негостинною.

Симуляція показала, що парниковий ефект може перетворити Землю на нову Венеру, з пекельною температурою близько 1000 градусів за Цельсієм. Це досить гаряче, щоб розплавити свинець.

Читайте також: Кліматологи впевнені, що 2023 стане найспекотнішим в історії спостережень

Одним з найбільших факторів такого критичного перетворення є, як не дивно, водяна пара. Її особливість у тому, що водяна пара створює такий собі бар'єр для сонячного випромінювання, що поглинається поверхнею планети і не дає йому повернутися назад у космос. Внаслідок цього Земля опиняється ніби вкритою ковдрою, під якою зберігається це тепло.

При цьому, як відзначають вчені, парниковий ефект не є абсолютним злом. У невеликих дозах це явище допомагає утримувати води в земних океанах від замерзання. Але існує певна межа після якої накопичене тепло починає грати проти планети.

Зокрема, океани почнуть випаровуватися, піднімаючи в атмосферу велику кількість водяної пари, що спричинить ще більше потепління.

Венера, як стверджують вчені, є яскравим прикладом того, що може статися, якщо втратити контроль над парниковим ефектом.

Керівник дослідження і колишній науковець кафедри астрономії Женевського університету Гійом Шаверо зазначив, що коли кількість водяної пари перейде критичний поріг, ситуація почне розгортатися таким чином, що океани випаруються повністю, а температура сягне кількох сотень градусів.

Як пише Space, під час дослідження вчені також виявили, парниковий ефект призводить до появи дивної хмарної структури, яка робить парниковий ефект незворотнім.

Читайте також: Вчені, ймовірно, помиляються щодо глобального потепління: науковці проґавили критичний фактор

Поява таких хмар, за словами Шаверо, свідчить про те, що відбулися глибокі зміни в атмосфері, яка тепер "не відображає температурної інверсії, характерної для земної атмосфери" і стає розділеною на тропосферу і стратосферу.

Що стосується значення цього дослідження для Землі, то команда підрахувала, що знадобиться лише невелике збільшення сонячної радіації і підвищення температури Землі на десятки градусів, щоб запустити апокаліптичний ефект. Якщо це станеться, Земля врешті-решт стане такою ж ворожою до життя, як і її сусідка Венера.

Як попередив Шаверо, випаровування 10 метрів поверхні океанів призвело б до підвищення атмосферного тиску на рівні землі на 1 бар. Це призвело б до того, що за кілька сотень років температури на планеті зросла б до понад 500 градусів за Цельсієм. Згодом поверхневий тиск сягне 273 бар, а температура – понад 1 500 градусів за Цельсієм. Це буде той період, коли всі океани повністю випаруються.

Підписуйся на сторінки UAINFO FacebookTelegramTwitterYouTube

OBOZ.UA


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини