MENU

Навіщо в Україні колядують на Різдво: цікаві факти

666 0

Навіщо в Україні колядують на Різдво: цікаві факти

Без чого ви не можете уявити традиційне українське Різдво? Звісно, першими на думку спадають кутя та узвар. Навіть якщо на столі немає усіх пісних 12 страв, кутя має бути обов’язково. Історія каші є тривалішою, ніж історія християнства, як релігії, і її значення не змінилось – вона є символом багатства.

Ще одним важливим атрибутом свята є колядники – групи людей, які ходять від дому до дому і за невеличку винагороду співають обрядових пісень. Ця традиція теж походить з дохристиянських часів, стверджує фольклористка Олена Чебанюк, яка для "BBC Україна" пояснила, звідки з’явились колядки, у чому їхній сенс і як колядували наші предки, інформує UAINFO.org.

Ще у язичницькі часи колядки вважались формою побутової магії. Наші предки вірили, що щиро промовлені добрі слова можуть реалізуватись насправді. А якщо висловити таке побажання у час, коли межа між світом живих і світом мертвих найтонша, як, наприклад у дні зимового сонцестояння, тобто на Коляду, та ще й гуртом, то воно має подіяти обов’язково. Так виникли спеціальні пісні, в яких бажають достатку та здоров’я, описують побутові сцени, які мають цей достаток забезпечити.

Після хрещення Русі традиції Коляди об’єднали з новим для цих земель святом Різдва Христового. Церква не відкидала язичницькі традиції, а абсорбувала їх, збільшуючи свою популярність. Тому з часом Дитя Боже, Спаситель став одним з героїв колядок та щедрівок. Він допомагає селянинові орати землю, святі Петро й Павло поганяють йому волів, а Божа Мати виносить на поле обід. У ХVIII столітті колядки, які містили елементи біблійних сюжетів, почали збирати у "Богогласники" і видавати у друкарнях.

Читайте також: Новим роком у СРСР заміщали Різдво. Дослідниця Музею Івана Гончара – про традиції зимових свят в Україні

Як же колядують в Україні? Залежно від регіону, склад компанії, яка ходить колядувати від дому до дому, може різнитись. Але як правило цю справу беруть на себе молоді хлопці. Протягом різдвяного посту вони розучують пісні, котрі будуть співати, адже хороші колядники мають знати якомога більше текстів і заспівати персонально для кожного члена родини, яку відвідують. Своя пісня призначалась господині та господарю, дітям різного віку, бабі з дідом, окремо мали заспівати померлому, якщо за минулий рік хтось у домі пішов з життя. Існують навіть спеціальні колядки для худоби. Від неї залежить виживання і достаток родини, тому її теж вшановували побажаннями хорошого приплоду і доброго здоров’я на весь рік. В дорозі від двору до двору також мали виконуватись окремі пісні. Тож до репертуару доброго ансамблю могло входити загалом до восьми десятків колядок.

Перед настанням свята колядники призначають собі головного – у деяких регіонах він мав назву "береза". Досить поширеним явищем у компанії були музики, які підігравали колядкам на бубні, скрипці, дзвониках тощо. Подекуди до гурту брали й танцюристів, а хтось перевдягався "козою" і розважав господарів бешкетами та жартами. Найбільш відповідального призначали "конем". Він збирав у мішок частування та подарунки, які годиться видавати за колядки.

Неодмінним атрибутом мала бути велика саморобна зірка. Її щедро прикрашали кольоровим папером, стрічками, фольгою. В центрі зірки могла розташовуватись ікона або свічка. Зараз на це місце нерідко кріплять ліхтарика.

Читайте також: Деолів'єзація. Чому українцям потрібно змінити новорічний стіл

Колядувати починають у різні дні, а закінчують, як правило, на Водохреща. В одних регіонах уже на Святвечір зовсім юні хлопчаки вирушають співати по хатах і виконують коротких пісень з жартами та вимаганням частувань. В інших – відвідини зі співами починаються після ранкової служби в церкві у різдвяний день. Зайти компанія має у кожен дім. Для господарів вважається хорошим знаком – привітати на своєму порозі колядників, тому їм відчиняли двері завжди.

На Гуцульщині, де традиція колядування збереглася найкраще, групи колядників заздалегідь ділять між собою кутки на селі. Якщо хтось забреде на чужу територію, може виникнути конфлікт. А от в окремих регіонах вважається: чим більше колядників завітає до хати, тим кращим буде рік, тому такої конкуренції нема.

Господарів, які не виявляють щедрості в обмін на колядки, можуть висміювати. Такі пісні теж мають бути в репертуарі гурту хлопців. Хоча загалом всі господарі прагнули як слід обдарувати гостей, адже скупість могла віднадити від всієї родини удачу на весь наступний рік.

Підписуйся на сторінки UAINFO FacebookTelegramTwitterYouTube

UAINFO 


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини