Комісія з журналістської етики відреагувала на скаргу на 1+1 через жарт про дівчину "сіСькадовська"
Комісія з журналістської етики відповіла на скаргу (Фото:@Студія Квартал 95)
У п’ятницю, 5 січня, Комісія з журналістської етики оприлюднила заяву у відповідь на скаргу щодо каналу 1+1 за трансляцію епізоду, в якому посміялися з російськомовної переселенки зі Скадовська, яка вчиться розмовляти українською мовою, інформує UAINFO.org з посиланням на NV.ua.
Комісія із журналістської етики відреагувала на скаргу головної редакторки херсонського видання Кавун.City Євгенії Вірлич на канал 1+1. Вона зауважила, що в епізоді, який обурив українців, «містилася пряма і відверта дискримінація мешканців південної та східної України за ознакою мови, а також дискримінація жінок». Комісія вважає, що дотримання вимог професійної журналістської етики мають поширюватися і на розважальний контент.
У Комісії зауважили, що в номері «гіперболізація мовних особливостей представниці окупованих регіонів видається надмірною і неприродньою, досягаючи рівня „азірівки“, що досить чітко має негативну конотацію в українському суспільстві та пов’язується з певним історичним періодом та постатями, діяльність яких призвела до триваючої війни».
Комісія публічно не засудила 1+1 за епізод із висміюванням переселенки, як того вимагала у скарзі Євгенія Вірлич, проте Комісія зауважила, що «вимоги професійної етики мають поширюватися і на розважальний контент, щос творюється задля задоволення потреб медіаспоживачів». І нагадала, що ключовим для гумористичних шоу є дотримання пункту 15 Кодексу, який забороняє поширення дискримінаційних висловлювань та мови ворожнечі.
У заяві Комісія рекомендувала медіа:
- не розділяти українців на «ми» і «вони», особливо в часи війни, сприяючи вкоріненню стереотипів, які розпалюють ворожнечу та формують упереджене негативне ставлення до певної групи людей;
- залучати до створення гумористичного продукту представників дискримінованих груп та/або правозахисників для зменшення ризиків створення дискримінаційного контенту;
- відходити від створення контенту, у якому нормалізована стигматизація певних соціальних груп, навіть попри потенційне бажання певної частини аудиторії медіа його отримувати;
- розробити та впровадити системні заходи для створення недискримінаційного контенту в телешоу, наприклад наявність відділу чи спеціаліста з толерантності та інклюзії, щорічне проходження працівниками медіа тренінгів з недискримінації та гендерної рівності, передбачити спеціальні ресурси на ці заходи, а також регулярно здійснювати систематичний огляд та звітність щодо їх виконання, розробити і впровадити політики рівності і недискримінації в контенті та редакції;
- пам’ятати про важливу роль медіа у формуванні навичок медіаспоживання та виховання власної аудиторії, зокрема у сфері сприяння толерантності у суспільстві.
Із повним текстом заяви Комісії журналітської етики можна ознайомитися за посиланням.
Нагадаємо у новорічну ніч на каналі 1+1 Україна у новорічному шоу Вечірнього квартала вийшов номер Дівчина зі Сходу, який викликав суспільне обурення, бо в ньому посміялися з російськомовних переселенців, які перебувають на Заході України і намагаються розмовляти українською мовою, та містом Скадовськ, яке перебуває в окупації.
Мер Скадовська Олександр Яковлев висловив обурення насмішками над жителями окупованого Росією міста. Комік Юрій Великий, який грав у номері жителя західної України, опублікував вибачення, проте воно викликало додаткове обурення. Компанія 1+1 Media також перепросила за номер у жителів окупованих територій і пообіцяла вирізати номер із запису ефіру. Ірина Гатун, яка зіграла роль переселенки, також принесла вибачення, при цьому назвала людей, які її критикують, «проплаченими тварюками». Крім того у Києві скасували виставу з участю Гатун. Через цей номер Юрія Великого та Ірину Гатун внесли до бази Миротворець.
Підписуйся на сторінки UAINFO Facebook, Telegram, Twitter, YouTube
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки